Czy we Lwowie jest drogo? Czy Ukraina jest droga? Sprawdzamy!

Czy na Ukrainie jest tanio? Czy wyjazd do Lwowa jest tani? Ostatnimi czasy ceny we Lwowie faktycznie rosną w “zastraszającym” tempie ale kłamstwem jest stwierdzenie, że Lwów (poza nudnym i droższym niż w Polsce Sylwestrem) jest drogi.

Co pewien czas dostajemy pełne oburzenia komentarze, że idąc do restauracji w której za obiad nie płaci się nawet 20 EUR za osobę “śpimy na pieniądzach”, że nazywamy Restaurację Baczewskich restauracją średniej klasy albo że “po***ało” nas bo zapłaciliśmy 600 UAH za śniadanie we Lwowie.

Od lat również w najróżniejszych miejscach w internecie można przeczytać o tym, że we Lwowie lub Kijowie jest “drogo”. Można to było przeczytać również gdy 100 UAH kosztowało w granicach 12 złotych.

Wprawdzie nie trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że El Dorado niewyobrażalnie śmiesznie niskich cen we Lwowie już się skończyło to jednak wciąż Lwów jest najtańszym mniej lub bardziej atrakcyjnym turystycznie miastem w Europie.

Ten tekst powstaje w reakcji na jeden z ostatnich komentarzy. Ostatnio ktoś napisał, że wyjazd do Lwowa jest równie drogi jak… wyjazd do Wiednia. Postanowiliśmy więc sprawdzić ile kosztuje wyjazd niskiej, średniej i wysokiej klasy do miast będących największą konkurencją dla Lwowa czyli do Krakowa, Pragi i Budapesztu, a także Wiednia i dla odmiany by było nieco bardziej egzotycznie – Palermo na Sycylii. W symulacji sprawdzimy ceny wyjazdu na chwilę przed rozpoczęciem wysokiego sezonu w dniach od 8 do 14 czerwca 2020 roku. Cenniki pozostałych usług siłą rzeczy będą aktualne na późną jesień 2019 roku.

By nie być podejrzanym o selektywny wybór cen i miejscówek niedostępnych dla większości lub wyszukiwanie promocji tak by ceny były najniższe przygotujemy symulację najprostszą opierającą się o to do czego dostęp mają osoby planujące wyjazd na podstawie popularnych i znanych przez wszystkich serwisów – TripAdvisor dla hoteli, Airbnb dla mieszkań i porównywarki Booking.com dla hosteli.

Weźmiemy pod uwagę wysokiej jakości hotele, średniej klasy wyjazdy polegające na zatrzymaniu się w wynajętym apartamencie, a także te najtańsze ze spaniem w hostelach. Koszty transportu pomijamy. To kwestia indywidualna i uzależniona od wielu czynników, wszak przejazd paliwożernym samochodem z Warszawy do Krakowa może być dużo droższy niż lot do Lwowa.

Noclegi wysokiej klasy

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Palais Coburg (@palaiscoburg)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Ritz-Carlton, Vienna (@ritzcarltonvienna)

Na pierwszy ogień hotele dla najbardziej wymagających. Za czerwcowy tydzień w Wiedniu w hotelu Ritz-Carlton zapłacimy 3993 zł za dobę w 2 osobowym pokoju. Tańszy pobyt to Palais Coburg Hotel za 2687 zł za dzień i 2513 zł za Hotel Imperial. Trochę tańszy hotel o 4-gwiazdkowym standardzie to koszt 568 zł w Pakat Suites Hotel.

Budapeszt dla wymagających kosztować będzie odpowiednio 2402 zł za noc w hotelu Gresham Palace, 1573 zł za noc w Hotelu Marriott lub i 1405 zł w hotelu Ritz-Carlton. Najtańszy 5-gwiazdkowy hotel w Budapeszcie to 485 zł za noc w Hotelu Queen’s Courth Hotel.

Najbogatszą ofertą hotelową w hotelach 5-gwiazdkowych może pochwalić się Praga. Tu za noc w trzech najlepszych płacimy odpowiednio 3679 zł za Hotel Four Seasons, 2987 za Hotel Augustine i 2515 zł za One Room Hotel. Najtańszy 5-gwiazdkowy hotel w Pradze to w wybranym okresie Luxury Family Hotel Royal Palace za 476 zł za noc.

