Czy w Pradze jest bezpiecznie? Na co uważać w Pradze? 7 rzeczy

Każdego roku przepiękny stolica Czech – Praga odwiedzana jest przez miliony turystów. Jeśli również planujecie wyjazd do Pragi i zastanawiacie się czy w Pradze jest bezpiecznie dziś postanowiliśmy to dla Was sprawdzić. Czy wakacje w czeskiej stolicy są bezpieczne? Jakie zagrożenia czyhają na turystów jadących do Pragi? Sprawdzamy informacje o bezpieczeństwie i to na co warto uważać w Pradze.

 
Jak już wspomnieliśmy Praga odwiedzana jest przez miliony turystów. Jeśli byłaby niebezpieczną destynacją to tych turystów po prostu by w niej nie było. W Pradze jest bezpiecznie dla turystów. Nie oznacza to oczywiście, że w czeskiej stolicy nie czają się zagrożenia, których trzeba unikać by z wyjazdu przywieźć tylko miłe wspomnienia.

 
Gigantyczna liczba odwiedzających miasto sprawia, że jest w nim wiele pułapek, które mogą zniszczyć nasz wyjazd. Jakie to rzeczy?

 


Kieszonkowcy w Pradze

To rzecz na którą należy uważać prawie w każdym turystycznym mieście od Budapesztu przez Porto czy Lizbonę. W Czechach możemy paść ofiarą kieszonkowców, a znaczna liczba turystów przyjeżdżających do miasta sprawia, że wielu przestępców z okradania turystów zrobiło swój sposób na życie. Kieszonkowcy w Pradze to prawdziwi profesjonaliści więc w mieście uważamy podwójnie. Nie należy wyglądać na zagubionego turystę, trzymać pieniądze wewnątrz, nie nosić drogiego zegarka czy biżuterii, uważać na dokumenty, kieszenie toreb i torebek. Siedząc w kawiarni nie zostawiamy aparatu, komórki czy laptopa bez opieki. Wartościowych przedmiotów nie zostawiamy na widoku w zaparkowanym samochodzie. Gdy zauważymy, że wokół nas gęstnieje sztuczny tłum – odchodzimy jak najszybciej. Warto też nie dać się nikomu zaczepić – wszelkie próby nawiązania kontaktu przez osoby postronne ignorujemy.

 

 


Wyższe ceny dla turystów, drożyzna w sklepach

W Pradze nie robimy zakupów w małych marketach w turystycznym centrum. Po pierwsze dlatego, że ceny w tego typu miejscach są czasem nawet i kilkukrotnie zawyżone. Produkty pierwszej potrzeby takie jak chociażby mała butelka wody czy puszka Coca Coli będą tu droższe niż w normalnych sklepach takich jak Billa, czeska Żabka, Tesco, Lidl czy Penny Market. Po drugie w tego typu sklepikach można paść ofiarą oszustwa. Niektóre produkty mają dwie ceny – jedną dla Czechów czy które poproszą o nie po czesku, a drugą dla przyjezdnych. Cena dla turysty może być nawet dwukrotnie wyższa!

 


Kantory

Kantory to kolejna rzecz na którą koniecznie trzeba uważać w Pradze. Wiele z kantorów przy samym turystycznym centrum ma tragiczne wręcz kursy. Przed wymienieniem pieniędzy trzeba dokładnie sprawdzić ile pieniędzy dostaniemy za złotówki, euro, funty czy dolary które mamy zamiar wymienić na czeską walutę. Kantory to jeszcze pół biedy. W Pradze może czaić się jeszcze jedno niebezpieczeństwo związane z wymianą pieniędzy.

 


Cinkciarze

Cinkciarze w Pradze są jeszcze gorszym zjawiskiem chociaż zwykle nie polują na Polaków tylko na turystów mających pieniędzy więcej niż zwykły rodak. Na ulicach centrum Pragi można wciąż jeszcze spotkać cinkciarzy. Po pierwsze oferują oni tragiczne kursy wymiany, a po drugie żerują na naiwności i niewiedzy turystów. Zamiast waluty czeskiej – koron czeskich dostaje się tu inną często bezwartościową walutę. Praktycznie bezwartościowe białoruskie ruble czy ukraińskie hrywny zamiast czeskich pieniędzy. W ten sposób można stracić naprawdę sporo. W Pradze wymieniamy tylko w uczciwych kantorach lub po prostu płacimy kartą. Przekrętami tego typu zwykle zajmują się nierodowici Czesi w tym również przyjezdni.

 

 


Taksówki

Na taksówkarzy uważamy wszędzie. Tak jak w każdym turystycznym i biznesowym mieście niezależnie czy to Kraków, Warszawa, Budapeszt czy Praga. Taksówkarze w Pradze, jak wszędzie z resztą, nie mają dobrej opinii i słyną z oszukiwania klientów. Jeśli widać po Was, że nie znacie miasta możecie spodziewać się dużo droższego przejazdu niż być powinno. Istnieją uczciwe korporacje taksówkarskie w Pradze ale lepiej po prostu używać smartfonowych aplikacji. W Pradze działa Uber, działa też lokalny odpowiednik – czeska appka Liftago. Po mieście można też jeździć komunikacją miejską i metrem.

 


Niebezpieczne miejsca i bezpieczeństwo w nocy

Jeśli zastanawiacie się czy imprezowanie w Pradze jest bezpieczne to raczej nie ma się czego obawiać. Nocą można chodzić po czeskiej stolicy raczej bez obaw. Oczywiście należy uważać tak jak wszędzie, ale nie bardziej niż chociażby w Krakowie. Czy istnieją niebezpieczne miejsca? Stricte niebezpiecznych miejsc nie ma ale lepiej zachować czujność w okolicy dworca głównego Hlavni Nadrazi zwłaszcza w parku oraz przy Placu Karola w centrum oraz przy położonej niedaleko stacji Narodni trida.

 


Inne pułapki na turystów

Stali Czytelnicy wiedzą dobrze, że jesteśmy gorącym przeciwnikiem zwiedzania jakiegokolwiek miejsca i nabijania kasy przewodnikom. Praga nie należy do wyjątków. Poza różnej maści wycieczkami z przewodnikiem polecamy omijać również najróżniejsze atrakcje naciągające turystów – od muzeów figur woskowych zaczynając na koncertach muzyki klasycznej kończąc.

 

Polecamy również: