Pomnik Stepana Bandery we Lwowie. Czy jest? Gdzie stoi?

Wiele osób słyszało o jego istnieniu ale nie każdy miał sposobność by zobaczyć pomnik we Lwowie na własne oczy. Dziś przedstawiamy jak wygląda pomnik Stepana Bandery we Lwowie. Gdzie stoi pomnik przy ulicy Bandery? Kiedy go ustawiono? Kim był Stepan Bandera?
 

Przejeżdżając w kierunku dworca we Lwowie od strony politechniki lwowskiej obecną ulicą Stepana Bandery we Lwowie po prawej stronie, niedaleko kościoła św. Elżbiety (cerkiew pw. św. Olgi i Elżbiety) w oczy rzuca się dość ponura wysoka na 30 metrów kolumnada i pomnik przedstawiający mężczyznę z lekko rozwianym płaszczem. To pomnik Stepana Bandery we Lwowie.
 

 
Na kompleks monumentu Stepana Bandery we Lwowie składa się wspomniana kolumnada złożona z czterech filarów zdobiona trójzębem oraz postać Stepana Andrijowycza Bandery. Cztery kolumny mają symbolizować historię Ukrainy – okres Rusi, kozacki, okres URL i ZURL oraz czasy niepodległej Ukrainy. Stefan Bandera jak podaje internetowa encyklopedia internetowa Wikipedia to:
 

ukraiński polityk niepodległościowy o poglądach skrajnie nacjonalistycznych, przez część badaczy określanych jako faszystowskie, jeden z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, od 1940 r. przywódca jednej z dwóch istniejących frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN-B, od 4 kwietnia 1941 przewodniczący Prowodu OUN-B jako odrębnej organizacji

 

 

Pomysł budowy pomnika Stepana Bandery we Lwowie pojawił się wiele, wiele lat przed tzw. Pomarańczową rewolucją czy Euromajdanem określanym mianem tzw. Rewolucji Godności. Autorów projektu monumentu wybrano po siedmiu konkursach w 2002 roku. Autorami pomniku są rzeźbiarz Mykoła Posikira i architekt Mychaił Fedyk. Do budowy przystąpiono niedługo później ale oficjalne odsłonięcie miało miejsce dopiero po kilku latach.
 
Oficjalnego odsłonięcia pomnika Stepana Bandery dokonano przy obecności władz lokalnych w dniu 13 października 2007 roku. Odsłonięcie monumentu zaplanowano na dzień przed dniem uważanym za rocznicę powołania do życia Ukraińskiej Powstańczej Armii utworzonej 14 października 1942 roku z inicjatywy frakcji banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
 

 
Ustawiona na cokole, wysoka na 7 metrów, rzeźba Stepana Bandery we Lwowie odlana jest z brązu. Plac przed pomnikiem przyciąga okolicznych mieszkańców, którzy w ciepłe dni zasiadają na ławeczkach wokół, odpoczywają i podziwiają okolicę. Jest też ważnym miejscem w którym odbywają się najróżniejsze obchody takie jak chociażby obchody rocznicy urodzin Stepana Bandery w Nowy Rok.

 
Zdania na temat monumentu są podzielone, zdecydowanie nie jest on atrakcją Lwowa najczęściej odwiedzaną przez Polaków. Istnienie pomniku nie ma oczywiście znaczenia w obliczu agresji na Ukrainę i nie może być wykorzystywane propagandowo.

 

Warto przeczytać również: