Czy w Kijowie jest drogo czy tanio? Ceny w Kijowie. Restauracje, atrakcje

Ukraina to coraz popularniejszy kierunek wyjazdów wśród Polaków. Dzięki wielu tanim lotom i łatwości dojazdu niektórzy wybierają za cel wycieczki również Kijów. Czy stolica Ukrainy jest droga czy tania? Czy w Kijowie jest drogo? Sprawdzamy jakie są ceny w Kijowie w muzeach, ceny atrakcji oraz ceny w dobrych restauracjach. Ile kosztuje Kijów?

 


Kijów – ceny atrakcji i muzeów

Modny ostatnio temat czyli Muzeum Czarnobylskie w Kijowie kosztuje – uwaga to nie żart – 25 UAH. Ok, prawdę mówiąc nie ma tu dużo do zwiedzania ale za 4 złote nie ma co oczekiwać cudów. Jednym z bardziej popularnych muzeów w ukraińskiej stolicy jest Muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej. Cena? Uwaga – rozsiądźcie się wygodnie – 15 UAH, czyli troszkę ponad DWA złote.
 

Coś bardziej mrocznego? Narodowe Muzeum „Pamięć ofiar Wielkiego Głodu”. Wstęp 4,40 zł czyli 30 UAH. A jeśli będziecie chcieli pójść do muzeum lotnictwa to pójdziecie do muzeum lotnictwa. Koszt zwiedzania muzeum lotnictwa w Kijowie wraz ze wszystkimi wystawami to nie są tanie rzeczy – 100 UAH. Dalsze wymienianie cen w muzeach w Kijowie jest całkowicie bez sensu. Każdy zauważył już pewnie, że 50 UAH za wstęp liczą sobie te “droższe” muzea, a do większości da się wejść dosłownie za kilka złotych. Co z innymi cenami atrakcji w Kijowie?

 

 
Jeśli będziecie chcieli iść do klubu z tańczącymi paniami to wstęp faktycznie nie będzie tak tani jak cena podobnej zabawy w Odessie czy we Lwowie. Wstęp do klubu z pokazami to w Kijowie zwykle 500 UAH. Jeśli chcecie obcować z wyższą sztuką to proszę bardzo. Filharmonia? Nie ma sprawy. Ceny od 60 UAH w górę.

 

 

Paintball w Kijowie to około 100 UAH za godzinę od osoby, kolejne 30 minut zabawy to 25 UAH od osoby. Nie stać Was na grę w golfa w Polsce? Nie ma problemu. W Kijowie aż roi się od najróżniejszych pól golfowych. Wynajem sprzętu to koszt 200-250 UAH, wstęp na godzinę gry na polu bez członkostwa w klubie to w granicach 200 UAH za godzinę gry. Weekend z nielimitowaną liczbą piłek 5500, w tygodniu taniej – 3500 UAH.

 


Kijów – ceny noclegów i hoteli

Wynajem apartamentu za pośrednictwem Airbnb w dobrej okolicy w Kijowie w sezonie turystycznym (ostatni tydzień czerwca 2020) to koszt w granicach od 90 do 150 złotych za noc w warunkach, które nie urągają ludzkiej godności. Da się zejść jeszcze niżej i wynająć coś nawet za 60 lub 70 złotych za noc!
 
Jeśli chodzi o bardzo dobre hotele to Kijów niestety jest jednym z droższych miast. O ile ceny we Lwowie czy ceny w Odessie za dobry apartament w 5-gwiazdkowym hotelu wahają się w granicach 300-700 złotych to w Kijowie jest drożej. Za noc w wysokiej klasy hotelu płaci się w Kijowie od 800 do 1600 złotych.
 

Kompromis między ceną, a jakością czyli hotele 4-gwiazdkowe kosztują w Kijowie w granicach od 300 do 700 złotych za noc. Za nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu zapłacimy nawet i po 100-200 złotych czyli mniej więcej tyle ile za noc w hostelu w Amsterdamie w wieloosobowym pokoju. Hostele w Kijowie bywają jeszcze tańsze – da się znaleźć takie po 30 czy 40 złotych za noc. Jak widać – w Kijowie drogo nie jest.

 


Ceny jedzenia w kawiarniach i restauracjach w Kijowie


 
Czas na ceny w restauracjach i w kawiarniach w Kijowie. Każdy dobrze wie, że ceny na Ukrainie są niskie, więc sprawdzimy jedynie ceny w najbardziej wyszukanych, najlepszych restauracjach w Kijowie. Z budżetem w granicach kilku złotych dziennie na jedzenie można bez problemu nażreć się do oporu w Puzatej Chacie albo naprawdę tanich i dobrych lokalach Lviv Croissant. Tanie jest też na przykład KFC na Ukrainie chociaż nie brak opinii, że w innych krajach smakuje lepiej.
 
W restauracji 11 Mirrors z widokiem na Kijów faktycznie nie jest tak tanio, jak w dobrych restauracjach we Lwowie czy w Odessie. Owoce morza czy steki kosztują tu od 460 do 1200 UAH, sałatki od 320 UAH do 600 UAH. Zupy od 280 UAH za zupę z dyni po 560 UAH za zupę z owocami morza. Steki od 600 do 1600 UAH za stek z amerykańskiej wołowiny.
 

 
W Tolstiy & Tonkiy Restaurant jest taniej. Przystawki od 200 do 300 UAH, sałatki od 200 do 400 UAH za sałatkę z owocami morza, dania główne w granicach 200 – 400 UAH. Desery po 170 UAH. W VINO e CUCINA za sałatki płacimy od 300 do 400 UAH, przystawki od 200 do 300 UAH, zupy w granicach 130 – 300 UAH, dania główne od 300 do 1200 UAH, a desery po 150-200 UAH. To ceny w najbardziej wyszukanych restauracjach. Średnia półka jest znacznie tańsza. Popatrzymy. W restauracji Musafir kebaby kosztują w granicach od 120 do 200 UAH, zupy od 60 do 100 UAH, sałatki w granicach 100 UAH. W gruzińskiej Chachapuri ceny dań głównych to widełki od 100 do 200 UAH

 

 

We włoskiej restauracji Italian Edition pizza to koszt od 190 do 250 UAH, śniadanie w dobrej włoskiej restauracji w Kijowie to koszt od 160 do 300 UAH. Da się taniej. Burger w Mr. Grill kosztuje w granicach 120-200 UAH, hot dog 89 UAH, zupy po 60 UAH, kawa za 45 UAH.
 
Tańsza gruzińska knajpa Wino i Chleb to koszt od 80 UAH za chinkali po 100-300 UAH za dania główne. W restauracji Chicken Kyiv za słynnego kurczaka po kijowsku płacimy 129 UAH, za zupy po 60-90 UAH, a śniadanie to koszt w granicach 60-120 UAH. Kawiarniano-restauracyjna oferta Kijowa jest tak bogata, że bez problemu znajdziemy w niej wyszukane restauracje dobrej jakości jak i lokale w których pełen obiad da się zjeść w granicach 20-kilku złotych od osoby.
 
Kawa w Kijowie to koszt od 50 do 60 UAH za latte w dobrej popularnej kawiarni i od 40-50 UAH w tańszych lokalach. W niektórych miejscach da się skoczyć na jeszcze tańszą kawę za dosłownie kilka złotych.

 


Czy w Kijowie jest drogo – podsumowanie

Kijów jest miastem kontrastów gdzie na ulicy minie nas zarówno nowy model Ferrari czy Mercedesa ze stajni AMG jak i stara Łada za kilka stówek. Kijów nadaje się na tani city break jak i na wypoczynek na wysokim poziomie.

 
Koszt powszechnie dostępnych rzeczy takich jak zwiedzanie atrakcji i muzeów, jazda Uberem czy komunikacją miejską i metrem, ceny w sklepach spożywczych są tu bardzo niskie, zwłaszcza jeśli porównamy je do zdecydowanie bardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc takich jak Paryż, Amsterdam, Rzym, Wenecja czy Lazurowe Wybrzeże.
 
Da się spędzić weekend w Kijowie zdecydowanie taniej niż w Krakowie czy Dreźnie, jednocześnie jeśli dysponujecie nieco większym budżetem to również znajdziecie tu dobre wyszukane restauracje, wysokiej klasy hotele i usługi.
 
W Kijowie generalnie nie jest drogo, czasem nawet taniej niż we Lwowie, chociaż należy pamiętać że jest to bardzo duże miasto będące stolicą. Przyjeżdżają tu celebryci, politycy, lokalni oligarchowie, stąd ceny w niektórych miejscach dostosowane są do zachodnioeuropejskich poziomów. Da się jednak wypić kawę i zjeść ciastko za kilkanaście złotych, zjeść duży obiad za kilkadziesiąt i spać nawet za mniej niż 100 złotych za 2 osoby. Kijów nie jest drogim miastem ale nadaje się również dla tych, którzy mają do wydania trochę więcej.

 

Polecamy również: