Co robić w Krakowie zimą. Top 5 nietypowych atrakcji

Co robić w Krakowie zimą. Top 5 nietypowych atrakcji

Zima nie kojarzy się z wyjazdami do miast ale w Krakowie zimą również można dobrze się bawić. Mimo niesprzyjającej aury za oknem Kraków ma pare atrakcji, które warto zobaczyć w chłodniejszych miesiącach. Oto lista nietypowych atrakcji, które warto zobaczyć i odwiedzić w Krakowie w zimie.

 


Jarmark świąteczny, jarmark noworoczny w Krakowie


 
Jedną z największych atrakcji zimowego Krakowa jest odbywający się co roku jarmark świąteczno-noworoczny rozstawiony na płycie Rynku wokół pomnika Adama Mickiewicza i obok kościoła św. Tomasza. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie trwa zwykle od końca listopada do końca grudnia, później zmienia swoją nazwę na jarmark noworoczny.

 
Oczywiście nie jest to najładniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie – pięknością pnie może równać się z jarmarkami w Wiedniu, Salzburgu, Berlinie, Pradze czy Budapeszcie ale równa się z nimi pod innym względem – pod względem cen. Pamiętajmy o tym, że niektóre rzeczy na jarmarku w Krakowie są niebotycznie drogie i nie warto ich kupować.

 


Lodowisko w Parku Jordana

Krakowskie lodowisko pod gołym niebem rozstawiane w Parku Jordana w okolicy Błoń to największe w Polsce tego typu lodowisko znane szerzej jako Ice Park. Zwykle godziny otwarcia lodowiska w Parku Jordana to godziny od 9 do 21 ale czasem może być czynne krócej ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

 
Nie jest to oczywiście jedyne lodowisko w centrum Krakowa. Można pojeździć też na przykład na Błoniach lub przed Galerią Krakowską albo skorzystać z krytego lodowiska. Normalny bilet na lodowisko w Krakowie nie przekracza zwykle 15 zł za godzinę.

 


Zobaczyć krakowskie szopki

Konkurs szopek krakowskich oficjalnie zwany Konkursem na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską został zorganizowany po raz pierwszy 21 grudnia 1937 roku. Od tego czasu to już coroczna tradycja. Każdego roku pod patronatem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wybierane są najładniejsze szopki, które później po wielkim finale rozstawiane są w szklanych gablotach w najróżniejszych punktach miasta.

 

Najpiękniejsze szopki można zobaczyć z początkiem grudnia na finale na Rynku Głównym i na ogłoszeniu laureatów w Pałacu Krzysztofory, a potem podziwiać podświetlone i wyeksponowane np. na Placu Szczepańskim czy w okolicach Rynku.

 


Spacer nad Wisłą lub po Plantach


 
Krakowskie Planty to wyjątkowy park okalający całe Stare Miasto. W śnieżnej scenerii zwłaszcza wieczorami przy intensywnych opadach to naprawdę piękne miejsce. Tak samo warto przejść się bulwarami wiślanymi w okolicach Wawelu lub prosto na Kazimierz. Przechadzając się obok skutej lodem Wisły warto pamiętać o zimujących w Krakowie ptakach wodnych. Kaczki i łabędzie łatwo spotkać przy bulwarach. Możne je karmić. Pamiętajmy jednak, że ptaki wodne nie są stworzone do jedzenia chleba.

 


Żywa Szopka przy Franciszkańskiej

Kolejna wyjątkowa atrakcja do zobaczenia w zimowym i świątecznym Krakowie to wystawiana cyklicznie od 1991 roku żywa szopka przy Franciszkańskiej. Żywa Szopka organizowana przez Franciszkanów trwa tradycyjnie dwa dni. Pierwszy dzień do Wigilia 24 grudnia. Start szopki przewidziany jest zwykle na późne godziny wieczorne – 22:30. Można ją zobaczyć również pierwszego dnia świąt. Żywa szopka w Krakowie stała się prawdziwą atrakcją. Zobaczyć tu można m.in. lamy, osła czy kozy.

 


 

Polecamy również: