TOP 33 Ciekawostki o Pradze – informacje, tajemnice, z czego słynie Praga

Praga to jedno z najsłynniejszych miast w całej Europie. Stolica Czech odwiedzana jest przez miliony turystów. Jeśli wybieracie się na wakacje do Czech to zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami o Pradze. Jakie są mało znane fakty i informacje o Pradze? Oto zestawienie tajemnic, ciekawostek turystycznych i historycznych o czeskiej stolice. Oto ciekawostki związane z Pragą.

 


Praga jest najbardziej zaludnionym miastem w Czechach. Stolicę zamieszkuje 1,309 mln osób. Powierzchnia miasta to 496 km², to również rekord jeśli chodzi o Czechy.

 


Nazwa czeskiej stolicy – Praha pochodzi podobno od słowa práh – próg.

 


Jedną z atrakcji turystycznych w Pradze jest… najwęższa ulica mająca zaledwie 50 cm szerokości. Ślepa uliczka wyposażona jest nawet w pieszą sygnalizację świetlną. Adres najwęższej ulicy w Pradze to U Lužického semináře, 118 00 Malá Strana.

 

 


Najwyższą konstrukcją w Pradze jest wieża telewizyjna Žižkov. Wieża wznosi się na wysokość 216 metrów, a jej czubek znajduje się na wysokości 258,4 metra nad poziomem morza. Na wieży na wysokości 93 metrów umiejscowiony jest punkt widokowy, wstęp 250 CZK. W wieży mieści się m.in. restauracja Oblaca, a na wysokości 66 metrów Bistro 66.

 


Zabytkowe centrum czeskiej stolicy zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1992 roku.

 


 


Praga jest jednym z najpopularniejszych turystycznych miast Europy. W 2019 roku czeską stolicę odwiedziła rekordowa liczba przyjezdnych – 22 miliony gości. To więcej nawet od Amsterdamu.

 

 


Praski zegar astronomiczny znajdujący się na ścianie Ratusza Staromiejskiego jest jednym z najsłynniejszych zegarów świata, a jego historia sięga 1410 roku. Co ciekawe – zegar został skopiowany 1:1. Jego kopia znajduje się w Seulu w Korei Południowej w dzielnicy Hongdae.

 


Praga położona jest na wysokości od 185 do 399 metrów nad poziomem morza.

 


Czesi spożywają najwięcej piwa na osobę. W Czechach średnio pije się 143,3 litra piwa na osobę (dane z 2016 roku). Dla porównania w Polsce pije się jedynie 100,8 litrów piwa.

 


Synagoga Staronowa w Pradze to najstarsza wciąż działająca synagoga w Europie. Synagoga położona w dzielnicy Josefov została zbudowana w 1270 roku we wczesnogotyckim stylu.

 


 


Jedną z nieco bardziej kontrowersyjnych atrakcji w Pradze jest rzeźba Sikający ustawiona w 2004 roku niedaleko muzeum Franza Kafki. Na instalację artystyczną składają się dwie postacie mężczyzn oddających mocz do basenu przypominającego kształtem Czechy.

 

 


Jedną z największych atrakcji w Pradze jest Złota Uliczka. Nazwa ulicy wywodzi się od miejscowych złotników wyznania żydowskiego. Zwiedzanie Złotej Uliczki jest płatne.

 


Praga była pierwszym postkomunistycznym miastem w którym restauracja uzyskała gwiazdki Michelin.

 


W Pradze znajduje się 31 restauracji polecanych w słynnym przewodniku Michelin. Najlepsze restauracje w Pradze to: Alcron, Terasa u Zlate Studne, Benjamin, Salabka, Levitate, Cafe Savoy, Portfolio, Pohostinec Monarch, Eska, Aromi, Spices, Field, George Prime Steak, Grand Cru, Yamato, Zdenek Oyster Bar, Pot au Feu, Na Kopci, Kalina Anezka, Casa De Carli, CottoCrudo, Sansho SaSaZu, Divinis, La Finestra, La Degustation Boheme Bourgeoise, Cafe Imperial, La Veranda, Kampa Park, V Zatisi oraz Bellevue.

 


Uniwersytet Karola w Pradze założony przez Karola IV Luksemburskiego jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie. Założono go znacznie wcześniej, niż Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, już w 1348 roku.

 


 


Na Žižkowie, zwanym czasem Wolną Republiką, znajduje się słynna ulica Bořivojova, na którą przypada najwięcej barów na metr kwadratowy w całym mieście.

 

 


W Pradze znajduje się największy stadion piłkarski świata. Stadion Strahov jest w stanie pomieścić nawet do 250 tysięcy osób. Konstrukcja, której historia się ta 1926 roku została w 2003 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 


Pierwszy odcinek metra w Pradze został oficjalnie otwarty 9 maja 1974 roku. Dziś na metro w Pradze składają się 3 linie oznaczone literami A (zielona), B (żółta) i C (czerwona). W sumie na praskie metro składa się 61 stacji, a całkowita długość sieci metra to 65,2 km.

 


Zamek na Hradczanach w Pradze jest największym zamkiem świata według Księgi Rekordów Guinnessa ale definicja największego średniowiecznego zamku może się jednak różnić i według innych definicji praska forteca wcale nie jest największym zamkiem. W jednym z poprzednich artykułów więcej o największych zamkach na świecie.

 

 


Zamek w Pradze tak spodobał się muzykom grupy The Roling Stones, że zaproponowali ówczesnemu prezydentowi Vaclavowi Havelowi zasponsorowanie illuminacji zamku. Grupa przeznaczyła na ten cel 32 tysiące dolarów. System illuminacji przygotował technik zespołu odpowiedzialny za oświetlenie trasy promującej krążek Voodoo Lounge.

 


 


Według podziału przyjętego przez Wydział Statystyczny ONZ Czechy, wraz z Polską, zaliczane są do Europy Wschodniej, podobną klasyfikację przyjmuje się biorąc pod uwagę podział Europy w czasie epoki komunizmu. Warto pamiętać, że Praga położona jest… bardziej na zachód od Wiednia

 


Wiadukt Negrelliego to przeprawa łącząca Dworzec Masaryka z praską dzielnicą Bubny. Zbudowany w 1850 roku wiadukt i most jest najdłuższym mostem kolejowym w całych Czechach, jego całkowita długość to aż 1100 metrów. Jednocześnie jest to drugi jeśli chodzi o wiek most w Pradze.

 


Największy zegar w Czechach znajduje się na praskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Sama konstrukcja wzniesiona w latach 1929-1932 również jest niezwykle wyjątkową świątynią, uważaną za jedną z najważniejszych świątyń zbudowanych w Czechach w XX wieku. Kościół zbudowano z okazji 1000 rocznicy śmierci Wacława I Świętego. Kościół ma 42 metrową wieżę i 7,5 metrową tarczę zegarową.

 


Amerykańska dyplomata Madaleine Korbel Albright piastująca stanowisko amerykańskiego sekretarza stanu w czasach prezydentury Billa Clintona urodziła się w Pradze jako Marie Jana Korbelová w 1937 roku.

 

 


Magdeburg ma swój nietypowy Arthotel, Sopt słynie z Krzywego Domku przy Bohaterów Monte Cassino. Praga również ma swój nietypowy budynek. Pod adresem Jiráskovo nám. 1981/6, 120 00 Nové Město stoi słynny Tańczący dom projektu Vlado Milunića i Franka Gehry’ego.

 


Wzniesiona w XI wieku Rotunda św. Marcina jest najstarszym zachowanym budynkiem w Pradze. Rotunda znajduje się na wzgórzu Wyszehrad.

 


 


Jeśli nie chcecie mieć nic wspólnego z inżynierami i lekarzami zamieszkującymi stolicę Francji to i tak możecie zobaczyć wieżę Eiffla, a właściwie jej kopię. W Pradze w 1891 roku stanęła kopia słynnej paryskiej wieży – Wieża Petrińska. Dziś wieża stanowi punkt widokowy o wysokości 65,5 metra. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 55 metrów i można się na nią dostać po pokonaniu 299 schodów.

 


Czeskie insygnia koronacyjne przechowywane są w sejfie do którego istnieje siedem kluczy. Każdy z kluczy znajduje się w rękach jednego z wybitnych przedstawicieli czeskiego narodu – prezydenta, premiera, arcybiskupa Pragi, przewodniczącego parlamentu, przewodniczącego senatu, dziekana kapituły metropolitarnej i burmistrza Pragi.

 

 

 


Aż do momentu zajęcia przez Trzecią Rzeszę w przedwojennej Czechosłowacji panował ruch lewostronny. Pierwszego dnia niemieckiej okupacji wprowadzono w kraju ruch prawostronny, jednak z wyłączeniem Pragi. Ruch prawostronny w Pradze wprowadzono o 3:00 26 marca 1939 roku.

 


Przez centrum Pragi przepływa najdłuższa rzeka przepływająca przez czeskie terytorium – Wełtawa, będąca największym, dopływem Łaby. W Pradze znajdują się 34 mosty na Wełtawie.

 

 


Najsłynniejszym mostem w Pradze jest oczywiście Most Karola łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město. Budowę mostu rozpoczęto w 1357 roku i do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie w Pradze. Przeprawa ma 516 metrów dłucości i około 9,5 metra szerokości. Most Karola jest jedną z największych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w Pradze.

 


Kamień węgielny Mostu Karola w Pradze wmurował Karol IV Luksemburski 9 lipca 1357 o godzinie 5:31 rano. Datę wybrał nie bez przypadku – to palindrom cyfr nieparzystych 1-3-5-7-9-7-5-3-1.

 


 
Polecamy również: