Wieża Eiffla – cennik biletów, ciekawe informacje

Gdy zapytamy co jest symbolem Paryża odpowiedź może być tylko jedna – Wieża Eiffla. Słynna konstrukcja ukończona w 1889 roku stała się jedną z najbardziej charakterystycznych konstrukcji na świecie. Budowla projektu Gustave’a Eiffela to jedna z największych atrakcji turystycznych, jaka kiedykolwiek powstała. Jaki jest cennik wieży Eiffla w Paryżu? Ile kosztuje wstę? Sprawdźmy ceny biletów.

  • Ile kosztują bilety na Wieżę Eiffla?
  • Czy na wieżę Eiffla są bilety?
  • Jak wejść bez kolejki na Wieżę Eiffla?

Jeden z najsłynniejszych pomników inżynierii położony jest w Paryżu na Polu Marsowym. Adres Wieży Eiffla to Champ de Mars, 5 Avenue Anatole. Nazwa budowli pochodzi od nazwiska architekta. Stalowa konstrukcja została zaprojektowana specjalnie na odbywające się w 1889 roku wystawę światową Exposition Universelle. Ile kosztuje wstęp na Wieżę Eiffla? Jaki jest cennik?


Wieża Eiffla – cennik, bilety

Szacuje się, że od otwarcia w 1889 roku konstrukcja została odwiedzona przez ponad 250 milionów turystów. Rocznie na Wieżę Eiffla wchodzi około 7 milionów osób, około 25 tysięcy osób dziennie. Wybierając się na zwiedzanie wieży w Paryżu należy przygotować się na kolejki.

Cennik biletów na Wieżę Eiffla różni się. Wieża Eiffla ma 2 poziomy oraz górny taras widokowy mieszczący się na wysokości 276 metrów. W zależności od tego jaki bilet wybierzemy różnić się będą warunki zwiedzania oraz cena.

Podstawowy najtańszy bilet normalny kosztuje 11,30 EUR i pozwala na wejście schodami na drugi poziom wieży. Jeśli chcemy skorzystać z windy to musimy zapłacić 18,10 EUR.

Droższe są bilety pozwalające na wyjazd na szczyt. Wjazd na szczyt Wieży Eiffla w Paryżu to koszt 28,30 EUR.

wieża
 

Są oczywiście bilet ulgowe dla młodszych i starszych osób. Bilety na Wieżę Eiffla najlepiej kupić przez internet i zarezerwować konkretny termin, by nie utknąć w przerażających wręcz tłumach.

Zwiedzanie wieży dla zwykłego Polaka nie jest tanie ale jeśli jedziecie do Paryża to naprawdę warto się wybrać. Uwaga na czających się w okolicy oszustów starających się wcisnąć pamiątki lub zawiązujących wstążki na nadgarstkach turystów.


Nie ma innego sposobu na uniknięcie kolejek
. Nie ma biletów priority pass, sposobem na uniknięcie kolejki do kasy jest rezerwacja biletu przez internet.

Paryż wciąż pamięta o zamachach terrorystycznych więc wejście na wieżę i zwiedzanie poprzedzone jest skrupulatnymi kontrolami bezpieczeństwa. Spotkanie z rzeczywistością może wywołać syndrom paryski bowiem wejście na wieżę i w jej okolice wcale nie wygląda jak z romantycznych filmów o Paryżu.


Wieża Eifla – ciekawostki

Słynna wieża wznosi się na wysokość 324 metrów czyli mniej więcej tyle ile ma 81 piętrowy budynek. Wieża jest najwyższą konstrukcją we francuskiej stolicy. Przez wiele lat Wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją wykonaną rękami człowieka ale straciła ten tytuł w 1930 roku na rzecz wieżowca Chrysler Building.

Wieża dostępna jest do zwiedzania a dla odwiedzających przygotowano nawet restaurację i bary. Od dołu to bistro La bulle Parisienne na pierwszym poziomie, The Jules Verne na drugim poziomie oraz The Champagne Bar na samym szczycie. Wieża jest najwyższym dostępnym publicznie tarasem widokowym w Unii Europejskiej jednak nie jest dostępna za darmo.

Kolejną ciekawostką o Wieży Eiffla jest fakt, że konstrukcja przez lata zmieniała swoją wysokość. Wieżę zbudowano jako 312,27 metrową w 1889 roku. W 1991 roku miała 317,96 metra, w 1994 318,70 metra, a w 2000 aż 324 metry wraz z anteną na samym szczycie.

Waga samej konstrukcji wieży to około 7300 ton samej stali. Do tego dochodzi system wind, sklepów i restauracji oraz antena. Szacuje się, że ze wszystkimi dodatkami wieża waży aż 10 100 ton.

Całość konstrukcji została odmalowana przynajmniej 19 razy. Do 2001 roku używano oryginalnej farby ołowianej ale ze względów środowiskowych zdecydowano się na wycofanie starej, sprawdzonej metody ochrony konstrukcji wieży przed korozją. Poradnika co warto kupić we Francji.

Ważne informacje:

  • Cennik zależy od tego czy wjeżdżamy na szczyt czy nie
  • Na wieży prowadzone są kontrole bezpieczeństwa
  • Wybierając się na zwiedzanie musimy liczyć się z kolejkami

Polecamy również: