Atelier 19. Pizza & lovely food – najlepsza pizza we Lwowie

Znalezienie prawdziwej włoskiej i dobrej pizzy we Lwowie nie jest łatwe. Prawdziwych pizzerii nie ma zbyt wielu. Podczas ostatniej wizyty w mieście odwiedziliśmy kilka lokali serwujących pizzę z pieca opalanego drewnem. Jednym z nich była restauracja i pizzeria Atelier 19. Czy wreszcie znaleźliśmy prawdziwą włoską pizzę? Czy to najlepsza pizza we Lwowie? Jaka jest cena pizzy w Atelier 19 pizza & lovely food?


Atelier 19 – wystrój i klimat

 
We Lwowie uwielbiamy chodzić w miejsca, które nie są odwiedzane przez turystów. Jednym z takich miejsc jest Atelier 19 znajdujące się przy obecnej ul. Starojewrejskiej pod numerem – jak łatwo się domyślić – 19. O ile dawna ulica Boimów przekształca się powoli w jedną z najbardziej restauracyjnych uliczek w centrum Lwowa o tyle Atelier 19 wciąż jest mało popularne wśród turystów. Nie spotkaliśmy tu ani jednego. Tym tekstem niestety to zmienimy, ale cóż poradzić…
 
Atelier 19
 
Jak często miewa to miejsce w otwartych niedawno lokalach takich jak chociażby Craft&Kumpel czy Epic Cheeseburger w środku widzimy odkryte cegły. Jest nieco industralnie. We wnętrzu widać na przykład rury wentylacji. Lepiej od razu wejść po schodach na górę bo parter lokalu nie skłania do stolowania się wewnątrz.

 

Na górze kilka stolików osobna salka z fotelami. Dużo światła i gniazdek elektrycznych czyni Atelier 19 miejscem dobrym do pracy z laptopem. Lokal nie jest duży i nad jego wystrojem nie ma co się rozpisywać.


Atelier 19 we Lwowie – ceny i menu

Atelier 19 Lwów
 
W menu Atelier 19 znalazło się 13 rodzajów pizzy co już samo w sobie jest dobrym znakiem. W karcie m.in. klasyczna pizza margherita (119 UAH), pizza Carbonara (155 UAH) czy pizza z mortadelą (169 UAH). W menu także pizza wegana za 139 UAH, Di Carne z dwoma rodzajami salami, bekonem i pietruszą czy Gorgonzola z gorgonzolą, burakiem i orzechami. Najdroższa jest Buratta za 199 UAH.
 
Ponadto w karcie 7 typów makaronów (od 99 do 129 UAH) oraz dwa rodzaje deserów – tiramisu z mango i włoski tort cytrynowy obydwa po 79 UAH. Przystawki od 89 do 175 UAH, zupy za 65 i 129 UAH. Kawa od 33 do 55 UAH za kawę mrożoną W karcie również koktajle po 110-130 UAH. Włoskie wina od 290 do 3000 UAH za butelkę.
 

Atelier 19 Lwów
 
Pizza przygotowywana jest w piecu opalanym drewnem. Pizza pojawia się na stole bardzo szybko – jak powinno być w prawdziwej pizzerii. Ciasto cienkie i lekkie, szybko tracące swoje właściwości. Brzegi trochę za grube ale to jedno z najlepszych ciast jakie jedliśmy we Lwowie chociaż nie tak dobre jak w pizzerii Tisto nieopodal. Jeśli chodzi o jakość dodatków to stoją na dobrym poziomie. Są najlepsze we Lwowie ale nie są to oryginalne włoskie produkty. Ani kiełbasa salami ani ser na zamówionej pizzy nie smakowały tak jak w En Plato lub Nolio w Krakowie. Wadą lokalu jest też brak regionalnych włoskich produktów – piwa, napojów, owoców i warzyw.
 
By pizza była prawdziwie włoska musi spełniać pewne wymagania ustalone przez założoną w 1984 roku organizację Associazione Verace Pizza Napoletana. By pizzę można było nazwać oryginalną w opinii VPN musi być wykonana m.in. przy użyciu włoskiej mąki typu 00, świeżych drożdży, sosem z pomidorów San Marzano oraz serem fior di latte lub mozzarella di Bufala.
 
Na stronie organizacji istnieją trzy lokale na Ukrainie znajdujące się wśród jej członków. Oryginalną neapolitańską pizzę na Ukrainie można zjeść w Kijowie w lokalach Pizzeria Napule (cena od 130 do około 360 UAH) i Liberty Diner (cena od 115 do 295 UAH).


Atelier 19 we Lwowie – podsumowanie

Atelier 19 Lwów
 
Próbowaliśmy pizzy w siedmiu specjalizujących się w pizzy lokalach, chociaż liczyć można tak naprawdę tylko pięć (bo pozostałe dwa i tak należały do sieci Celentano). Jeśli chodzi o jakość podawanych posiłków to na czołowe miejsca w rankingu miejsc na pizzę we Lwowie wysuwają się lokale Tisto i omawiane dziś Atelier 19.

 

Pizza w Atelier 19 była najlepszą pizzą we Lwowie. Oczywiście nie jest to jeszcze w 100% oryginalna włoska pizza z wysokiej jakości sładnikami ale jest jej najbliżej. Obsługa również stoi na wysokim poziomie. Atelier 19 we Lwowie czynne jest od niedzieli do czwartku w godzinach od 11 do 23, a w piątki i soboty od 11 do północy. Można płacić kartą.

 


 
Polecamy również: