Jak wynajmować na Airbnb? Poradnik wynajmu apartamentów. Plusy, minusy, opinia

Jadąc w nowe miejsce czy to Lwów czy Kraków można skorzystać z hotelu, ale te nie zapewniają tak dużej swobody jak wynajem mieszkania. Airbnb to platforma, której używamy podczas większości wyjazdów do Lwowa i nie tylko. Jak wynająć apartament lub pokój przez Airbnb? Czy warto korzystać z serwisu, a przede wszystkim jak korzystać z Airbnb? O tym w niniejszym tekście wraz z opinią.

 

Co to jest Airbnb?

Airbnb to założony w 2008 roku serwis internetowy, który umożliwia wynajem pokojów, mieszkań, domów, a nawet łóżek w hostelach. Teoretycznie platforma służy do połączenia właściciela mieszkania z osobą, która poszukuje krótkoterminowego wynajmu. Tyle w teorii. W praktyce dzięki Airbnb chociażby we Lwowie powstały całe firmy zajmujące się podnajmowaniem mieszkań. Często wynajmując na Airbnb kluczy niestety nie dostaniecie od właściciela, a od osoby zatrudnionej do sprzątania i rozdawania kluczy. Czasem da się wynająć apartament nie mając żadnego fizycznego kontaktu z żywym człowiekiem. Takie sytuacje lubimy najbardziej.

 

Bezpieczeństwo Airbnb – największa zaleta

Wynajem na Airbnb - interfejs
 
W czasie naszych wyjazdów do Lwowa zwykle używamy Airbnb. Zaletą wynajmu mieszkań przez platformę internetową jest przede wszystkim to, że nie zostaniecie oszukani. Serwis pozwala na sprawdzenie opinii i komentarzy odnośnie osoby udostępniającej wynajem jak i samego lokalu, który chcecie wynająć. Zdarzyło nam się już znaleźć mieszkanie we Lwowie, które nie istniało, a oszust skasował sobie opłatę “za rezerwację”. Jak bezpiecznie wynajmować we Lwowie pisaliśmy w jednym z wcześniejszych tekstów. W Airbnb pieniądze za rezerwacje pobierane są z karty kredytowej, więc zaraz po przyjeździe nie trzeba szukać kantorów i wymieniać sporej ilości gotówki. Właściciel mieszkania czy też sprzątaczka przez niego wynajęta nie dostają pieniędzy bezpośrednio do ręki co jest zaletą w niektórych miejscach.

 

Jak nie dać się oszukać na Airbnb?

Mieszkania udostępniane na Airbnb mają szeroki opis. Znajdziemy tu informacje o metrażu, lokalizacji, dostępności udogodnień takich jak WiFi, basen, jacuzzi czy ilości łóżek i pokojów w apartamencie oraz oczywiście zdjęcia samych apartamentów. Na zdjęcia trzeba oczywiście uważać ponieważ często robione są obiektywami zniekształcającymi wygląd pomieszczeń oraz skadrowane tak, by ukryć wszelkie wady mieszkania. Takimi sztuczkami zwykle posługują się osoby oferujące tanie mieszkania na wynajem, które bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że ich lokale są słabe. Warto zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie nad którego wyborem się zastanawiacie ma zdjęcia z zewnątrz budynku oraz zdjęcia z widokiem z okna. Jeśli takich zdjęć nie ma to możecie założyć, że widok z mieszkania jest na przykład na… ścianę sąsiedniego budynku. Tylko w tych tańszych spotkaliśmy się z tak cebulackimi zachowaniami jak chociażby warta 15 złotych suszarka z kablem przylutowanym na stałe do kontaktu.

 

Mieszkania na Airbnb wyszukiwać można według żądanych kryteriów. W tym po cenie oraz po lokalizacji na mapie wybranego miasta. Tu trzeba uważać. Właściciele brzydszych mieszkań lubią nanosić miniaturki swoich apartamentów w nieco korzystniejsze miejsca. We Lwowie to dość częste w wypadku tych, które kosztują mniej, niż 70 złotych za dzień. Najlepiej więc weryfikować podany w ogłoszeniu adres za pośrednictwem chociażby Map Google i usługi Street View. Gdy takiego adresu nie podano warto wcześniej napisać wiadomość do osoby wystawiającej ofertę.

 

Jak szukać apartamentów na Airbnb?

Wynajem na Airbnb - interfejs
 
Jeśli chcecie załatwić wszystko szybko i sprawnie powinniście zaznaczyć w wyszukiwarce tylko te mieszkania i domy, których możliwa jest natychmiastowa rezerwacja. W innych przypadkach właściciel (lub osoba odpowiedzialna za obsługę firmy) musi zaakceptować Waszą rezerwację. Ma na to 24 godziny. Zdecydowanie za długo. Warto zwrócić też uwagę na zasady odwoływania rezerwacji. Wybieramy tylko te mieszkania, które oferują pełen zwrot pieniędzy w razie rezygnacji z oferty. Nigdy nie wiadomo przecież czy za kilka dni, tygodni lub miesięcy coś nam nie wypadnie. Przy poszukiwaniu mieszkań we Lwowie staramy się wybierać jedynie te, które nie wymagają podawania danych innych, niż te podstawowe pobierane przez serwis po założeniu konta. Niektórzy geniusze chcą jeszcze dodatkowych danych z paszportu. Jeszcze czego.

 

Niektóre firmy powstałe na bazie ofert wystawianych w Airbnb chcą jeszcze spisywać podróżnych na miejscu co na przykład na Ukrainie nie jest wymagane przez prawo i jeśli nie zaznaczono opcji wynajmu tylko dla zweryfikowanych dokumentami właściciel nie powinien tego robić. W takim wypadku zawsze mówcie, że paszport oraz wszelkie dokumenty zostały w samochodzie, a samochód na parkingu i nie macie jak ich dostarczyć. W podawanych na miejscu formularzach wpisujcie jakieś fałszywe dane z czapy typu Jan Kowalski. Nigdy nie wiadomo co potem może się z nimi stać, więc lepiej dmuchać na zimne.
 

Starajcie się też wybierać mieszkania, które nie mają dodatkowej opłaty “za sprzątanie”, którą wystawiający oferty chcą podbić sobie zarobek. Jak już prawie zdecydowaliście się na konkretne lokum to prawie na pewno pominiecie te dodatkowe 40 czy 60 złotych. Szukając mieszkania we Lwowie warto wiedzieć, że taka kwota to kwota za sprzątanie przez tydzień, a nie przez godzinę. Wiele osób w mieście nie zarabia nawet 600 złotych miesięcznie, więc koszt wynajęcia sprzątaczki na godzinę we Lwowie nie powinien przekroczyć 5 złotych. A przecież to tylko malutkie mieszkania, które posprzątać można w kilkanaście minut. Naciągaczom na Airbnb mówimy – nie. Zarabiają wystarczająco na wynajmie.

 

Jak nie dać się oszukać wynajmując na Airbnb?

We Lwowie wykształciła się też grupa cwaniaczków, którzy oferują swoje mieszkania na wynajem po iście europejskich cenach. Jeśli jakieś dwuosobowe mieszkanie kosztuje więcej, niż 150, a kilkuosobowe więcej niż 220 złotych to jest to po prostu próba wydojenia nieświadomych niczego osób. We Lwowie normalna kawalerka nie kosztuje więcej, niż 500-600 złotych za miesiąc, a dobry apartament w centrum więcej, niż 1500 zł za miesiąc. Średnia pensja w mieście to niewiele ponad 1400 złotych. Pamiętajcie więc o tym, że ludzie wystawiający tu swoje mieszkania koszą naprawdę gigantyczne pieniądze w porównaniu do zarobków w mieście. Tak samo jak przewodnicy oprowadzający po Lwowie. Nie ma co ich jeszcze dodatkowo sponsorować. Podobnie jest w każdym innym tanim mieście w tanim kraju!

 

Zaletą wynajmu mieszkania jest dużo większy spokój i swoboda. Nikt nie interesuje się tym kiedy wychodzicie oraz kiedy i z kim wracacie z miasta. Na Airbnb łatwo też wynająć większe mieszkanie na kilka osób. W praktyce nikt nie jest w stanie sprawdzić ilu Was jest. Po rezerwacji przez Airbnb dysponujecie też namiarem na właściciela mieszkania na przyszłość. Oczywiście bezpośredni kontakt nie jest wskazany przez właścicieli serwisu koszącego prowizję na wynajmie ze względów bezpieczeństwa bla bla bla.

 
Używanie Airbnb jest banalnie proste. Po założeniu konta na Airbnb proszeni jesteście o podanie swojego numeru telefonu w celu weryfikacji oraz wgrania avatara. Następnie wystarczy już tylko wybrać okres wynajmu, który Was interesuje i dopiąć do konta kartę. Kartę można dodać na stałe lub jednorazowo. Po zarezerwowaniu oferty kwota za wynajem jest od razu blokowana na rachunku, ale wystawiający ofertę nie dostaje pieniędzy od razu. Na szczęście.

 

Opinia o Airbnb

Widok z okna wynajętego przez Airbnb
 
Wynajem na Airbnb to szybki i prosty sposób na znalezienie mieszkania w mieście do którego wyjeżdżacie na urlop. Zaletą serwisu jest możliwość znalezienia mieszkania przy wynajmie którego nie spotkacie się z żywym człowiekiem. Klucze mogą czekać chociażby pod wycieraczką. Zaletą Airbnb jest też to, że wystawiane tu mieszkania są w pełni realne, a właściciel nie ma możliwości dynamicznego podniesienia ceny. To zdarzało nam się gdy dzwoniliśmy do właścicieli mieszkań we Lwowie, a ci słysząc język polski twierdzili, że ceny na stronie to już są nieaktualne i teraz chcą dwa razy więcej. Bywa tak w wielu miejscach gdy właściciele słyszą głos bogatych w ich mniemaniu turystów.

 


 

2 komentarze do “Jak wynajmować na Airbnb? Poradnik wynajmu apartamentów. Plusy, minusy, opinia”

  1. Dzień dobry, w jaki sposób można skorzystać ze zniżki na airbrb? Po założeniu konta co zrobić dalej?

  2. Zniżka powinna doliczyć się automatycznie po wybraniu mieszkania lub domu do wynajęcia w podsumowaniu rezerwacji.

Możliwość komentowania została wyłączona.