Ciekawostki o Zakopanem TOP 15 – informacje, tajemnice. Z czego słynie?

Zakopane nazywane jest czasem górską stolicą Polski. Każdego roku ściągają tu tysiące turystów. Co warto wiedzieć o Zakopanem. Skąd pochodzi nazwa Krupówki? Ile kosztuje przejazd kolejką na Kasprowy Wierch? O tym i o innych ciekawostkach turystycznych dla dzieci i dorosłych w dzisiejszym zestawieniu. Oto ciekawostki o Zakopanem.


Zakopane nie należy do największych miast w Polsce. W mieście mieszka zaledwie 27 078 mieszkańców (dane z 30.06.2019).


Zakopane jest jednym z młodszych miast. Miejscowość uzyskała prawa miejskie dopiero w 1933 roku.


Zakopane uchodzi za najwyżej położone miasto w Polsce. Zakopane leży na wysokości od 750 do 1126 metrów nad poziomem morza (z wyłączeniem terenów Tatrzańskiego Parku Narodowego). Słynne Krupówki położone są na wysokości 838 metrów nad poziomem morza.


Pozostając przy Krupówkach. To najsłynniejsza i najbardziej reprezentacyjna ulica w centrum Zakopanego i jedna z najbardziej znanych ulic w całej Polsce. Skąd pochodzi nazwa Krupówki? Nazwa ulicy pochodzi od nazwy polany przy której wytyczono ulicę, polana należała niegdyś do rodziny Krupowskich.


Wielka Krokiew wcale nie była pierwszą polską skocznią narciarską, ale obecnie jest największą skocznią narciarską w Polsce. Skocznię otwarto oficjalnie 22 marca 1925 roku. Obecny rekord skoku na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza wynosi 147 metrów.


Zakopane przeżywa oblężenie turystów nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku czy ferii zimowych. Na wiosnę tłumy przyjeżdżają do Zakopanego i Doliny Chochołowskiej by oglądać przepięknie kwitnące krokusy.


12 listopada 1939 roku w Zakopanem wizytował nazistowski gubernator Hans Frank. “W imieniu Górali” przywitał go Wacław Krzeptowski, dziękując mu za “oswobodzenie Górali od ucisku polskich władz”. Goralenvolk to wstydliwa karta podhalańskiej historii i kolaboracji z nazistowskimi Niemcami.


Z Zakopanem nieodłącznie kojarzy się oscypek – twardy wędzony ser z mleka owczego (z dodatkiem mleka krów rasy czerwonej). Osypek jest jednym z polskich produktów regionalnych chronionych w Unii Europejskiej. Oryginalny oscypek ma ważyć od 60 do 80 dekagramów i mierzyć od 17 d 23 centymetrów. Produkować go można w powiecie nowotarskim, suskim, limanowskim, nowosądeckim, tatrzańskim, żywieckim i cieszyńskim.


5 grudnia 1999 roku w Zakopanem na parkingu w pobliżu hotelu Kasprowy zastrzelono słynnego polskiego mechanika Andrzeja Kolikowskiego pseudonim Pershing.


Zakopane stało się hitem wśród… turystów z arabskich krajów. Niestety, zamożni przybysze z dalekich krajów mają znacznie więcej pieniędzy od nas, stąd możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen.

zakopane ciekawostki


W ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku w polskiej architekturze wytyczono tak zwany styl zakopiański. Pierwszym przedstawicielem i popularyzatorem stylu był Stanisław Witkiewicz. W stylu zakopiańskim wznoszono wille w uzdrowiskach w całej Polsce – w Krynicy czy Truskawcu i Wiśle.


W 1938 roku otwarto kolejkę linowo-terenową na Gubałówkę. Dziś trasa kolejki ma 1,307 km długości, a wagoniki osiągają prędkość do 36 km/h. Tutaj dowiecie się jaki jest cennik kolejki na Gubałówkę.


Drugą ze słynnych kolejek jest kolejka linowa na Kasprowy Wierch prowadząca z Kuźnic. Kolejkę otwarto oficjalnie w 1936 roku i zmodernizowano w 2007 roku. Trasa kolejki ma 4,253 km długości, a wagoniki osiągają prędkość dochodzącą do 28,8 km/h.


Zimą 2019 roku Zakopane przeżyło tak gigantyczne oblężenie turystów przyjeżdżających świętować Nowy Rok w górach, że w mieście ustawiały się kolejki do restauracji, a w niektórych dzielnicach bywały problemy z zaopatrzeniem w wodę.


Zakopianka to potoczna nazwa jednej z najsłynniejszych dróg w Polsce łączące Kraków z Zakopanem. Zakopianka rozpoczyna się na Rodndzie Matecznego w Krakowie i kończy na rondzie przy ul. Kasprowicza w Zakopanem. W wakacje i ferie kierowcy wciąż stoją w korkach na słynnej Zakopiance. Trasa prowadzi odcinkiem DK nr 7 i DK nr 47.

Polecamy również: