Święta Bożego Narodzenia i Sylwester 2024 we Lwowie – czy się opłaca?

Wyjazd do Lwowa na majówkę, wakacje czy weekend to popularna forma turystyki wśród Polaków, ale do Lwowa pojechać można również w zimie. Święta Bożego Narodzenie, Sylwester i Nowy Rok we Lwowie również stają się coraz bardziej popularne. Sylwester i Boże Narodzenie we Lwowie – czy warto?

 

Ceny we Lwowie to magnes przyciągający Polaków do Lwowa. Zimowy wyjazd do miasta również się opłaca jeśli wiemy jak go przygotować. Jeżeli chcecie jechać do Lwowa w zimie to najlepiej wybrać się do Lwowa na Wigilię oraz pierwszy i drugi dzień świąt. Dlaczego?
 

Odpowiedź jest prosta – we Lwowie to normalne, pracujące dni. Z wyjątkiem 25.12 grudnia, który od 2017 roku jest nowym świętem na Ukrainie.

 

 

W Wigilię i święta we Lwowie czynne są dosłownie wszystkie sklepy, bazary, kawiarnie, restauracje i punkty usługowe. Przed budynkiem Teatru Wielkiego przed świętami organizowany jest całkiem spory jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie, który w grudniu jest już rozstawiony.

 

Z racji tego, że nasze święta to we Lwowie zwykłe dni zakupy czy zjedzenie kolacji wigilijnej zaraz po pasterce w Katedrze Łacińskiej przy barszczu w Restauracji Baczewskich nie wymaga nawet rezerwacji.

 

 
Jeśli już o pasterce mowa. Bardziej religijne osoby mogą z powodzeniem obchodzić święta w sposób bardziej tradycyjny – w apartamencie, a na kościelne uroczystości wybrać się do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Placu Katedralnym.
 

Już teraz wspominamy jednak, że Pasterka we Lwowie organizowana jest o 18:00 czasu lokalnego, a nie o północy. Pilnujcie tego, by nie przegapić pasterki :). Daty pozostałych mszy w języku polskim i chociażby świątecznych koncertów kolęd we Lwowie wyszczególnione są w grudniu na oficjalnej stronie bazyliki.

 

 

Jeśli wybieracie się do Lwowa w okresie świąteczno-noworocznym to najlepiej wyjechać z miasta zaraz po Nowym Roku, albo nawet dzień przed Sylwestrem. Od Sylwestra aż do końca prawosławnych świąt ceny we Lwowie skaczą w sposób drastyczny. Brzydki i słabo urządzony apartament w centrum po Nowym Roku potrafi kosztować nawet trzykrotnie więcej, niż zwykle.

 

Wszystko przez to, że okres od Sylwestra aż do końca prawosławnych świąt to prawdziwe żniwa dla osób udostępniających swoje mieszkania na wynajem. Żniwa mają też hotelarze.

 

Ceny w tym terminie w tanich lwowskich hotelach potrafią przekroczyć nawet kilka tysięcy złotych za tydzień! I wcale nie mowa tu o tych ekskluzywnych jak Atlas Delux czy Citadel Inn, a o tych o takim sobie standardzie jak Hotel Lwów. Najbardziej opłacalnym jest więc dokonanie wczesnej rezerwacji na nasze święta i spędzenie Sylwestra, Nowego Roku i pozostałych dni w gronie znajomych w Polsce.
 

Uwaga: nie dajcie się naciągnąć na oferty właścicieli mieszkań, którzy podnoszą ceny “bo święta”. W dniach naszych świąt miasto żyje praktycznie normalnie, a większość mieszkań i hoteli dostępna jest po normalnych cenach. Ci podwyższający chcą Was wydoić z kasy.

 

We Lwowie drogie są też imprezy Sylwestrowe, które w 2023 roku mogą być krótsze przez godzinę policyjną. Za wejściówkę na bal w Restauracji Baczewskich płaci się dobrych kilkaset złotych, a bale w wyszukanych restauracjach to koszt nawet około 1000 złotych. Pozostałe lokale Kumpla są jednak nieco tańsze. Nie jest tanio również w zwykłych knajpach. Ceny imprez Sylwestrowych zaczynają się w granicach kilkuset złotych od osoby. Wcale nie dużo taniej niż w knajpach w Polsce.

 

 

Rezerwacja dobrego apartamentu na święta we Lwowie wymaga nieco wcześniejszego działania. Najlepiej zaczynać już latem. Owszem, na ostatnią chwilę też da się znaleźć tanie noclegi ale ucierpi na tym albo ich standard albo lokalizacja. Jeśli sądzicie, że to nic złego to gwarantujemy, że grudniowa pogoda we Lwowie nie zachęca do spacerów.

Z naszego doświadczenia wynika, że temperatury podawane przez internetowe prognozy pogody różnią się od tych za oknem. Oczywiście na niekorzyść. Zimowe spacery po oblodzonych i krzywych chodnikach nie są tym, czego chcecie by spokojnie spędzić urlop.

 

Polecamy również:

 

 

6 komentarzy do “Święta Bożego Narodzenia i Sylwester 2024 we Lwowie – czy się opłaca?”

  1. W zeszłym roku wyjeżdżając ze Lwowa zaraz przed Sylwestrem staliśmy około godziny, ale na mniejszym przejściu. Jak to wygląda w drodze powrotnej po Sylwestrze – nie wiemy, Sylwestra i świąt prawosławnych we Lwowie unikamy jak ognia. Można założyć, że wjazd będzie ciężki bo wszyscy wracają na Sylwestra i święta do domu.

  2. Teraz na Ukrainie 25 stycznia też jest dniem wolnym. Oczywiście na Ukrainie to nie znaczy prawie nic. Ale możliwe że niektóre usługi będą jednak niedostępne.

  3. Byłam we Lwowie na Sylwestra w tym roku i było tak sobie. Na plus troche knajpek otwartych na niebiletowane imprezy ale za nocleg zapłaciliśmy bardzo drogo to minus

Dodaj komentarz