Kopce w Krakowie. Ile ich jest? Który jest największy?

Kraków słynie z zabytków takich jak Sukiennice, Wawel czy Kościół Mariacki. Niektórzy turyści odwiedzają Kazimierz czy Podgórze ale warto pamiętać, że Kraków jest nie tylko miastem kojarzącym się z zamkiem czy Rynkiem. Kraków jest też miastem kopców. Kopce w Krakowie poświęcono różnym postaciom i rozrzucono w różnych częściach miasta. Nie wszystkie przetrwały do naszych czasów. Który kopiec w Krakowie jest największy? Która najmłodszy? Których już nie ma? Przyglądamy się historii kopców w Krakowie.

 
Fot. w nagłówku – Kopiec Kościuszki ze zbiorów NAC; 1-U-3079-1.
 

Kopiec Kościuszki

Bez wątpienia najsłynniejszym kopcem w Krakowie jest Kopiec Kościuszki wzniesiony w latach 1820-1823. 34-metrowa konstrukcja kopca otoczona jest przez fort 2 Kościuszko wzniesiony przez austriackiego zaborcę. Kopiec upamiętniający słynnego bohatera narodowego dostępny jest do zwiedzania. Kopiec dostępny jest do zwiedzania jednak zwiedzanie wymaga opłaty. Bilet kosztuje 14 zł. Za darmo kopiec można zwiedzać 4 lutego, 24 marca i 15 października.

 

Kopiec Krakusa


Kopiec Krakusa to jedno z miejsc, które warto zobaczyć na Podgórzu. Umiejscowiony obok Wzgórza Lasoty kopiec według legendy usypali synowie legendarnego króla Kraka. Kopiec ma 16 metrów i w rzeczywistości mógł powstać około 500 roku naszej ery. Podobnie jak przy Kopcu Kościuszki również tu stał fort Twierdzy Kraków. Wyburzono go jednak po wojnie. Zaletą Kopca Krakusa jest ciekawy widok na miasto, darmowy parking w okolicy i brak opłat za wejście.
 

Kopiec Wandy


Kolejne miejsce w Krakowie, którego historia związana jest z legendą. Kopiec Wandy według legendy ma być mogiłą księżniczki, która rzuciła się do wód Wisły w geście protestu przeciwko małżeństwu z niemieckim księciem. Kopiec znajduje się w niewielkiej odległości od wybudowanego za komuny kombinatu stali. Jest jednym z miejsc, które warto zwiedzić w Nowej Hucie. Podobnie jak wymienione powyżej kopce również w jego otoczeniu znajduje się fort wchodzący niegdyś w skład Twierdzy Kraków. Kopiec pochodzący prawdopodobnie z VII lub VIII wieku zdobi murowany pomnik projektu Jana Matejki. W jednym z poprzednich artykułów więcej informacji o Kopcu Wandy.
 

Kopiec Jana Pawła II


O istnieniu tego kopca w Krakowie nie zdaje sobie sprawy nawet spora grupa mieszkańców. Kopiec Jana Pawła II w Krakowie jest najmłodszym krakowskim kopcem. Usypany na Dębnikach w 1997 roku kopiec ma zaledwie 7 metrów wysokości. Kopiec znajdujący się przy ul. Stefana Pawlickiego sypano od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku na pamiątkę VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Kopiec zwieńczony jest wysokim krzyżem. Znajduje się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców. W porównaniu do pozostałych kopców nie robi zbyt wielkiego wrażenia i jest dość zapuszczony.

 

Kopiec Piłsudskiego

Usypywanie mającego 35 metrów wysokości kopca nazwanego dziś imieniem dyktatora Józefa Piłsudskiego rozpoczęto 6 sierpnia 1934 roku. W okresie przedwojennym budowa Kopca Niepodległości zwanego Mogiłą Mogił miała upamiętnić walkę narodu polskiego o niepodległość. W budowę kopca włączali się wizytujący Kraków oficjele z najróżniejszych zakątków świata. Po śmierci Piłsudskiego kopiec, którego budowa zakończyła się 9 lipca 1937 roku, został nazwany jego imieniem. Do budowy kopca wykorzystano ziemię ze wszystkich pól bitewnych I wojny światowej w których brali udział polscy żołnierze. Niemcy podczas okupacji Krakowa wydali rozkaz zniszczenia kopca, jednak nie doczekał się on realizacji. Pamięć o kopcu i przedwojennym dyktatorze próbowano usunąć ze świadomości krakowian i Polaków po II wojnie w czasach komuny. Trzeba przyznać, że próby te były dość skuteczne bo są w Krakowie osoby, którego istnieniu Kopca Piłsudskiego nie mają pojęcia. Kopiec Piłsudskiego jest największym kopcem w Krakowie i największym kopcem w Polsce.

 

Kopiec Rzeczypospolitej Krakowskiej


Co w zestawieniu krakowskich kopców robi pomnik Floriana Straszewskiego znajdujący się na plantach? Pomnik jednego z twórców krakowskich Plant wzniesiono w 1874 roku na miejscu usypanego w 1822 roku Kopca Rzeczypospolitej Krakowskiej, który powstał tu zaraz po powstaniu Plant. Po usypaniu na szczycie niewielkiego kopca ustawiono słup w barwach miasta oraz herb Wolnego Miasta Krakowa. Austriacki okupant po upadku powstania krakowskiego usunął oznaczenie i słup. Dziś na miejscu obelisku ku czci Straszewskiego można dostrzec jedynie ślady dawnego kopca.

 

Kopiec Esterki i Kopiec Wawelski

Na zakończenie jeszcze kilka słów o kopcach, które w Krakowie istniały ale dziś praktycznie nie ma po nich śladów. W okolicach stadionu Wawelu znajdował się kopiec usypany na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego. Kilkumetrowy kopiec miał być podobno miejscem pochówku ukochanej króla Esterki Małach. Później kopiec stał się elementem parku otaczającego Pałac Królewski w Łobzowie. Zniszczono go prawdopodobnie w połowie ubiegłego wieku. Ostatnim kopcem był kopiec na Wawelu usypany w VII lub VIII wieku, zniszczony na początku XIX wieku prawdopodobnie wraz z dwoma wawelskim kościołami – kościołami św. Michała i kościołem św. Jerzego zniszczonymi przez austriackiego zaborcę.

Polecamy również: