Ciekawostki o Paryżu dla dzieci i nie tylko TOP 33

Paryż jest jedną z najciekawszych stolic w Europie. Jeśli planujecie romantyczny wypad do stolicy Francji to pewnie szukacie informacji o Paryżu. Dziś przedstawiamy ciekawostki turystyczne o Paryżu. Co warto wiedzieć o francuskiej stolicy? Jakie są symbole Paryża? Oto ciekawostki o Paryżu.


Paryż to stolica Francji i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto w kraju. Według estymacji z 1 stycznia 2020 roku Paryż zamieszkuje 2 148 271 mieszkańców. Powierzchnia Paryża to 105,4 km². Miasto podzielone jest na 20 dzielnic. Aglomeracja paryska zamieszkiwana jest przez kilkanaście milionów ludzi.


Po demokratycznej decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię paryska aglomeracja stała się największą aglomeracją w Unii Europejskiej. Wcześniej tytuł ten przypadał aglomeracji londyńskiej.


Pierwsze ślady osadnictwa w Paryżu pochodzą z czasów starożytnej Galii, znajdowały się one na wyspie Île de la Cité na Sekwanie. Pierwszą nazwą Paryża była Lutecja. Dynamiczny rozwój miasta nastąpił po opanowaniu Galii przez Rzym w 52 roku przed naszą erą.Jak już wiemy z naszej listy ciekawostek o Paryżu stolica Francji jest największym miastem w całym kraju ale nie oznacza to, że Paryż jest największym miastem w którym mówi się po francusku. Miastem tym jest stolica Demokratycznej Republiki Kongo czyli Kinszasa zamieszkała przez blisko 12 milionów ludzi. Językiem urzędowym w Demokratycznej Republice Konga jest francuski.


paryż ciekawostki turystyczne


Jeśli szukacie ciekawostek o Paryżu to pewnie wybieracie się do stolicy Francji. Przed wyjazdem musimy jednak przestrzec i przedstawić jedną z ciekawostek związaną z miastem. Syndrom paryski to dość często występująca dolegliwość u turystów, którzy przyjeżdżają do Paryża i obraz miasta nie wygląda tak, jak to było przedstawione w filmach czy na blogach podróżniczych. Paryż wcale nie jest tak piękny jak na fotkach. Dużo tu najróżniejszych inżynierów i lekarzy zamieszkujących nawet ulice, dużo brudu i syfu o którym mało się mówi.


Przez Paryż przepływa długa na 774,8 kilometra rzeka Sekwana ciągnąca się aż do Wyżyny Langres. Od lat rzeka jest uważana za biologicznie martwą od lat 60-tych ubiegłego wieku. Będąca jedną z najbrudniejszych rzek Sekwana objęta jest w okolicy Paryża surowym zakazem kąpieli, który wprowadzony został w 1923 roku. Gdy Paryż atakują ulewy bywa, że ścieki z niewydolnego systemu ściekowego francuskiej stolicy wpływają bezpośrednio do rzeki. Od pewnego czasu jakość wody ulega poprawie, ale jeszcze wiele czasu minie, aż woda będzie wysokiej jakości.


Mówiąc Paryż nie zawsze ma się na myśli stolicę Francji. W Polsce w woj. kujawsko-pomorskim w gminie Żnin również znajduje się Paryż. Paryż znajduje się też w obwodzie witebskim na Białorusi. Paryż to opuszczona osada na Wyspie Bożego Narodzenia, a także na przykład 11 innych miast w Stanach Zjednoczonych.


paryż ciekawostki


Katedra Notre-Dame w Paryżu przez wieki była i wciąż jest jednym z najsłynniejszych kościołów świata. Bezcenny gotycki zabytek uległ gigantycznemu zniszczeniu w czasie pożaru, który rozpoczął się od dachu budynku. W wyniku pożaru, który wybuchł w Paryżu 15 kwietnia 2019 roku doszło do zniszczenia dachu, iglicy i sklepień katedry. Na szczęście ocalał słynny witraż.


Paryż często nazywany jest Miastem Świateł i wbrew temu co możecie przeczytać na niektórych polskich blogach wcale nie chodzi o oświetlenie Paryża czy współczesną iluminację paryskich zabytków. W tym wypadku “światłami” są światłe umysły, które zamieszkiwały Paryż – artyści, uczeni, pisarze.


Mówi się, że Paryżu jest tylko jeden znak stop. To bzdura. Nie ma ich wcale. Jedyny znak stop w Paryżu znajdował się się pod adresem 16 Quai Saint-Exupéry i został usunięty w 2012 roku. W Paryżu pierwszeństwo mają ci jadący z prawej strony co dla kierowców pierwszy raz jadących do stolicy Francji może być zaskoczeniem.Wolność Opromieniająca Świat czyli pomnik szerzej znany pod potoczną nazwą Statua Wolności stojący w Nowym Jorku został wykonany w latach 1884-86 pod kierunkiem Frédérica Auguste’a Bartholdiego, Gustave’a Eiffela i Richarda Morrisa Hunta jako dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego. Nie każdy wie, że kopia nowojorskiej statuy znajduje się również w Paryżu. Statua Wolności w Paryżu projektu Gustave’a Eiffela ma 11 metrów wysokości. Pomnik stoi na Wyspie Łabędziej na Sekwanie. Statua w Paryżu jest czterokrotnie mniejsza od tej z Nowego Jorku.


Słynna Wieża Eiffla wznosi się na wysokość 325 metrów i jest najwyższą konstrukcją w mieście, ale nie jest najwyższym budynkiem w Paryżu. Najwyższy budynek w Paryżu to zbudowany w 1974 roku wieżowiec Tour First wznoszący się na 231 metrów (wraz z anteną).


Pod adresem Rue de l’Ancienne Comédie 13 w Paryżu działa najstarsza i najdłużej działająca kawiarnia w Paryżu – Cafe Procope. Kawiarnia została otwarta już w 1686 roku. Przesiadywały tu takie sławy jak niesławny Maximilien de Robespierre, Jean Jacques Rosseau, Voltaire, Ferenc Liszt, Fryderyk Chopin. Wystrój kawiarni utrzymany jest w XVIII wiecznym klimacie. Dania główne kosztują w granicach 20 EUR.


Poza Cafe Procope do najbardziej znanych kawiarni w Paryżu zaliczyć można m.in. De la Paix, Café de Flore, Les Deux Magots, Le Balzar, La Closerie Des Lilas, La Palette czy Café de la Rotonde.


Władze Paryża policzyły kiedyś liczbę drzew w mieście. Okazało się, że w Paryżu są 484 tysiące drzew. 222 z nich uznano za wyjątkowe pomniki przyrody.


Słynne muzeum Luwr zostało założone w 1793 roku w dawnym pałacu królewskim. W zbiorach muzeum pozostaje blisko 500 tysięcy dzieł sztuki w tym chociażby słynny obraz ona Lisa Leonarda da Vinci. Luwr jest jednym z największych muzeów świata oraz najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie.


Do czasu tragicznego pożaru to nie Luwr ani nie Wieża Eiffla były najczęściej odwiedzanymi atrakcjami turystycznymi w Paryżu. Tytuł największej atrakcji Paryża przypadał Katedrze Notre-Dame odwiedzanej przez ponad 12 mln osób rocznie.


Największym i najsłynniejszym cmentarzem w Paryżu jest otwarty w 1804 roku cmentarz Pere-Lachaise. Na 44 hektarach znajdują się groby takich sław jak Jim Morrison, Edith Piaf, Oscar Wilde. Na cmentarzu znajduje się 60 mogił Polaków w tym grób Fryderyka Chopina.


Na placu Place de la Concorde w 1793 zamordowano króla Ludwika XVI oraz królową Marię Antoninę. W 1831 roku na placu stanął egipski obelisk ze świątyni w Luksorze.


Najstarszym budynkiem mieszkalnym w Paryżu jest dom znajdujący się przy 51 rue de Montmorency w 3 dzielnicy. Kamienica Nicolasa Flamela została zbudowana w 1407 roku.


Budowa najstarszego mostu na Sekwanie w Paryżu ruszyła w 1578 roku. Najstarszy most w Paryżu o długości 278 metrów nazywa się Pont Neuf czyli… Nowy Most.


Paryż słynie z dobrej kuchni, muzeów, dobrych sklepów ale nie tylko z tego. We francuskiej stolicy znajduje się aż 421 miejskich parków.


Metro w Paryżu otwarto już w 1900 roku. Obecnie w skład linii paryskiego metra wchodzi a 218,2 km torów i 302 stacje. Nie wszystkie stacje metra w Paryżu pozostają w użyciu. Wiele stacji zostało zamkniętych. Większość w czasie wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Z powodów ekonomicznych i logistycznych wiele stacji jest nieczynnych i wykorzystywane są na przykład jako bocznice dla składów metra.


Dwie stacje metra w Paryżu zostały ukończone i nigdy nie otwarto ich dla pasażerów – Porte Molitor i Haxo. Na stacje nie ma wejścia dla postronnych i można je zobaczyć tylko przy specjalnych okazjach gdy zarządcy metra umożliwiają zwiedzanie.


Metro nie jest jedyną podziemną atrakcją w Paryżu. Każdego roku tysiące turystów przyciągają katakumby Paryża. Katakumby ciągną się przez 500 kilometrów. W 1786 roku z rozkazu Ludwika XVI wykorzystywano je jako składowisko zwłok najpierw z cmentarza z Les Halles, a później z pozostałych cmentarzy. Makabryczne krypty można zwiedzać.


paryż ciekawostki


Najdłuższą ulicą w Paryżu jest Rue de Vaugirard w 15 dzielnicy. Ulica ma 4300 metrów długości.


Najkrótsza ulica w Paryżu to Rue des Degrés mogąca poszczycić się 5 metrami i 75 centymetrami długości.


Wieża Eiffla w Paryżu uznawana jest za najbardziej charakterystyczny obiekt w Paryżu i jeden z najbardziej znanych na świecie. Konstrukcję wieży rozpoczęto w 1887 roku, ukończono w 1889. Wysoka na 324 metra wieża miała upamiętnić 100. rocznicę rewolucji francuskiej. Po 20 latach konstrukcja miała być rozebrana. Eiffelowi udało się nie dopuścić do rozbiórki.


Do słynnych mostów w Paryżu zaliczyć można również kładkę pieszą Pont des Arts. Przez lata kładka atakowana była przez zakochane pary wpinające kłódki do barierek mostu. Ze względu na zagrożenie dla konstrukcji w 2015 roku powiedziano dość. Barierki oraz 45 ton (!!!) wiszących na nich kłódek zdemontowano i zamieniono na panele na których nie da się już wieszać kłódek.


Warto wiedzieć, że poza daniami, które warto spróbować we Francji zrodziły się tu również inne słynne przysmaki. Z Paryża pochodzi drink Krwawa Mery. Drink składający się głównie z wódki i soku pomidorowego wynaleźć miał francuz Fernand Petiot pracujący w słynnym barze Harry’s New York Bar przy 5 Rue Daunou.


Bilety na pokazy trzeba rezerwować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Kosztują od około 100 EUR.

Polecamy również: