Gdzie i o której hejnał w Krakowie? Dlaczego urywa się w połowie?

Kraków słynie z wielu rzeczy i wiele jest darmowych atrakcji w Krakowie. Jedną z nich jest hejnał z wieży mariackiej. Gdzie można usłyszeć hejnał z Wieży Mariackiej w Krakowie? Kiedy jest hejnał? Dlaczego hejnał z Wieży Mariackiej nagle się urywa? Dziś sprawdzamy historię i legendy związane z jedną z najbardziej znanych melodii w Polsce!

 


Gdzie grają hejnał w Krakowie?

Hejnał mariacki jak sama nazwa wskazuje jest melodią odgrywaną z Wieży Mariackiej czyli południowej wieży znajdującego się przy Rynku Głównym kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kto gra hejnał w Krakowie? Hejnał odgrywa strażak z Państwowej Straży Pożarnej. Na wieży dyżury trwające aż 24 godziny pełnią specjalnie przygotowani ku temu hejnaliści.

 
Hejnał w Krakowie odgrywany jest na cztery strony świata od 13 lutego 1838 roku. Początkowo grano go tylko o godzinie 12:00 by mieszkańcy Krakowa którzy nie mają zegarów w domu wiedzieli która jest godzina.

 
Hejnał z Wieży Mariackiej najlepiej słychać z płyty Rynku Głównego w Krakowie ale ze względu na to, że hejnaliści grają go również na pozostałe trzy strony dobrze słychać go na całym Starym Mieście na przykład na ul. Floriańskiej czy na Małym Rynku.

 


Kiedy grają hejnał z Wieży Mariackiej?


 
Hejnał z Wieży Mariackiej odgrywany jest codziennie o pełnej godzinie. Najsłynniejszy jest oczywiście hejnał odgrywany dokładnie w samo południe. To ten hejnał jeszcze do niedawna transmitowany był na falach Polskiego Radia.
 

Hejnał odgrywany jest za każdym razem czterokrotnie – na cztery strony świata. Zwyczajowo przyjęto, że zaczyna się od kierunku na Wawel “dla króla” (chociaż żaden hejnalista nie grał królowi, gdy zaczęto cyklicznie grać hejnał w Krakowie miasto było pod austriacką okupacją), potem dla radnych w stronę Rynku, potem dla przyjezdnych w stronę Bramy Floriańskiej, a na koniec dla komendanta straży pożarnej (w kierunku komendy miejskiej straży pożarnej).

 


Hejnał w Krakowie – legenda

 
Hejnał mariacki to krótka melodia w F-dur. Każdy kto miał okazję go usłyszeć wie pewnie, że melodia urywa się w pewnym momencie, tak jakby miała być kontynuowana, ale nie jest. Dlaczego hejnał się urywa? Związane to jest z legendą o hejnale.

 
Co mówi o nim legenda? Według legendy hejnał z wyższej wierzy kościoła Mariackiego odgrywano na alarm by ostrzec mieszkańców. Trębacz miał odrywać hejnał podczas najazdu Tatarów na Kraków. Hejnalistę grającego na alarm miała trafić tatarska strzała, jeszcze przed tym gdy skończył odgrywać melodię. Oczywiście to tylko legenda nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością.

 
Legenda powstała w czasach 20-lecia międzywojennego i takie wyjaśnienie tego dlaczego hejnał nagle się urywa pojawiło się po raz pierwszy w powieści amerykańskiego autora i wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego Erica Philbrook Kelly’ego.

 
Legenda o hejnale wywodzi się z książki dla dzieci The Trumpeter of Krakow czyli Trębacz z Krakowa. To bujda podobnie jak to, że to niby z Drohobycza pochodzi słynne polskie powiedzenie “ręka, noga, mózg na ścianie”.

 


Hejnał w Krakowie – podsumowanie


 

Jeśli chcecie posłuchać hejnału w Krakowie to najlepiej ustawić się między Sukiennicami, a bazyliką mariacką chwilę przed pełną godziną i poczekać. Pisząc o hejnale warto jednak wspomnieć, że wieża mariacka jest dostępna do zwiedzania.
 
Ciekawy punkt widokowy w Krakowie dostępny jest do zwiedzania od 10:05 do 17:30 w piątki i soboty oraz od 13:05 do 17:30 w niedzielę. W tygodniu niestety nieczynne. Wstęp 15 zł.

 
Polecamy również: