10 ciekawych miejsc w okolicach Krakowa. Atrakcje na jednodniową wycieczkę

Lista ciekawych miejsc wartych zobaczenia w okolicach Krakowa może być obiektem dyskusji na niejednym forum. Oto nasze propozycje małopolskich atrakcji wartych zobaczenia podczas weekendowego jednodniowego wyjazdu z Krakowa. By zobaczyć interesujące i nieznane miejsca z dziećmi lub z dziewczyną wystarczy przecież wyjechać niedaleko Krakowa. Oto kilka miejsc, które warto poznać.

 

Tyniec


 
Tytuł wskazuje na miejsca, które warto odwiedzić poza Krakowem jednak przegląd zaczynamy od wymienienia dawnej podkrakowskiej wsi, która od 1973 roku znajduje się w obszarze Krakowa. Mowa o Tyńcu. Tu na brzegu Wisły na wapiennym wzniesieniu znajduje się słynne opactwo Benedyktynów, będące niegdyś twierdzą konfederatów barskich. Przez wiele lat klasztor popadał w ruinę, by od końca lat 30-tych ubiegłego wieku powoli powrócić do dawnego blasku. Poza klasztorem działa tu restauracja i kawiarnia, lodziarnia oraz sklepik z produktami benedyktyńskimi. Najładniejszy widok na klasztor w Tyńcu rozpościera się jednak z drugiego brzegu Wisły – w Piekarach.

 

Lanckorona

 
Niewielka wieś Lanckorona to chyba najpopularniejsze miejsce na jednodniowy weekendowy wypad z Krakowa. Przy dobrych wiatrach do malowniczo położonej miejscowości da się dojechać w kilkadziesiąt minut. Droga do Lanckorony będzie też miłą niespodzianką dla posiadaczy nieco mocniejszych samochodów. Największą atrakcją Lanckorony są zabytkowe kryte gontem drewniane chaty otaczające Rynek miejscowości. Można zwiedzić tu ruiny starego zamku, Muzeum im Antoniego Krajewskiego oraz kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela przebudowany w końcu XIX wieku. W miejscowości działa kilka kawiarni i restauracji oraz piekarnia z bardzo dobrymi wypiekami. W jednym z poprzednich artykułów więcej o atrakcjach i ciekawych miejscach w Lanckoronie.

 

Niepołomice – zamek i puszcza


 
W centrum niewielkiej podkrakowskiej miejscowości Niepołomice znajduje się Zamek Królewski w Niepołomicach. Budowę zamku rozpoczął w tym miejscu Kazimierz Wielki. Królewska rezydencja nazywana “drugim Wawelem” (nie mylić z Małym Wawelem we Lwowie) miała niewielkie znaczenie obronne, była też bazą dla wypraw myśliwskich po położonej niedaleko puszczy. Renesansowa posiadłość podupadła po szwedzkim najeździ ew 1655 roku. Zaborca austriacki rozebrał piętro zamku i zrobił tu koszary. Dopiero od 1991 roku przystąpiono do rewitalizacji obiektu. Dziś działa tu muzeum pełne starych płócien.
 
Drugą atrakcją Niepołomic jest wspomniana wcześniej Puszcza Niepołomicka. Przed laty polowali tu najwybitniejsi polscy władcy. W puszczy działa dziś 6 rezerwatów przyrody. Turystów ściąga tu słynny Czarny Staw.

 

Dolina Prądnika – Ojców, Pieskowa Skała, park narodowy


 
Założony w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy o powierzchni około 21 km2, kaplica Na Wodzie z 1901 roku, zamek w Pieskowej Skale z kompleksem stawów z XVI wieku, słynna Maczuga Herkulesa czyli wapienna maczuga skalna pod Zamkiem w Pieskowej skale czy Jaskinia Łokietka, 320-metrowa grota w której według legendy schronił się Władysława Łokietek uciekający przed wojskami Wacława II. To tylko kilka z ciekawych miejsc w nieodległej od Krakowa Doliny Prądnika. Wszystkie z atrakcji można bez problemu zwiedzić w jeden dzień, dojeżdżając tu drogą, która daje naprawdę ciekawe wrażenia z jazdy. W razie czego – okolice Ojcowa są pełne hoteli i pensjonatów do których można wyskoczyć z Krakowa na dzień lub dwa.

 


 

Kalwaria Zebrzydowska


 
Jadąc z Lanckorony można od razu zahaczyć o miasteczko Kalwaria Zebrzydowska kojarzące się jednoznacznie z klasztorem Bernardynów oraz bazyliką Matki Bożej Anielskiej. Kompleks wraz z kościołem wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznawana jest za pomnik historii Polski. Historia kompleksu zwanego Polską Jerozolimą sięga 1600 roku. Zabytkowy kościół i klasztor konsekrowano w 1609 roku. Niedługo później w latach 1906-1617 powstał kompleks 12 kaplic Drogi Krzyżowej, Pustelni i kaplica św. Marii Magdaleny. W okolicy poza sanktuarium zobaczyć można obelisk Konfederatów Barskich czyli kolumnę z 1645 roku z dodanym później napisem ku czci Konfederacji i wspomniany już szereg niewielkich budynków sakralnych ułożonych dookoła w tym m.in. Kaplicę Weselących się Patriarchów, Pustelnię św. Heleny, Pustelnię św. Marii Magdaleny oraz Kaplicę Płaczących Niewiast, Kaplicę II Upadku czy Pałac Heroda.

 

Wadowice


 
Kierując się od Kalwarii Zebrzydowskiej na zachód, wjeżdżając ul. Lwowską na pl. Jana Pawła II docieramy do centrum Wadowic oddalonych o około 50 kilometrów. Miejscowości nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To tu 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. W Wadowicach do zwiedzania dostępne jest muzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7, zobaczyć można również Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny odbudowana po pożarze w 1808 roku. W miejscowości zjeść można również słynną wadowicką kremówkę. Tu poczytacie co zobaczyć w Wadowicach.

 

Wieliczka

 
By zobaczyć coś innego niż atrakcje Kazimierza, Podgórza i Nowej Huty wcale nie trzeba jechać daleko od Krakowa. Pokonując korki ul. Wielickiej dojechać można do niewielkiej podkrakowskiej miejscowości Wieliczka. Znajduje się tu słynna dostępna do zwiedzania kopalnia soli do 1772 roku wchodząca w skład żup krakowskich. Kopalnia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i pomnik historii Polski. Kopalnia została uznana jednym z siedmiu cudów Polski przez czytelników Rzeczpospolitej. Od 1996 roku wielickie złoża nie są już eksploatowane. Możliwe jest zwiedzanie kopalni w której oprócz słynnej kaplicy św. Kingi podziwiać można liczne rzeźby i figury. Bilet nie należy do najtańszych płacimy powiem około 70 zł za bilet. Za 9 zł można zwiedzić też tężnie solankowe. Wartym uwagi jest też klasztor oo. Franciszkanów-Reformatów.

 

Zamek Ogrodzieniec


 
Nazwa zamek to w tym wypadku określenie nieco na wyrost. Nieopodal wsi Ogrodzieniec znajdują się ruiny zamku budowanego w XIV i XV wieku przez Włodków Sulimczyków. Położony na szczycie 515-metrowej Góry Zamkowej element szklaku Orlich Gniazd dostępny jest do zwiedzania za 14 zł. W okolicy znajduje się kilka nieco lepszych hoteli i restauracji oraz sporo obiektów o niższym standardzie, a sam zamek bywa często miejscem organizowania najróżniejszych imprez odtwórstwa historycznego. Podobno nocami ruiny nawiedza Czarny Pies z Ogrodzieńca. W okolicy zobaczyć można też sanktuarium Matki Bożej Skałkowej, Park Miniatur i gród na Górze Birów.

 

Tarnów


 
Niewielki około 100-tysięczny Tarnów to ciekawa propozycja dla tych, którzy nie czują się dobrze w wiejskich klimatach. Poza łatwym dojazdem autostradą A4 miasto kusi ciekawą zabytkową zabudową, kameralnym Rynkiem, ruinami zamku Tarnowskich z przepięknym widokiem na okolice, malowniczym mauzoleum słynnego generała Józefa Bema czy też Starym Cmentarzem w Tarnowie będącym prawie rówieśnikiem słynnego Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Wartą zobaczenia jest też bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W podtarnowskich Gumniskach znajdował się przepiękny pałac Sanguszków, właścicieli również słynnego Zamku w Podhorcach. Przy okazji wizyty w Tarnowie można wpaść do kawiarni w starym wagonie tramwajowym.

 

Auschwitz-Birkenau

 
Na zakończenie nieco makabryczna propozycja polegająca na odwiedzeniu zespołu niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz, KL Birkenau czy KL Monowitz. Obóz na terenie Oświęcimia i przylegających miejscowości działał tu w latach 1940-1945. W 1947 roku tereny obozu zamieniono w muzeum. Szacuje się, że w oboze życie straciło około 150 tysięcy Polaków. Na terenie obozu dostępne do zwiedzania są m.in. krematoria, obozowe baraki czy też stosy przedmiotów codziennego użytku przywiezionych do obozu wraz z osobami, które straciły w nim życie. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, kartę wstępu należy wcześniej zarezerwować przez internet. Płatne jest zwiedzanie z przewodnikiem.
 


 
Polecamy również:

[related_posts_by_tax posts_per_page=”8″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”4″]