Głowa Mitoraja na Rynku w Krakowie. Rzeźba pod Wieżą Ratuszową

Głowa Mitoraja na Rynku w Krakowie. Rzeźba pod Wieżą Ratuszową

W Krakowie wiele jest najróżniejszych pomników i rzeźb ale chyba żadna nie wywoływała tak wielu kontrowersji jak dzieło ustawione na Rynku Głównym pod wieżą ratuszową – Eros bendato. Tak zwana głowa Mitoraja stojąca od lat na Rynku w Krakowie od początku budziła kontrowersje. Nie wszystkim podobało się jej ustawienie na Rynku. Gdzie miała stać rzeźba Igora Mitoraja w Krakowie? Gdzie znajduje się jedno z najpopularniejszych “instagramowych miejsc w Krakowie”?

 

Rzeźba Eros bendato Igora Mitoraja stoi w okolicy Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie. Odlana z brązu gigantyczna głowa Mitoraja przyjechała do Krakowa w 2005 roku. Rzeźba waży 1900 kilogramów, ma 370 cm długości, 290 cm szerokości i 225 cm wysokości. Rzeźbiarz przygotował ją w 1999 roku w trzech kopiach.

 
Głowa na Rynku w Krakowie
 

Głowa stojąca w Krakowie na Rynku nie jest unikatowa bowiem rzeźba została wykonana w trzech egzemplarzach. Początkowo jedna trafiła do Lugano, druga do Krakowa, a trzecia pozostała w rękach artysty zmarłego w 2014 roku. Rzeźba przekazana miastu Kraków została postawiona na skraju jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Europie.
 

Na początku lokalizacja ta miała być jedynie tymczasowa. Umiejscowienie głowy na Rynku było przedmiotem ożywionej dyskusji. Walory estetyczne rzeźby były krytykowane przez niektóre środowiska artystyczno-architektoniczne, które słaniały się by ustawić ją w innym miejscu.

 
Głowa na Rynku w Krakowie
 

Proponowano remontowany wówczas plac przed starym dworcem kolejowym w Krakowie lub skwer przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Sam artysta przekonywał, że miejscem jej ustawienia powinien być Rynek Główny w Krakowie lub skwer przed teatrem. Starania mające na celu przeniesienie brązowego kloca w inne miejsce spaliły na panewce.

 


 

Rzeźba od lat stoi na Rynku i nic nie zapowiada tego, by została gdziekolwiek przeniesiona. Zwłaszcza, że autor Erosa zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu. Rzeźba zdążyła już wrosnąć w krakowski krajobraz i stać się jednym z najczęściej fotografowanych punktów w Krakowie.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy