J. Ihnatowicz – pierwsza krajowa fabryka chemiczno-kosmetyczna. Lwów w Krakowie

Przechadzając się ulicami Lwowa co chwilę natrafić można na przedwojenne polskie reklamy na murach. W Krakowie ślady przeszłości w większości poznikały pod nowymi tynkami, ale dwie stare reklamy zachowane w dobrym stanie wciąż zobaczyć można w samym centrum miasta. Ściana Sukiennic ozdobiona jest reklamą firmy Karola Rzący oraz pierwszej fabryki krajowej perfum kosmetyków toaletowych i hygijenicznych Jana Ihnatowicza ze Lwowa. Jaka była historia lwowskiej firmy?

 

Ślad Lwowa w Krakowie na Sukiennicach. Karol Rząca był krakowskim radnym i kupcem urodzonym w 1833 roku. Posiadał wytwórnię wód i lemoniad, biuro spedycyjne, a od 1880 roku produkował reklamowane na Sukiennicach atramenty. Rząca był ojcem Tadeusza, krakowskiego fotografa.

 
Lwowska reklama na Sukiennicach w Krakowie
 

Druga reklama na Sukiennicach promuje przedsiębiorstwo Jana Ihnatowicza, lwowskiego aptekarza i właściciela fabryki perfum i kosmetyków. Wytwórnia nagradzana była licznymi nagrodami wystaw lekarsko-przyrodniczych m.in. we Lwowie, Łańcucie czy Przemyślu. Lwowski adres sklepu Ihnatowicza to początkowo ul. Kopernika 3 i Halicka 1, następnie Sykstuska 25 (ob. nazwę zmieniono na Doroszenki) oraz Hetmańska 6. Firma miała również sklep przy pl. Mariackim 11, w Przemyślu przy ul. Mickiewicza oraz oczywiście w Sukiennicach w Krakowie. Przez pewien czas działał też sklep przy Rynku w Czerniowcach zamknięty 4 października 1900 roku. Ihnatowicz był autorem Poradnika higieniczno-kosmetycznego będącego tak właściwie formą reklamy przedsiębiorstwa wydanego własnym sumptem we Lwowie w 1908 roku.

 

“Egzystencya przemysłowa w Galicyi jest bardzo trudna, gdyż nie mamy ani własnych ceł ani obniżenia taryf kolejowych tak jak to widzimy na Węgrzech to też rozwój fabryki p. Ihnatowicza który takową już 25 lat prowadzi, zasługuje na uznanie i gorące poparcie” – donosiła Gazeta Lwowska z 31 grudnia 1899 roku.

 
Reklama fabryki Ihnatowicza ze Lwowa
 
Poniżej kilka reklam prasowych promujących przedsiębiorstwo Ihnatowicza ze Lwowa. Widoczna powyżej reklama kosmetyków do twarzy pochodzi z dziennika “Czas” z dnia 28 stycznia 1914 roku. Kolejne pochodzą odpowiednio z Gazety Lwowskiej z dnia 30 października 1904 roku i Czasu z dnia 30 maja 1912 roku. Widoczny też wycinek prasowy artykułu z z 31 grudnia 1899 roku.

 

Reklama fabryki Ihnatowicza ze Lwowa

 

Jan Ihnatowicz, magister farmacji i chemik sądowy we Lwowie, według Genealogii potomków Sejmu Wielkiego urodził się 10 czerwca 1848 roku w Trokach, zmarł 7 stycznia 1918 roku we Lwowie. Jeśli znacie lokalizacje innych starych reklam w Krakowie koniecznie dajcie nam znać na Facebooku!

Polecamy również:

 

 

Dodaj komentarz