Kiedy najlepiej jechać do Krakowa? Wiosna, lato, jesień czy zima?

Kiedy najlepiej jechać do Krakowa? Wiosna, lato, jesień czy zima?

Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jeśli chcecie dołączyć do milionów ludzi, które miały już przyjemność odbycia podróży do Krakowa to pewnie zastanawiacie się kiedy najlepiej pojechać do Krakowa. Czy warto jechać do Krakowa na wiosnę, w lecie, jesienią czy może zimą? Jaki jest najlepszy czas na wyjazd do Krakowa? Dziś sprawdzamy kiedy warto przyjechać do Krakowa.

 

Największe atrakcje w Krakowie odwiedzane są przez miliony turystów. Nie trudno więc zgadnąć, że w weekend majowy, przedłużone weekendy czy w wakacje w Krakowie jest tłoczno. Naprawdę tłoczno. Poradnik ten kierujemy dla osób, które nie koniecznie chcą przeciskać się przez tłumy na Grodzkiej i Floriańskiej. Najlepszy czas na wyjazd do Krakowa w naszej opinii to okres w którym nie ma tłumów chociaż każda pora roku jest dobra na wycieczkę do miasta.

 
W Krakowie gdy tylko świat nie wpada w panikę zawsze jest co robić. Zawsze znajdzie się urokliwa kawiarnia, dobra restauracja, otwarte muzeum lub ciekawy kościół do odwiedzenia. Oczywiście im cieplej tym więcej imprez masowych, koncertów czy festiwali filmowych lub muzycznych.

 


Wiosna w Krakowie


 
Wczesna wiosna – końcówka marca, okres świąt Wielkiejnocy, koniec kwietnia to w naszej opinii jeden z najlepszych okresów na wyjazd do Krakowa. Liczba lokalnych czyli polskich turystów, którzy stanowią większość w mieście jest wówczas znikoma. Mało kto może pozwolić sobie na wakacje w tym okresie, więc w Krakowie jest spokojnie. Oczywiście oferta imprez nie jest tak ciekawa jak latem ale jest to cena, którą warto zapłacić za ceny niższe niż w sezonie i brak tłoku

 
Czy jechać do Krakowa w maju? Weekend majowy w Krakowie to ciężki czas. Miasto pełne jest turystów oraz miejscowych, którzy wreszcie mają czas na wyjście na Rynek, Podgórze czy Kazimierz. Pogoda w maju zwykle jest już bardzo dobra ale nie polecamy przyjazdu na długi weekend majowy. Kwitnące parki i ogrody w Krakowie wyglądają naprawdę ładnie ale warto rozważyć przyjazd od drugiego tygodnia maja. Czerwiec w Krakowie to też dobry pomysł. Pogoda już dopisuje, a tłoków przed trzecim tygodniem jeszcze nie ma.

 


Wakacje w Krakowie

 
Od startu dziecięcych wakacji szkolnych aż do ich końca w Krakowie pełno jest turystów – zarówno tych z Polski jak i odwiedzających z innych krajów. Wakacje w Krakowie kuszą ciekawą ofertą festiwali, koncertów, imprez kulturalnych, długimi godzinami otwarcia barów i restauracji, ale mają też dwie wady. Pierwszą są ceny wynajmu noclegów w Krakowie, drugą nieprzebrane tłumy. Wakacje w Krakowie to mniejsze korki i łatwiejsza możliwość znalezienia miejsca parkingowego, chociaż trzeba przyznać, że w Krakowie robi się wszystko i więcej by bycie Krakusem-kierowcą było koszmarem. Niestety.

 
Dobrym pomysłem jest przyjazd zaraz po zakończeniu dziecięcych wakacji. We wrześniu pogoda nie jest jeszcze zła, a robi się nieco taniej i mniej tłoczno.

 


Jesień w Krakowie

Planty w Krakowie
 
Wczesna jesień to również dobry czas na przyjazd do Krakowa. Póki na drzewach są mieniące się różnymi kolorami liście, póki w dzień temperatura osiąga jeszcze pozom skłaniający do pieszych wędrówek i zwiedzania do Krakowa warto przyjechać. Połowa października, listopad, pierwsze dni grudnia to już czas w którym nie polecamy przyjazdu do miasta. Późną jesienią w Krakowie robi się szaro, brudno, chłodno i nudno.

 


 
Jesienny wypad do Krakowa samochodem warto odbyć albo na samym początku jesieni albo przynajmniej w drugiej połowie października. Sam początek października to okres gdy do miasta zjeżdżają setki studentów. Póki większość z nich nie pozna miasta i nie nauczy po nim poruszać tworzą się znacznie większe korki, niż kilka tygodni później lub wcześniej.

 


Zima w Krakowie


 
Co robić w Krakowie zimą? Coś się zawsze znajdzie. Największą zimową atrakcją Krakowa jest jarmark bożonarodzeniowy organizowany na Rynku Głównym. Atrakcja turystyczna ściąga tu tysiące osób ale warto pamiętać, że jarmark w Krakowie nie należy do najtańszych.

 
Kraków pod śniegiem wygląda naprawdę malowniczo i warto przyjechać zimą, by pooglądać miasto w innej odsłonie. Jeśli oczywiście spadł śnieg i jest co oglądać. Jeśli temperatura oscyluje wokół zera stopni Celsjusza, pada deszcz, jest chłodno, a dzień krótki – do Krakowa lepiej nie przyjeżdżać.

 


Podsumowanie

Jeśli szukacie opinii osób, które w Krakowie mieszkają od lat to właśnie ją przeczytaliście. Podsumowując można stwierdzić, że Kraków najlepszy jest wczesną wiosną, wczesnym latem i późnym latem, wczesną jesienią. Jeśli chodzi o dzień w jakim warto przyjechać to niestety – Kraków na weekend będzie zawsze gorszym pomysłem, niż odwiedziny w środku tygodnia. Piątki i soboty to zdecydowanie tłoczne dni, niezależnie od pory roku. Przed wyjazdem warto sprawdzić też ciekawostki o Krakowie.

 

Polecamy również: