15 miejsc, które trzeba zwiedzić w Krakowie. Największe atrakcje w centrum

Przed przyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Krakowie? Przedstawiamy miejsca, które warto zwiedzić w Krakowie. Oto przewodnik po 15 obowiązkowych atrakcjach Krakowa, które powinny stać się częścią każdej wycieczki. Oto najciekawsze miejsca w Krakowie.

 
To oczywiście tylko część z ciekawych i atrakcyjnych miejsc w Krakowie, które warto zobaczyć. Więcej interesujących miejsc opisaliśmy w przewodnikach po kilku z najważniejszych miejsc w Krakowie – Podgórzu, Kazimierzu i Nowej Hucie.

 

Rynek Główny

Rynek w Krakowie to chyba jedno z najbardziej oczywistych miejsc, które trzeba odwiedzić. Przy Rynku i w jego bezpośrednich okolicach znajduje się masa krakowskich atrakcji, ale czy sam główny plac miejski również jest atrakcją? Bez wątpienia również i Rynek uważać można za atrakcję. To największy plac w Krakowie i jeden z największych rynków w całej Europie oraz największym rynkiem średniowiecznym. Wokół krakowskiego Rynku stoi wiele zabytkowych kamienic i pałaców.

Rynek był miejscem złożenia Hołdu Pruskiego. Jego centralnym punktem są unikatowe Sukiennice. Zobaczyć można tu pozostałości po krakowskim Ratuszu, kościół św. Wojciecha, słynne kramy kwiaciarek, dorożki a zaraz obok słynny Kościół Mariacki. Turystów kuszą również dostępne do zwiedzania podziemia krakowskiego Rynku. Kiedyś po krakowskim Rynku, podobnie jak dziś po Rynku we Lwowie, jeździły tramwaje. Reprezentacyjny plac Krakowa zamknięto dla ruchu kołowego 4 stycznia 1979 roku.

 

Sukiennice

Centralnym punktem Rynku w Krakowie, w przeciwieństwie np. do Lwowa, nie jest Ratusz, a unikatowy gmach Sukiennic. Na środku krakowskiego Rynku handlowano od dawna. Pierwsze kramy sukienne ustawiono tu za panowania Bolesława Wstydliwego. Za panowania Kazimierza Wielkiego wzniesiono tu gotycki budynek, który spalił się w 1555 roku. Dzisiejsze Sukiennice również nie wyglądają tak, jak jeszcze niedawno.

Dzisiejszy kształt to gównie wynik przebudowa z lat 1875-1879. We wnętrzu Sukiennic zgodnie z tradycją działają kramy z pamiątkami z Krakowa i masą drobiazgów po kilkukrotnie zawyżonych cenach. Każdemu odwiedzającemu Kraków zdecydowanie polecamy unikanie zakupów na kramach w Sukiennicach. W każdym innym miejscu będzie taniej i mniej tłoczno. Podobnie jak z kawiarniami – tych w centralnym punkcie miasta lepiej unikać. W gmachu Sukiennic wartym zobaczenia jest działająca tu galeria sztuki polskiej w której zobaczyć można m.in. Hołd Pruski pędzla Matejki.

 

Kościół Mariacki


Ta lista atrakcji Krakowa przyda się wszystkim tym, którzy jadą do Krakowa po raz pierwszy. To taki Kraków w pigułce więc rozpocząć go należy od jednego z największych symboli Krakowa – kościoła Mariackiego. W rzeczywistości to archiprezbiterialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i – wbrew wielu opiniom – wcale nie znajduje się na Rynku w Krakowie. Adres kościoła to pl. Mariacki 5. Warto dodać, że plac ten kiedyś był cmentarzem, który zlikwidowano dopiero po wprowadzeniu przez zaborcę austriackiego przepisów wymagających usunięcia cmentarzy z centrów miast. Na Rynku w Krakowie stoi inny kościół – kościół św. Wojciecha.

Bazylika Mariacka to gotycka budowla z przełomu XIV i XV wieku, ale w miejscu tym kościół stał już około 1221 roku. Najbardziej charakterystycznymi symbolami kościoła są dwie wieże – Wieża wyższa o wysokości 82 metrów i Wieża niższa mająca 69 metrów. Z tej pierwszej rozbrzmiewa słynny Hejnał Mariacki. Ważnym zabytkiem w kościele jest ołtarz Wita Stwosza wykonany w latach 1477-89. Zwiedzanie bazyliki możliwe jest w tygodniu od 11:30 do 18:00 i w niedzielę od 14 do 18:00. Wstęp kosztuje 10 złotych. Wejście na modlitwę jest bezpłatne.

 

Planty

Planty otaczające krakowskie Stare Miasto są jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w mieście. Niestety, historia ich powstania jest nieco tragiczna. Na miejscu Plant stać mogły bowiem średniowieczne fortyfikacje Krakowa. Niestety, te rozkazem austriackiego zaborcy zostały zniszczone.

Planty w Krakowie

Park znany dziś jako Planty powstał w latach 1822-1830 z inicjatywy Feliksa Radwańskiego, którego dzieło dokończył Floriana Straszewskiego. Podzielone na 8 ogrodów Planty od lat są ważnym elementem miejskiego krajobrazu i miejscem wypoczynku pokoleń krakowian. Na Plantach ustawiono wiele interesujących pomników i rzeźb.
 

Brama Floriańska i Barbakan


 
Tak jak we Lwowie tak i w Krakowie niewiele zostało z dawnych murów bram, baszt i murów miejskich. Reliktem dawnych obwarowań jest gotycki Barbakan zbudowany w latach 1498-1499. Warowny budynek wzniesiono na wzór podobnych zabudowań w Toruniu. Pierwotnie miał bronić miasta przed najazdem wołosko-tureckim osłaniając Bramę Floriańską. Barbakan miał być zniszczony przez zaborcę austriackiego, ale w 1816 roku udało się go obronić i stoi do dziś. Szczęście miała też średniowieczna brama z basztą na końcu ul. Floriańskiej.

W branie Floriańskiej warto zwrócić uwagę na klasycystyczny ołtarz z XIX wieku. Bramę uratował najpierw Feliks Radwański, a później Władysław Czartoryski. Później podczas budowy elektrycznego tramwaju brama przeszkadzała w wytyczeniu linii tramwajowej, ale po niewielkiej przebudowie tramwaj udało się nią poprowadzić.

 

Kościół św. Piotra i Pawła


Przechadzając się ul. Grodzką z Rynku w stronę Wawelu warto zwrócić uwagę na fasadę oraz rzeźby stojące przed kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła oraz stojący obok romański kościół św. Andrzeja będący jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Krakowie. Kościół Piotra i Pawła jest pierwszym barokowym kościołem zbudowanym w Krakowie. Sponsorem konstrukcji był król Zygmunt III Waza.

 

Wawel

Wawel to tak właściwie nazwa wzgórza. Słynny zamek to Zamek Królewski na Wawelu. Na wzgórzu znajduje się również słynna bazylika św. Stanisława i św. Wacława oraz krypty będące miejscem pochówku wybitnych polskich władców i przedstawicieli polskiego narodu. Opisywanie jednego z najważniejszych miejsc w kraju, które zna przecież każdy Polak chyba nie ma zbyt wielkiego sensu… Tutaj dowiecie się ile kosztuje zwiedzanie Wawelu.

 

Teatr Słowackiego

Słynny krakowski teatr otwarto w październiku 1893 roku. Powstały w Krakowie budynek był przez lata obiektem zazdrości mieszkańców Lwowa. Eklektyczny gmach zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego budowano w latach 1891-1893. Jednym z największych symboli krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego jest kurtyna wykonana przez słynnego malarza Henryka Siemiradzkiego. Ten sam artysta niedługo później wykonał również podobne dzieło dla Teatru Wielkiego we Lwowie. Niestety w przeciwieństwie do teatru zwanego dziś operą we Lwowie budynku w Krakowie nie da się zwiedzać. Jedyną szansą na zobaczenie pierwszej kurtyny Siemiradzkiego jest więc wizyta z przewodnikiem lub kupno biletów na spektakl.
 

 

Błonia

Błonia w Krakowie
Krakowskie Błonia są jedną z największych łąk w środku europejskiego miasta. Rozległe, wpisane do rejestru zabytków, pole ma powierzchnię 48 hektarów. Historia krakowskich Błoń sięga 1162 roku. Przez setki lat miejsce pozostało niezabudowane, praktycznie do XIX wieku było miejscem dość zaniedbanym. Błonia często zalewała przepływająca tędy Rudawa, wcześniej wykorzystywano je również jako… pastwisko. Błonia są ważnym miejscem w mieście. Odbywały się tu historyczne wydarzenia takie jak chociażby defilady, przeglądy wojsk czy też pierwszy start samolotu w Krakowie. Na Błoniach miały miejsce msze święte podczas pielgrzymek Jana Pawła II i Benedykta XVI. Dziś to przede wszystkim teren rekreacyjny dla mieszkańców miasta.

 

Kopiec Kościuszki

Niedługo po śmierci Tadeusza Kościuszki, 15 września 1820 roku rozpoczęła się uroczysta budowa Kopca Kościuszki w Rzeczpospolitej Krakowskiej. Mieszkańcy Krakowa, a także wielu weteranów powstań i Polaków chciało oddać cześć zmarłemu bohaterowi. Zdecydowano się na budowę kopca m.in. ze względu na to, że ciężej zniszczyć go od chociażby pomnika. Praca nad usypywaniem kopca trwała do 25 października 1823 roku. Usypano kopiec o średnicy 80 metrów u podstawy i wysokości ponad 34 metrów. W okolicy Kopca Kościuszki miała powstać osada dla weteranów insurekcji. Niestety – ostatecznie nie powstała. Krótko po Wiośnie Ludów, której efektem była budowa Cytadeli we Lwowie, wokół Kopca Kościuszki w Krakowie zaborca austriacki w latach 1850-56 wzniósł fort cytadelowy 2 Kościuszko przystosowany do samodzielnej obrony. Dziś w obiekcie działa m.in. część muzeum, radio RMF oraz hotel. Można tu też zjeść z widokiem na Kraków. Kopiec Kościuszki zawsze był ogromnym symbolem patriotyzmu. Oparł się hitlerowcom i przetrwał komunizm.

W 1997 roku kopiec uszkodziły ulewne deszcze. Po trwającym wiele lat remoncie otwarto go ponownie w 2002 roku. Z wierzchołka Kopca Kościuszki roztacza się piękny widok na Kraków od strony Błoń. Niestety – zwiedzanie Kopca Kościuszki ma jedną ogromną wadę. Jest nią absurdalna cena biletu. Wejście na kopiec kosztuje 14 zł. Za darmo wejść można tylko 4 lutego, 24 marca i 15 października. W jednym z poprzednich artykułów więcej na temat Kopca Kościuszki w Krakowie.

 

Kościół na Skałce

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa szerzej znana jest po prostu jako Skałka lub kościół Na Skałce. Na dziedzińcu kościoła znajduje się sadzawka z której woda według legendy ma uzdrawiające właściwości. Podobno wzięły się stąd, że do sadzawki wrzucono ciało św. Stanisława. Gotycka świątynia powstała tu w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Niedługo później dzięki inicjatywie Jana Długosza wybudowano tu nowy kościół. Pod kościołem Na Skałce wartą zobaczenia jest Krypta Zasłużonych (cennik) w której spoczywa m.in. Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański i Henryk Siemiradzki.

 

Bazylika Bożego Ciała

Historia kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu rozpoczyna się w 1340 roku gdy na polecenie króla Kazimierza Wielkiego rozpoczęto budowę świątyni. Początkowo stał tu drewniany obiekt sakralny ale już w 1385 roku przystąpiono do budowy murowanej, gotyckiej świątyni. Jeden z najpiękniejszych krakowskich kościołów został dekretem Jana Pawła II podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.

 

Collegium Maius

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego to najstarszy budynek najstarszego polskiego uniwersytetu czyli Akademii Krakowskiej. Znajdujący się niedaleko Rynku obiekt mieścił niegdyś sale wykładowe, izbę wspólną, mieszkania profesorów oraz biblioteki. Od lat jest jednak swoistym muzeum uniwersyteckim w którego zbiorach podziwiać można m.in. astronomiczne przybory, których używał sam Mikołaj Kopernik czy też jeden z najstarszych globusów na którym umieszczono kontynent amerykański. Dziedziniec budynku jest jednym z najładniejszych w Krakowie. Zwiedzanie muzeum kosztuje 12 zł ale niczym w chwili otwarcia Akademii Krakowskiej płacić można tu tylko gotówką.

 

Cmentarz Rakowicki

Założony w 1803 roku zabytkowy krakowski Cmentarz Rakowicki jest obok Powązek i Cmentarza Łyczakowskiego jednym z najważniejszych polskich cmentarzy. Rakowicki cmentarz jest miejscem pochówku pokoleń wybitnych mieszkańców Krakowa i oraz wybitnych Polaków. Na cmentarzu pochowany jest m.in. Jan Matejko, Andrzej Bursa, Józef Dietl, Marek Grechuta, Henryk Jordan, Jerzy, Juliusz i Wojciech Kossakowie czy Piotr Skrzynecki. Znajduje się tu pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej, kwatery uczestników powstania listopadowego, styczniowego i krakowskiego. Wiele nagrobków Cmentarza Rakowickiego to rzeźby o dużym znaczeniu artystycznym.

 

Klasztor i Bazylika Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu


Bazylika św. Franciszka z Asyżu znajdująca się na przeciwko słynnego okna Pałacu Biskupiego przy Franciszkańskiej 3 nie jest najczęściej odwiedzanym kościołem Krakowa. A to błąd bowiem we wnętrzu kościoła podziwiać można zabytkowe witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Kościół św. Franciszka już w 1920 roku wyniesiono do tytułu bazyliki mniejszej. Historia sakralnych budynków w tym miejscu sięga aż 1236 roku.

Polecamy również:

 


 

Dodaj komentarz