Ciekawostki o Krakowie TOP 35. Krótkie i tajemnicze

Kraków jest jednym z najsłynniejszych miast w Polsce. Każdego roku odwiedzają go miliony turystów. Jeśli szukacie ciekawostek o mieście królów Polski to dobrze trafiliśmy. Jakie są tajemnice i nieznane fakty o Krakowie? Oto zestawienie krakowskich tajemnic, ciekawostek turystycznych i historycznych dla dzieci i dorosłych. Z czego słynie Kraków? Oto ciekawostki o Krakowie!


Kraków zaliczany jest do grona największych miast w Polsce. Ludność Krakowa to 780 796 osób (oficjalne dane z 30 czerwca 2021 roku) co daje mu drugie miejsce w Polsce, ale należy pamiętać że przybywają tu miliony turystów, a w samym mieście mieszka wiele niezameldowanych osób w tym tysiące studentów. Aglomerację Krakowa zamieszkuje nawet około 1,4 mln ludzi.


Kraków jest też drugim co do wielkości miastem w Polsce jeśli chodzi o powierzchnię. Powierzchnia Krakowa to 32 685 hektarów.


Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w Polsce. Według danych z 2019 roku do Krakowa przyjechało 14,05 mln turystów.

ciekawostki o krakowie


Wieża ratuszowa w Krakowie przypomina nieco… wieżę w Pizie. Podobnie jak słynna Krzywa Wieża w Pizie wieża ratuszowa w Krakowie odchylona jest od pionu. Niestety – na Rynku w Krakowie nie zachował się ratusz i jego zabytkowy odwach. Wieża ratusza w Krakowie jest dostępna do zwiedzania.


W Krakowie można wspiąć się na szczyt aż pięciu kopców. Tu opisujemy wszystkie kopce w Krakowie. Najsłynniejszym jest oczywiście Kopiec Kościuszki, ale nie jest on największy. Największy kopiec w Polsce to kopiec Piłsudskiego znajdujący się w Krakowie.


Jednymi z najstarszych kawiarni w Krakowie są Jama Michalika założona pierwotnie w 1895 roku przez przybyłego ze Lwowa Apolinarego Jana Michalika. Drugą ze słynnych kawiarni w Krakowie jest mieszcząca się w Sukiennicach kawiarnia Noworolski nazywana tak od przybyłego ze Lwowa Jana Noworolskiego. Nie wszystkie jednak kawiarnie w centrum Krakowa cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników Google. Polecamy sprawdzić nasze zestawienie najlepszych kawiarni w Krakowie.


Jednym z najsłynniejszych symboli Krakowa jest hejnał z wieży mariackiej. Hejnał mariacki w tonacji F-dur odgrywany jest co godzinę z wieży słynnego kościoła położonego przy Rynku. Krótka melodia odgrywana na wszystkie strony świata urywa się w pewnym momencie. Ma to związek z legendą – podobno hejnalista, który chciał ostrzec miasto przed najazdem tatarów został trafiony strzałą.


Największym placem w Krakowie jest Rynek Główny o powierzchni 4 hektarów. Jest to jeden z największych rynków w całej Europie i największym średniowiecznym rynkiem Europy.


w Krakowie znajduje się najsłynniejszy dzwon w Polsce. Dzwon Zygmunt potocznie nazywany jest Dzwonem Zygmunta. Dzwon katedry na Wawelu znajduje się w Wieży Zygmuntowskiej. Jak sama nazwa wskazuje ufundował go król Zygmunt I Stary. Dzwon ten odzywa się w chwilach najważniejszych dla narodu polskiego i kraju oraz w najważniejsze święta kościelne i narodowe.


W Krakowie znajduje się najstarsza polska uczelnia i jeden z najstarszych uczelni świata. Chodzi o Uniwersytet Jagielloński założony dzięki Kazimierzowi Wielkiemu w 1364 roku.


Kraków jest miastem lokowanym na prawie magdeburskim przez księcia Bolesława V Wstydliwego w dniu 5 czerwca 1257 roku.


Zespół Starego Miasta w Krakowie został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedno z 16 miejsc w Polsce. Kraków znalazł się tam jako jedno z pierwszych miejsc na świecie już w 1978 roku.


Średniowieczny Kraków otoczony był murami obronnymi i zespołem baszt. Niestety na rozkaz zaborców austriackich zostały zniszczone. Na miejscu starych murów zbudowany został park miejski – Planty. Planty otaczają całe Stare Miasto.

Dorożka w Krakowie


W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się słynny obraz Leonarda da Vinci – Portret damy z gronostajem znany potocznie jako Dama z łasiczką. W 2011 roku obraz ubezpieczono na kwotę 300 mln EUR.


Kraków wielokrotnie był stolicą Polski. Był nią od 1039 do 1079 roku, od 1138 do 1920 oraz od 1296 do 1795 roku. Był też pierwszy m miastem stołecznym w Polsce.


Krypta pod katedrą wawelską jest miejscem w którym pochowano wielu najwybitniejszych przedstawicieli polskiego narodu (oraz kilki mniej wybitnych). Na Wawelu zwiedzić można słynne Groby Królewskie gdzie pochowano m.in. króla Jana III Sobieskiego, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Stefana Batorego, Władysława IV Wazę, Zygmunta II Augusta, Augusta II Mocnego, Zygmunta III Wazę, Jana Kazimierza.


Na Wawelu znajduje się również Krypta Wieszczów Narodowych – miejsce pochówku Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, miejsce upamiętnienia Cypriana Kamila Norwida i Fryderyka Chopina.


Z Krakowem związana jest słynna legenda o smoku Wawelskim. Pod wzgórzem Wawelskim znajduje się legendarna smocza jama, a przed nią stoi ziejąca ogniem rzeźba Bronisława Chromego – Smok Wawelski, ustawiona u stóp Wawelu w 1969 roku.


W skład współczesnego Krakowa wchodzą jeszcze dwa miasta – Kazimierz będący osobnym miastem do przełomu XVIII i XIX wieku oraz Podgórze. Pogórze otrzymało prawa miejskie 26 lutego 1784 roku jako Josefstadt. Do Krakowa włączano je w lipcu 1915 roku. Tym samym na obszarze Krakowa znajduje się… wieża ratuszowa na Rynku, ratusz na pl. Wolnica oraz ratusz Podgórza.


W obszar Krakowa włączona jest też socrealistyczna dzielnica założona w czasach komuny – Nowa Huta. Nowa Huta była osobnym propagandowym “miastem idealnym”, które włączono do Krakowa w 1951 roku.


Jednym z najsłynniejszych jadalnych symboli Krakowa jest obwarzanek. Przygotowany jest z ciasta z mąki pszennej przysmak obwarza się w wodzie przed procesem pieczenia. Tylko kilka piekarni podkuje oryginalny obwarzanek, które sprzedawane są z charakterystycznych wózków w centrum Krakowa w cenie około 2 złotych.


W Krakowie zobaczyć można nie tylko zamek na Wawelu ale również jeszcze jeden zamek. W krakowskich Przegorzałach w czasie II wojny światowej Niemcy zbudowali rezydencję z widokiem na dolinę Wisły – Zamek w Przegorzałach.

Planty w Krakowie


Jednym z ocalałych fragmentów średniowiecznych fortyfikacji Krakowa jest słynny Barbakan i Brama Floriańskia. Zabytki przetrwały m.in. dzięki inicjatywie znanego architekta Feliksa Radwańskiego. “Chronią one przed wiatrami wiejącymi pod Kościół Mariacki od Kleparza. Niedobre to wiatry, bo smrody i śmieci znosić będą, a także bezbożnie podwiewać spódnice Paniom Matkom i Żonom” – przekonał architekt.


Kraków ma swój własny “Central Park” – to Błonia, wielki park miejski będący łąką o powierzchni 48 hektarów. Krakowskie Błonia są jedną z największych w Europie łąk w środku miasta. Historia pola sięga 1162 roku, przez lata Błonia wykorzystywane były jako miejskie pastwisko.


Hujowa Górka i Cipny Dołek – to nazwy dwóch istniejących w Krakowie miejsc. Obydwa położone są na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie i oznaczają miejsca egzekucji.


Zaczarowana dorożka to słynny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z 1949 roku. Nie każdy wie, że słynna dorożka i słynny dorożkarz to… prawdzie osoby. Dorożkarzem był Jan Kaczara mieszkający w krakowskiej dzielnicy Prądnik Czerwony.


Najstarszym budynkiem mieszkalnym w Krakowie jest kamiennno-ceglany budynek przy ul. św. Krzyża 23. Budynek, którego jedna ze ścian datowana jest na okolice roku 1300, przylegał do średniowiecznych murów Krakowa.


W Krakowie odbyła się ostatnia egzekucja skazanego na karę śmierci w Polsce. 21 kwietnia 1988 roku o 17:10 w więzieniu przy Montelupich stracony został Andrzej Czabański, skazany za gwałt i brutalne zabójstwo oraz usiłowanie dwóch zabójstw.


Najwyższym budynkiem w Krakowie jest wieżowiec K1 określany przez lokalsów mianem Błękitka. Konstrukcja przy al. Pokoju została ukończona w 1998 roku i może pochwalić się wysokością 105 metrów (88 do szczytu elewacji). Unity Tower ma 102,5 metra.


Na niektórych krakowskich murach wciąż można odnaleźć ślady przedwojennych reklam, szyldów i napisów. Niektóre zobaczycie w naszej galerii przedwojennych śladów w Krakowie.


W Krakowie znajduje się naprawdę okazała liczba świątyń. W mieście jest około 360 zabytkowych kościołów, wiele o gigantycznym znaczeniu dla historii Polski.


Część krakowskiego Podgórza w czasie II wojny światowej została zamieniona w getto dla polskich obywateli wyznania żydowskiego. Do dziś zobaczyć można ślady murów getta, a na pl. Bohaterów Getta symboliczną instalację artystyczną.


W Krakowie działało jedno z najstarszych lotnisk wojskowych na całym świecie. Lotnisko Rakowice Czyżyny przetrwało I wojnę światową, przetrwało II wojnę światową, ale nie przetrwało komuny. Wyłączono je z użytku w 1960 roku.


W słynnym Przewodniku Michelin wyszczególniono zaledwie kilka krakowskich restauracji. Są to odpowiednio Zakładka, Bottiglieria 1881, Hana Sushi, Studio Qulinarne, Zazie Bistro, Miodova, Szara Kazimierz, Karakter, Sąsiedzi, Amarylis, Pod Baranem, Pod Nosem, Copernicus, La Campana, Albertina, Kogel Mogel, Szara na Rynku Głównym, Bianca, Leonardo, Trzy Rybki, Del Papa, Cyrano de Bergerac, Farina i Jarema.


Cmentarz Rakowicki w Krakowie jest jednym z najstarszych cmentarzy znajdujących się na obecnych polskich ziemiach. Komunalny cmentarz w Krakowie otwarto w 1803 roku, 13 lat po Cmentarzu Powązkowskim i 17 lat po Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Na Cmentarzu Rakowickim spoczywa m.in. Jan Matejko, Teodor Axentowicz, Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, Tadeusz Kantor, Helena Modrzejewska, Eugeniusz Kwiatkowski oraz rodzice Jana Pawła II.

Polecamy również: