Lotnisko w Odessie: dojazd do centrum. 4 proste sposoby

Położony na brzegu Morza Czarnego kurort Odessa jest obok Kijowa i Lwowa jednym z niewielu atrakcyjnych turystycznie miast na Ukrainie. Dzięki niskim cenom i tanim lotom lub dla masochistów połączeniem kolejowym z Przemyśla coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do Odessy. Jeśli lecicie do Odessy to pewnie zastanawiacie się jak dojechać z lotniska w Odessie do centrum. Dziś sprawdzamy jak dojechać z lotniska w Odessie. Oto 4 proste sposoby dojazdu.

 


Uber, Bolt, taksówka

Lotnisko w Odessie położone jest bardzo blisko centrum więc najlepszym pod każdym względem sposobem dojazdu jest wybranie prywatnego transportu.Dojazd do centrum to – bez korków – zaledwie kilkanaście minut. Do samego centrum Odessy czyli pod budynek opery, do przejechania mamy zaledwie 8,9 kilometra.
 
Jeśli chodzi o klasyczną taksówkę to jak wszędzie – gdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że wiezie turystę cena może być wyższa, niż cena w cenniku. Zdarzają się przypadki cierpów, którzy chcą po 20-30 EUR za przejazd do centrum. To rozbój w biały dzień. Teoretycznie według cennika taksówek w Odessie przejazd zwykłą taksówką z lotniska do centrum powinien kosztować w granicach 100 UAH za zwykły samochód i około 120 UAH. To ceny bardzo podobne do smartfonowych aplikacji. Warto jednak zwrócić uwagę, że oficjalny “cennik lotniskowy” jest zdecydowanie wyższy od normalnego cennika w Odessie. Oficjalny kurs w korpo współpracującym z lotniskiem kosztować ma 300 UAH co jest zdecydowaną przesadą. 50 zł za 8 km w taksówce? Na Ukrainie? Cena dla frajerów.

 

 

W Odessie działają aplikacje Uber i Bolt. Przejazd Uberem z lotniska do centrum na ul. Czajkowskiego 1 pod samą operę powinien (w zależności od warunków) zamknąć się w kwocie od 90 do 120 UAH za przejazd tańszym UberX i od 100 do 130 UAH w Uber Select. Za całe 20 złotych naprawdę nie ma najmniejszego sensu szukania jakichkolwiek innych sposobów dojazdu do centrum. Jeśli jednak wydatek 20 złotych przekracza budżet na wakacje w Odessie istnieją inne sposoby dojazdu.

 


Minibus – marszrutka na lotnisko w Odessie

Oczywiście w Odessie działa również transport publiczny. Na lotnisko położone kawałek od centrum można dojechać marszrutką numer 117 (tu wyjaśniamy co to jest marszrutka). Marszrutka zaczyna swój bieg na lotnisku, a kończy przy ulicy Worobjowa niedaleko szpitala #11. Trasa busa przebiega przez centrum Odessy przez przystanki w takich miejscach jak chociażby Prospekt Aleksandryjski czy plac Starosienny. Marszrutka kursuje w co około 20 minut. Można też zdecydować się na marszrutkę linii 129 która, nadkładając sporo, dojeżdża w okolice głównego dworca kolejowego i autobusowego. Koszt jednorazowego przejazdu marszrutką w Odessie to zawrotne 7 UAH czyli nieco ponad 1 złoty ale to oszczędność pozorna. Naprawdę rekomendujemy wydanie tych 18 zł na transport w godnych warunkach. Z lotniska do centrum nie jest daleko ale kurs komunikacją publiczną może potrwać i około godziny.

 


Trolejbus do lotniska w Odessie

Z portu lotniczego w Odessie do centrum dojechać można również trolejbusem linii 14. Trasa trolejbusu przebiega od okolicy lotniska, nie z samego lotniska więc do przystanku trzeba trochę przejść. Trolejbus jedzie do placu Przydworcowego (Przywokzalnego) koło dworca kolejowego, niedaleko dworca autobusowego, przy parku Kulikowe Pole. Przejazd trolejbusem jest tańszy – kosztuje zawrotne 5 UAH. Amatorów sportów ekstremalnych do których zaliczamy jazdę komunikacją publiczną na Ukrainie zainteresuje zapewne strona internetowa eway.in.ua na której znajdziecie pełny rozkład i trasy komunikacji publicznej w większości miast Ukrainy w tym i Odessy. Strona dostępna jest też po angielsku.

 


Inne sposoby transferu z i na lotnisko

Koło lotniska mogą kręcić się życzliwi kierowcy, którzy będą chcieli Was zabrać do centrum życząc sobie horrendalnych wręcz cen za przejazd! Nigdy się na to nie zgadzajcie. Więcej niż 100-150 UAH za dojazd do centrum to po prostu złodziejstwo.
 
Jeśli zamiast wynajmu na Airbnb decydujecie się na hotel to możliwe będzie ugadanie, by to hotel wysłał po Was samochód. Tu też warto uważać. Ceny na Ukrainie dalekie są od cen na zachodzie ale hotelarze, przewodnicy czy innej maści tłuszcza zarabiająca na turystach zakłada, że o tym nie wiecie. Zapytajcie obsługi hotelu czy obiekt oferuje odbiór z lotniska (na 99% oferuje) ale nie zgadzajcie się na transfer z lotniska za więcej niż te 200 UAH.

 

Polecamy również: