Gdzie dogadam się po polsku? Gdzie na wakacje i urlop z polskim

Od lat znajomość języków wśród Polaków rośnie – uczymy się angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Niestety wciąż są osoby, które potrafią mówić jedynie po polsku. Czy znając tylko jeden język – język polski – można pojechać na zagraniczne wakacje? W jakich krajach można dogadać się po polsku? Gdzie wystarczy polski?

 

Dziś sprawdzimy czy da się pojechać na zagraniczne wakacje mówiąc jedynie po polsku. Lista miejsc, które można odwiedzić nie jest zbyt wielka, ale coś powinno udać się znaleźć. Gdzie da się pojechać?

 


Lwów i zachód Ukrainy

Galicyjska Kasa Oszczędności

 
Lwów od lat szturmowany jest przez dziesiątki tysięcy turystów z Polski. Miasto, które jeszcze niedawno było w Polsce zamieszkałe jest przez polską mniejszość. Ze względu na podobieństwo języków, bliskość polskich granic, drobny handel z Polską i wielu imigrantów mających za sobą pracę w Polsce we Lwowie bez problemu dogadamy się po polsku. W okolicach Lwowa podobnie. Jeśli ktoś na zachodniej Ukrainie twierdzi, że nie rozumie polskiego to – jak wynika z doświadczeń Czytelników – bardzo często po prostu kłamie. Na wielu ulicach Lwowa spod tynku wciąż wystają polskie napisy.

 


Wilno i Litwa


 
Historia podobna do historii Lwowa. Wilno przez lata znajdowało się w Polsce i mocno zakorzeniło się w naszej kulturze. W Wilnie mieszka bardzo znacząca reprezentacja Polaków. Szacunkowo prawie 20% mieszkańców Wilna to Polacy. Wilno od lat wybierane jest jako kierunek sentymentalnych podróży. Polacy stanowią sumarycznie około 6% mieszkańców Lity więc jeśli rozmawiacie tylko po polsku bez problemu możecie pojechać na przykład do Wilna.

 


Grodno i Białoruś


 

Tu historia podobna jest do historii Lwowa i Wilna. Na Białorusi, a już zwłaszcza w położonym zaraz przy polskiej granicy Grodnie, bez trudu można dogadać się po polsku. Język białoruski jest bardzo podobny do polskiego więc jeśli nawet trafimy na kogoś, kto nie ma polskich korzeni i tak się dogadamy. Według nieoficjalnych szacunków na Białorusi mieszka nawet 1,2 mln Polaków. Kraj zamieszkały jest przez 9,4 mln obywateli.

 


Czechy

 
Czechy to już inna historia ale również damy radę mówiąc tu po polsku. Procent ludzi mówiących w Czechach po polsku nie jest duży ale nasze języki są dość podobne. Po polsku dogadamy się zwłaszcza w okolicy polskich granic w miejscach w których jeszcze niedawno wielu Polaków przyjeżdżało na tańsze niż w Polsce zakupy.

 


Słowacja


 
Słowacja? To właściwie taka sama sytuacja jak z Czechami. Przygraniczne rejony Słowacji obfitują w osoby, które siłą rzeczy nauczyły się mówić po polsku przez pracę w handlu i turystyce. W Tatrach Słowackich, słynnym Słowackim Raju bez trudu damy sobie radę po mówiąc po polsku. Jeśli nawet nie to i tak języki są na tyle podobne, że jakoś to będzie.

 


Królewiec


 

Kaliningrad i Obwód Kaliningradzki to kolejne miejsce, które da się odwiedzić znając jedynie język polski. Wiele pochodzących stąd osób przyjeżdża na zakupy do Polski, a ludzie pracujący w handlu i turystyce często mają do czynienia z Polakami. Wielu Polaków liznęło za młodu podstaw języka rosyjskiego więc zawsze uda się dogadać.

 


Inne miejsca na świecie

 
Jeśli nie umiecie języków a chcecie wyjechać za granice to możecie skorzystać również z wyjazdów z biur podróży. Jadąc na All-Inclusive i tak nie ma się styczności z miejscowymi bo jedzenie i picie jest w hotelu, a wycieczką opiekuje się Polak znający lokalny język.

 

W niektórych miejscach na świecie istnieją też miasta w których od lat mówiło się po polsku. Istnieją polskie miasta w Brazylii, Polacy są w Kazachstanie, Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii lub Kanadzie. Tam niestety spotkanie Polaka nie jest tak proste jak w wymienionych miejscach więc by dotrzeć do Polaków i osób mówiących po polsku trzeba jednak znać lokalny język. W niektórych krajach można też skorzystać z wynajmu apartamentu u Polaków i jakoś zorganizować to tak, by nie mówić na przykład po włosku czy hiszpańsku.

 


 

Polecamy również: