15 ciekawych miejsc w Krakowie, które warto zobaczyć

Przed przyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Krakowie? Przedstawiamy miejsca, które warto zwiedzić w Krakowie. Oto przewodnik po 15 największych atrakcjach Krakowa, które powinny stać się częścią każdej wycieczki. Oto najciekawsze miejsca w Krakowie. Co zobaczyć w Krakowie w weekend i nie tylko? Gdzie warto pójść w Krakowie i co zwiedzić? Jakie są atrakcje? Sprawdźmy to!

  • Największe atrakcje do zobaczenia w Krakowie
  • Pomysły na zwiedzanie Krakowa na weekend i nie tylko
  • Porady i ciekawostki o ciekawych miejscach w Krakowie


Wawel i Katedra Wawelska

Nie ma w Krakowie atrakcji słynniejszej niż położony na Wzgórzu Wawelskim Zamek Królewski i wchodzące w jego skład atrakcje oraz towarzysząca mu Katedra Wawelska czyli bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława.

Wawel wzgórze wznoszące się na wysokość około 228 metrów nad poziomem morza to dom dla dwóch słynnych krakowskich zabytków. Zabytków tych nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zamek obronny to dziś słynne muzeum z 71 salami wystawowymi i atrakcjami takimi jak chociażby Smocza Jama.

Dodatkowo na wzgórzu znajduje się katedra będąca miejscem koronacji polskich królów oraz ich pochówki. Pod katedrą znajdują się krypty z sarkofagami słynnych polskich władców i ich rodzin. Do słynnych atrakcji należy też Dzwon Zygmunt czy Drzwi Kazimierza Wielkiego. Na wzgórzu zobaczyć można też Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II.

Bilety na Wawel są wprawdzie dość drogie (tutaj cennik biletów na Wawel) ale na Wzgórzu Wawel znajdują się też ciekawe darmowe atrakcje na Wawelu.


Rynek Główny i okolica

Obok Wawelu oczywiście jednym z najsłynniejszych miejsc jest Rynek Główny w Krakowie. To w jego najbliższych okolicach znajduje się większość największych atrakcji, które warto zobaczyć w Krakowie ale i sam Rynek jest atrakcją samą w sobie. Na Rynku warto zwrócić uwagę na pomnik Adama Mickiewicza, kościół św. Wojciecha, wspiąć się na szczyt wieży krakowskiego ratusza czy popatrzeć na rzeźbę Eros Bendato Igora Mitoraja. Tu znajdują się ciekawe restauracje, a do Rynku dochodzą popularne ulice takie jak Grodzka czy Floriańska. W najbliższej okolicy znajdują się kolejne ciekawe atrakcje takie jak na przykład…


Kościół Mariacki

Ta lista atrakcji Krakowa przyda się wszystkim tym, którzy jadą do Krakowa po raz pierwszy. To taki Kraków w pigułce więc rozpocząć go należy od jednego z największych symboli Krakowa – kościoła Mariackiego. W rzeczywistości to archiprezbiterialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i – wbrew wielu opiniom – wcale nie znajduje się na Rynku w Krakowie. Adres kościoła to pl. Mariacki 5. Warto dodać, że plac ten kiedyś był cmentarzem, który zlikwidowano dopiero po wprowadzeniu przez zaborcę austriackiego przepisów wymagających usunięcia cmentarzy z centrów miast. Na Rynku w Krakowie znajdziecie inny kościół – kościół św. Wojciecha.
 
Bazylika Mariacka to gotycka budowla z przełomu XIV i XV wieku, ale w miejscu tym kościół stał już około 1221 roku. Najbardziej charakterystycznymi symbolami kościoła są dwie wieże – Wieża wyższa o wysokości 82 metrów i Wieża niższa mająca 69 metrów. Z tej pierwszej rozbrzmiewa słynny Hejnał Mariacki.

Ważnym zabytkiem w kościele jest ołtarz Wita Stwosza wykonany w latach 1477-89. Zwiedzanie bazyliki możliwe jest w tygodniu od 11:30 do 18:00 i w niedzielę od 14 do 18:00. Wstęp kosztuje 10 złotych. Wejście na modlitwę jest bezpłatne.


Sukiennice

Na środku Rynku w Krakowie nie stoi ratusz, a kolejny z symboli miasta – Sukiennice. W centralnym punkcie miasta handlowano już od 1257 roku gdy Bolesław Wstydliwy zdecydował o wzniesieniu kramów sukiennych w mieście. Sukiennice, które oglądać można dziś w Krakowie przebudowano w latach 1875-1879 według wytycznych Tomasza Prylińskiego.

Dziś nie ma już przylegających do Sukiennic zabudowań w postaci pięciu dobudówek i kramów, które wcielono do budynku, a w ich miejsce wzniesiono znane do dziś podcienia. Relikty dawnych zabudowań można zobaczyć w muzeum w podziemiach Rynku.

Dziś w Sukiennicach wciąż kwitnie handel. Kramy rozstawione są po dwóch stronach Sukiennic i kupić tu można różne pamiątki z Krakowa po cenach znacznie oderwanych od rzeczywistości. W Sukiennicach działa też słynna Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku oraz bardzo popularne muzeum Rynek Podziemny.


Brama Floriańska

Kraków, jak wiele średniowiecznych miast, otoczony był murami obronnymi w system których wchodziły bramy i baszty. Niestety, do naszych czasów nie zachowało się zbyt wiele fragmentów krakowskich umocnień ale zachowała się Brama Floriańska. Średniowieczna brama miejska z basztą przy ul. Floriańskiej to jeden z największych symboli Krakowa. W przejściu pod bramą znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej.

Fragment bramy jest włączony w obręb turystycznej trasy Mury Obronne w Krakowie i możliwe jest zwiedzanie kaplicy wewnątrz Bramy Floriańskiej. Na ścianie bramy znajduje się popularna wśród turystów galeria obrazów. W tym miejscu warto przypomnieć, że niegdyś przez bramę przejeżdżały tramwaje jadące dalej ul. Floriańską w kierunku Rynku Głównego.


Barbakan

Tak jak we Lwowie tak i w Krakowie niewiele zostało z dawnych murów bram, baszt i murów miejskich. Zaraz za wspomnianą Bramą Floriańską stoi Barbakan będący reliktem dawnych obwarowań zbudowany w latach 1498-1499. Warowny budynek wzniesiono na wzór podobnych zabudowań w Toruniu. Pierwotnie miał bronić miasta przed najazdem wołosko-tureckim osłaniając Bramę Floriańską. Barbakan miał być zniszczony przez zaborcę austriackiego, ale w 1816 roku udało się go obronić i stoi do dziś.
 
Barbakan dostępny jest do zwiedzania w sezonie letnim od kwietnia do października od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:30 do 18:00. Nieczynne w drugi poniedziałek miesiąca. Zwiedzanie Barbakanu kosztuje 8 złotych.


Planty

Skoro już mowa o atrakcjach koło Rynku w Krakowie to nie sposób pominąć miejsce, które umyka uwadze wielu osób czyli park miejski – Planty. Otaczające centrum Starego Miasta Planty to park powstały po zniesieniu dawnych murów miejskich o długości około 4 kilometrów założony w latach 1822-1830 według projektu Feliksa Radwańskiego. Przy Plantach warto zwrócić uwagę na pomniki takie jak rzeźby Sowy Bronisława Chromego, ławka Stefana Banacha i Ottona Nikodyma, pomnik Kopernika, pomnik Lili Wenedy czy gmach Collegium Novum. Są tu także malownicze fontanny i staw.


Teatr Słowackiego

Słynny krakowski teatr otwarto w październiku 1893 roku. Powstały w Krakowie budynek był przez lata obiektem zazdrości mieszkańców Lwowa. Eklektyczny gmach zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego budowano w latach 1891-1893. Jednym z największych symboli krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego jest kurtyna wykonana przez słynnego malarza Henryka Siemiradzkiego. Ten sam artysta niedługo później wykonał również podobne dzieło dla Teatru Wielkiego we Lwowie. Niestety w przeciwieństwie do teatru zwanego dziś operą we Lwowie budynku w Krakowie nie da się zwiedzać. Jedyną szansą na zobaczenie pierwszej kurtyny Siemiradzkiego jest więc wizyta z przewodnikiem lub kupno biletów na spektakl.


Kopiec Kościuszki

Niedługo po śmierci Tadeusza Kościuszki, 15 września 1820 roku rozpoczęła się uroczysta budowa Kopca Kościuszki w Rzeczpospolitej Krakowskiej. Mieszkańcy Krakowa, a także wielu weteranów powstań i Polaków chciało oddać cześć zmarłemu bohaterowi. Zdecydowano się na budowę kopca m.in. ze względu na to, że ciężej zniszczyć go od chociażby pomnika. Praca nad usypywaniem kopca trwała do 25 października 1823 roku. Usypano kopiec o średnicy 80 metrów u podstawy i wysokości ponad 34 metrów. W okolicy Kopca Kościuszki miała powstać osada dla weteranów insurekcji. Niestety – ostatecznie nie powstała.

Krótko po Wiośnie Ludów, której efektem była budowa Cytadeli we Lwowie, wokół Kopca Kościuszki w Krakowie zaborca austriacki w latach 1850-56 wzniósł fort cytadelowy 2 Kościuszko przystosowany do samodzielnej obrony. Dziś w obiekcie działa m.in. część muzeum (cennik wstępu na Kopiec Kościuszki), radio RMF oraz hotel. Można tu też zjeść z widokiem na Kraków.

Kopiec Kościuszki zawsze był ogromnym symbolem patriotyzmu. Oparł się hitlerowcom i przetrwał komunizm. W 1997 roku kopiec uszkodziły ulewne deszcze. Po trwającym wiele lat remoncie otwarto go ponownie w 2002 roku. Z wierzchołka Kopca Kościuszki roztacza się piękny widok na Kraków od strony Błoń. Niestety – zwiedzanie Kopca Kościuszki ma jedną ogromną wadę. Jest nią absurdalna cena biletu. Wejście na kopiec kosztuje 14 zł. Za darmo wejść można tylko 4 lutego, 24 marca i 15 października.


Błonia

Błonia w Krakowie

Niespełna 20 minut piechotą od Rynku Głównego w Krakowie znajdują się słynne Błonia Krakowskie. To ogromny park miejski zajmujący powierzchnię 48 hektarów. Niegdyś były używane jako pastwisko. Dziś są miejscem ściągającym mieszkańców i turystów na pikniki czy odpoczynek. Pętla wokół Błoń to popularna trasa spacerowa, a także miejsce do jazdy na rolkach czy na rowerze. Obok Błoń znajduje się zniesiony w modernistycznym stylu główny gmach Muzeum Narodowego w Krakowie w którym zobaczyć można Galerię Rzemiosła Artystycznego oraz Galerię Sztuki Polskiej od XX wieku.


Park Jordana

Park Jordana w Krakowie

Bezpośrednio obok Błoń w Krakowie znajduje się jeden z najładniejszych krakowskich parków – Park imienia Jordana. Utworzony w 1889 roku park zajmuje powierzchnię 21,5 hektara. Znajdują się tu m.in. popiersia słynnych Polaków, ogromny plac zabaw czy plenerowe siłownie i boiska. Tutaj przeczytać można ciekawy artykuł o historii jednego z najważniejszych parków Krakowa.


Plac Nowy i Kazimierz

Kazimierz to jeden z najbardziej fascynujących i kulturowo bogatych obszarów w Krakowie sam w sobie stanowiący ciekawą atrakcję. Dawne miasto królewskie z XIV wieku przez lata było dzielnicą żydowską.

Sercem Kazimierza jest Plac Nowy, zwany przez Krakusów Placem Żydowskim. Szczerze mówiąc ani plac ani jego najbliższe otoczenie nie stanowią zbyt pięknego miejsca ale stanowią imprezowo-restauracyjne centrum życia wieczorowego. Na Kazimierzu zwiedzić można synagogi, interesujące Muzeum Inżynierii i Techniki w dawnej zajezdni tramwajowej czy usiąść w popularnych kawiarniach. Warto z Kazimierza przespacerować się kładką na Podgórze. Tutaj dowiecie się co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie.


Podgórze

Podgórze to jedna z historycznych dzielnic Krakowa, położona na południowy wschód od Starego Miasta, na prawym brzegu Wisły. Kiedyś osobne miasto włączone później do Krakowa powoli staje się turystycznym hitem. Na Podgórze warto wybrać się kładką z Kazimierza i zobaczyć tu Rynek Podgórski św. Józefa w Podgórzu, a także zwrócić uwagę na mury dawnego krakowskiego getta przy pl. Bohaterów Getta. Warto też wybrać się by zobaczyć najmniejszy kościół w Krakowie – kościół św. Benedykta, przespacerować się po Parku Bednarskiego czy wybrać na Kopiec Krakusa. Popularną atrakcją są też kolorowe schody.


Zakrzówek

Zalew Zakrzówek to zielone płuca Krakowa znajdujące się w niewielkiej odległości od centrum miasta. Powstał po zalaniu kamieniołomu wapnia w 1990 roku. Znajdujące się w niewielkiej odległości Skałki Twardowskiego są atrakcją dla wszystkich, którzy kochają się wspinać. W zalanym obecnie kamieniołomie pracował kiedyś Karol Wojtyła przyszły papież Jan Paweł II.

Sam zalew, po otwarciu działającego tu w okresie letnim kąpieliska, to gigantyczna atrakcja zarówno dla mieszkańców Krakowa jak i przebywających w mieście turystów. Na kąpielisko składa się kompleks pływających basenów i podesty. Na szczęście kąpielisko jest bez opłaty.


Plac Centralny

Plac Centralny to najważniejszy plac socrealistycznej dzielnicy Nowa Huta. Jeśli czujecie sentyment do komunistycznej zabudowy to musicie odwiedzić miejsce w którym kiedyś stał pomnik Lenina. Od tego miejsca promieniście rozchodziły się ulice nowej dzielnicy. Dziś plac jest miejscem spacerowym i miejscem w którym w ciepłe dni ustawiają się nawet godzinne kolejki do lodziarni Good Lood. Zwiedzając Plac Centralny noszący dziś imię Ronalda Regana podziwiać można zabudowę “Starej Nowej Huty” i zobaczyć na własne oczy osiedla w których jeszcze nie dało się przez okno podać szklanki cukru sąsiadowi z sąsiedniego bloku.

Plac Centralny charakteryzuje się socrealistyczną architekturą, która była typowa dla epoki komunistycznej. Łatwo tu dojechać komunikacją publiczną z centrum Krakowa.

Polecamy również:

 

Dodaj komentarz