W Krakowie według porównywarki w serwisu Tripadvisor nie można znaleźć cen większości luksusowych hoteli, więc ceny nie będą do końca realne. Z tych które są dostępne: możemy zatrzymać się w aparthotelu Lwowska 1 za 2694 zł za noc noc albo w Hotelu Copernicus  za 1250 zł. Warto jednak jeszcze raz zauważyć, że jeśli chodzi o Kraków to w porównywarce brakuje bardzo wielu z krakowskich hoteli najwyższej klasy. Z widokiem na Rynek w wysokiej jakości hotelu można zatrzymać się za około 700 zł za noc ale można też wydać w granicach 1500 zł za 100-metrowy apartament w Hotelu Kanonicza 22.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Four Seasons Hotel Prague (@fsprague)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Four Seasons Hotel Budapest (@fsbudapest)

Daleko na Sycylii będzie taniej. Według Tripadvisor najdroższym hotelem w Palermo jest Grand Hotel Wagner za 545 zł za noc, jednak to nie prawda. Najdroższe będą – Principe di Villafranca za 960 zł za noc, Plaza Opera za 857 czy Hotel d’Arte za 748 zł.

Na koniec już ukochany Lwów, chociaż również w przypadku Lwowa zabrakło kilku hoteli. Najdroższa będzie noc w porównywarce to noc w Reikartz Medieval za 691 zł, Citadel Inn 589 zł, a Leopolis zaraz przy Rynku kosztować będzie 587 zł.

Ceny nie zawierają żadnych promocji i zniżek. Przy odrobinie umiejętności negocjacyjnych da się załatwić sobie nieco tańsze pobyty lub pobyty wyższej klasy.

Wiedeń

Tydzień od 3976 do 27 950 zł

Budapeszt

Tydzień od 3395 do 16 814 zł

Praga

Tydzień od 3332 do 25 753 zł

Kraków

Tydzień od około 4000 do 18 858 zł

Palermo

Tydzień od 3815 do 6720 zł

Lwów

Tydzień od 4109 do 4837 zł

Noclegi średniej klasy: mieszkania do wynajęcia

Przy wyszukiwaniu apartamentów nie tylko we Lwowie przychodzi z pomocą wyszukiwarka serwisu Airbnb. Jedyny wymóg to w tym momencie to, by mieszkanie było 2 osobowe i położone w granicach danego miasta. Bierzemy średnią więc średnia zawiera w sobie zarówno położone w podworcach nory bez okien jak i apartamenty na ostatnich piętrach wieżowców.

Do porównania weźmiemy średnią cenę w okresie od 8 do 14 czerwca. W Wiedniu średnia cena mieszkania to 511 zł za dobę, Budapeszcie 443 zł, Pradze 575 zł, Krakowie 388 zł, 372 zł, Palermo 401 zł, a Lwowie 511 zł. Tu należy się jednak wielka uwaga. Średnia cena wywindowana jest przez kilka mieszkań o niskim standardzie których ceny (wierzymy że tylko przez pomyłkę) ustawiono na 12-15 tysięcy zł za dzień. Realna średnia dla Lwowa będzie znacznie niższa co widać już po zmianie okresu o kilka tygodniu w przód gdy średnia to już tylko 311 zł.

Wiedeń

Tydzień średnio za 3577 zł

Budapeszt

Tydzień średnio za 3101 zł

Praga

Tydzień średnio za 4025 zł

Kraków

Tydzień średnio za 2716 zł

Palermo

Tydzień średnio za 2807 zł

Lwów

Realnie tydzień średnio za 2177 zł

Hostele – opcja najtańsza z możliwych

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Prague Hostels (@praguehostels)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Avenue Hostel Budapest (@avenuehostelbudapest)

Teraz czas na najtańszą z możliwych opcji – tu w grę wchodzą najtańsze możliwe hostele, niezależnie od ich położenia i standardu. W Wiedniu najtańszy hostel APMS Rooms (ocena 2 gwiazdki na Google) to w wybranym okresie koszt 111 zł, Avenue Hostel w Budapeszcie to koszt 105 zł, w Pradze zapłacimy 86 zł za Hostel Fontana, w Krakowie 33 zł za Young Hostel na piętowym łóżku lub coś nieco normalniejszego – hostel 75 zł za Good Bye Lenin, najtańszy koedukacyjny nocleg w Palermo to 159 zł w Students Aparment Palermo, a we Lwowie koszt jednej nocy to 42 zł w Art Galery Hostel. Chodzi nam o pokazanie przybliżonych kosztów. Oczywiście w każdym z miast da się zarezerwować taniej – na przykład samodzielnie z pominięciem prowizji serwisów pośredniczących. Da się też znaleźć hostele niedostępne w ofercie na Booking.com.

Wiedeń

Tydzień za 777 zł

Budapeszt

Tydzień za 735 zł

Praga

Tydzień za 602 zł

Kraków

Tydzień za 525 zł

Palermo

Tydzień za 1113 zł

Lwów

Tydzień za 294 zł

Ceny transportu i inne ceny

Poruszanie się po mieście lub też sam dojazd z i na lotnisko może być znacznym wydatkiem podczas podróży. Sprawdźmy więc ile kosztują różne formy transportu. Jednoprzejazdowy bilet komunikacji miejskiej w Wiedniu kosztuje 2,40 EUR (10,31 PLN), W Budapeszcie 350 HUF (4,49 PLN), w Pradze 90 minutowy bilet to koszt 32 CZK (5,39 PLN), w Krakowie 4,60 PLN, w 1,40 EUR (6,02 PLN), a we Lwowie – już po planowanych podwyżkach – 7 UAH za komunikację autobusową i 8 UAH za tramwaj czyli odpowiednio 1,04 i 1,19 PLN.

Jeśli chodzi o taksówki sprawdzimy pierszy wynik w wyszukiwarce. Wiedeń – 6,60 EUR opłaty początkowej i 1,05-1,08 EUR za kilometr, Budapeszt 450 HUF i 280 za kilometr (5,78 i 3,60 PLN), Praga 40 CZK i 28 CZK (6,74 i 4,72 PLN), Kraków 7 i 1,98 PLN, w Palermo taksówkarze polują na turystów. Transfer z lotniska to koszt od 35 do 45 EUR. We Lwowie koszt drogiej taksówki to 70 UAH opłaty początkowej i 7 UAH za kilometr (10,40 i 1,04 PLN). Oczywiście ceny usług takich jak Uber i Bolt (o ile działają w danym mieście) jest wszędzie odpowiednio niższy. We Lwowie nigdy nie wydaliśmy więcej niż 7 EUR za jednorazowy przejazd.

Jeśli chodzi o najwyżej klasy restauracje we Lwowie to rzadko zdarza się trafić na miejsce w którym danie główne kosztuje więcej niż 400 UAH czyli 60 złotych, a kawa więcej niż 55 UAH (8,17 PLN). Najdroższa latte jaką piliśmy we Lwowie kosztowała całe 11 złotych. Podawanie cenników z jakiegokolwiek innego turystycznego miasta w Europie mija się w tym wypadku z celem.

Podsumowanie


Saliny w Trapani

Lwów nie jest najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem w Europie – te bardziej atrakcyjne szeroko opisujemy na naszym blogu o krajach basenu Morza Śródziemnego – Belsole.pl – ale nie da się ukryć, że jest miejscem ściągającym tłumy. Nie można porównywać cen we Lwowie z jakimkolwiek innym ciekawym miejscem w Europie, niezależnie czy weźmiemy do porównania najbardziej ekskluzywne hotele i wysokiej klasy restauracje czy najtańsze bary i hotele, niezależnie czy popatrzymy na ceny wstępu do muzeów czy koszty transportu. Lwów będzie najtańszy.

Oczywiście to, że we Lwowie jest tanio nie znaczy, że zachęcamy kogokolwiek do niepotrzebnego wydawania pieniędzy. We Lwowie z chęcią zapłacimy i 200 zł za filet mignon, ale nigdy w życiu nie zapłacimy 40 zł za taksówkę na lotnisko czy 100 EUR za kolację sylwestrową!

Przestrzegamy przed restauracjami, które nie oferują wysokiej jakości, a są droższe od ich odpowiedników w Polsce, przestrzegamy przed oszukującymi taksówkarzami czy wycieczkami z przewodnikiem po Lwowie kosztującymi po 100, 200 zł czy nawet 80 EUR za 2 godziny!

We Lwowie warto wydać więcej niż kosztuje obiad w Puzatej Chacie ale wydatek musi mieć uzasadnienie w postaci wysokiej jakości otrzymywanych usług.