Stan dróg na Ukrainie 2024. Czy dalej jest tragicznie?

Stan dróg na Ukrainie jest jedną z tych rzeczy, której obawiają się podróżni szykujący się do wyjazdu. Wokół tego jak wyglądają ukraińskie drogi pojawiło się wiele legend. W opinii większości stan dróg na Ukrainie jest tragiczny. Czy wszystkie ukraińskie drogi to ruina przypominająca księżycowe kratery? Czy jest się czego obawiać jeśli chodzi o stan nawierzchni?

 

Drogi na Ukrainie to temat wokół którego pojawia się wiele mitów. Powszechny mit jest taki, że nie ma co jechać samochodem na Ukrainę, nie tylko dlatego że kradną tam samochody i polskie tablice rejestracyjne dla okupu, ale i przez stan nawierzchni. Nie jest to do końca prawda. Oczywiście fakt jest taki – drogi na Ukrainie w większości przypominają rowy po wybuchach granatów lub księżycowe kratery ale jadąc z Polski na wycieczkę do większości popularnych destynacji turystycznych nie ma się czego obawiać.

 

Jak wyglądają drogi znajdujące się przy polskiej granicy?


 
Najwięcej Polaków jadących na Ukrainę przekracza przejście graniczne z Ukrainą w Korczowej. Tutaj droga aż do samego wjazdu do Lwowa znajduje się w bardzo dobrym stanie. W poprzednim artykule można zobaczyć krótki film z przejazdu tą trasą oraz fotografie ukazujące stan drogi sprzed kilku lat. Droga prowadząca do Lwowa to droga przygotowana przy okazji Euro 2012 i wciąż jest w bardzo dobrym stanie.

 

Znaczna część wybiera także Medykę. Droga z przejścia granicznego w Medyce w stronę najważniejszego miasta również jest w stanie pozwalającym na komfortową podróż czego dowodem może być jedno ze zdjęć w poprzednim artykule oraz fotografia otwierająca materiał Dojazd do Lwowa – jak dostać się do miasta?.
 
 
Podróżujący z północnych regionów Polski wybierają przejścia takie jak Dorohusk czy Zosin gdzie stan drogi nie jest może i na europejskim poziomie ale wciąż nie jest to tragiczna droga po przejechaniu której konieczna byłaby wizyta u dentysty we Lwowie i wstawianie nowych plomb. Podobnie przejście Hrebenne.
 
Pozostają dwa przejścia graniczne przy których o stan nawierzchni można się martwić. Przekraczając granicę z Ukrainą na przejściu w Budomierzu należy uzbroić się w dodatkową poduszkę do położenia na siedzeniu. Dojazd tędy nie należy do najprzyjemniejszych. Podobnie jest w przypadku osób jadących z południa Polski, które zdecydują się na przekroczenie granicy w Krościenku. To sposób który polecamy ze względu na brak kolejek. Niestety w przypadku przejścia granicznego w Krościenku aż do Sambora droga jest w stanie dobrym jak na ukraińskie warunki, czyli tragicznym jak na warunki polskie.

 

Pozostałe drogi na Ukrainie

Stan dróg na Ukrainie
 
Trzeba przyznać, że za kadencji Sławomira Nowaka odpowiadającego na Ukrainie za remonty dróg sytuacja mocno się poprawiła. Mieliśmy okazję jeździć wieloma międzymiastowymi drogami takimi jak na przykład trasa Lwów-Kijów, Lwów-Stryj czy Lwów-Tarnopol lub Sambor-Lwów czy Sambor-Drohobycz. Międzymiastowe drogi od pewnego czasu wcale nie są złe.

 


 

Droga ze Lwowa na Stryj to nawet 2 pasy w każdym z kierunków o całkiem normalnym standardzie – z barierkami i pasami namalowanymi na jezdni. W całkowicie normalnym stanie jest też droga na Kijów. Mniejsze drogi takie jak chociażby droga do Tarnopola również nie są złe. Oczywiście należy pamiętać, że na Ukrainie nie ma co liczyć na rozwiniętą infrastrukturę taką jak parkingi czy MOP-y (miejsca obsługi podróżnych). W złym stanie jest bardzo wiele stacji benzynowych na Ukrainie.
 

Panorama Truskawca z "drogi" na Pomiarki
Panorama Truskawca z “drogi” na Pomiarki

 

Oczywiście sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku dróg lokalnych i miejskich. Te bywają w tragicznym stanie. Jazda samochodem po Drohobyczu czy Stryju to udręka. Podobnie w Złoczowie czy Tarnopolu. W większości miejscowości nawet drogi w samym centrum potrafią wyglądać jakby zostały niedawno zaorane. Nie mówiąc już o mniejszych osiedlowych drogach gdzie zdarza się, że nie ma na nich nawet asfaltu. Mówimy tu nie tylko o drogach w mniejszych miastach i wsiach ale i w samym Lwowie.
 
W wielu miastach na drogach zobaczycie charakterystyczną kostkę brukową z polskich czasów. Po takich drogach również jeździ się tragicznie.

 

Drogi na Ukrainie – podsumowanie

Stan dróg na Ukrainie
 
Jeśli chodzi o jazdę między większymi miastami na Ukrainie nie potrzeba do tego samochodu terenowego i wysokiego zawieszenia. Dacie radę nawet autem z dużą felgą i niskim profilem opony. Poza tym? Lepiej odpuścić sobie jazdę własnym autem i zamówić taksówkę, Uber lub Bolta i niech ktoś inny niszczy sobie zawieszenie.
 
Jeśli jadąc po Ukrainie korzystacie z aplikacji z nawigacją w telefonie to mamy dla Was ciekawą poradę – w Mapach Google przy włączonych informacjach o natężeniu ruchu drogi podświetlają się na różne kolory w zależności od średniej prędkości jaką jadą inni użytkownicy telefonów komórkowych. Jeśli na podświetlonej na zielono drodze zobaczycie pomarańczowy lub czerwony fragment w większości przypadków nie chodzi o korek. W takim przypadku chodzi o to, że droga wygląda jak księżycowy krater.
 
Drogi na Ukrainie
 
O tym jak wyglądają drogi na Ukrainie możecie przekonać się sprawdzając zdjęcia w galerii na samym końcu wpisu.

 

Polecamy również: