Punkty widokowe w Krakowie: Zamek w Przegorzałach

Widok na Kraków z popularnych kopców i niektórych miejsc widokowych w mieście wcale nie zachwyca ale w Krakowie znajdują się miejsca widokowe z których widać coś więcej niż migoczące w oddali zarysy PRL-owskich osiedli z wielkiej płyty. Jednym z nich jest spadek po Otto Wachterze – niemiecki zamek wzniesiony w latach 1942-43 na skraju Lasu Wolskiego w Paśmie Sowińca. Oto jaki widok rozpościera się z okolic Willi Baszta i Zamku w Przegorzałach.

 

O historii Zamku w Przegorzałach, który wzniesiono z inicjatywy twórcy krakowskiego getta żydowskiego, zbrodniarza nazistowskiego Otto Wachtera napiszemy kiedy indziej. Kiedy indziej poruszymy też temat Willi Baszta Adolfa Szyszko-Bohusza zlokalizowanej zaraz obok niemieckiego zamku, ponieważ obydwa obiekty zasługują na znacznie szersze opisanie. Wartym wspomnienia jest również znajdujący się tutaj hotel oraz restauracja i kawiarnia U Ziyada.

 
Widok z Zamku w Przegorzałach
 
Widok z Zamku w Przegorzałach
 
Z tarasów posiadłości zwanej przez Niemców Schloss Wartenberg oraz tarasów Willi Baszta roztacza się widok na przepływającą dołem Wisłę, niezbyt atrakcyjny południowy-zachód Krakowa, wzgórza Pogórza Wielickiego oraz pasmo Beskidów. Oko wprawnego obserwatora patrzącego z zamku lub willi jest w stanie dostrzec Babią Górę, a przy sprzyjającej pogodzie i odpowiednim szczęściu widać stąd również Tatry.

 
Widok z Zamku w Przegorzałach. Punkty widokowe w Krakowie
 

Zaletą punktu widokowego jakim jest Zamek w Przegorzałach jest nie tylko ciekawy i dość niepowtarzalny widok na Wisłę ale również łatwość dojazdu. Można spokojnie podjechać pod zamek i zaparkować w jego pobliżu. W przeciwieństwie do parkingu pod zoo w Krakowie nikt nie kasuje tu 15 złotych. Parking przed zamkiem ucieszy też krakowskich amatorów carspottingu – można tu ustrzelić naprawdę niezłe okazy.

 

Polecamy również: