Najpiękniejsze lwowskie piosenki przedwojenne i powojenne – TOP 10

Dzisiejszy Lwów dla większości Polaków to niskie ceny, tani alkohol i tanie dziewczyny. Wciąż żyją jednak osoby dla których Lwów to coś więcej niż turystyczna destynacja. Osoby represjonowane przez komunistów pamiętają wciąż, że przedwojenny Lwów był jedną z największych kolebek krajowej kultury. Przed wojną lwowskie piosenki charakteryzowała niebywała wesołość. Po wojnie, na emigracji, powstawały utwory pełne przerażającej tęsknoty. Oto przegląd jednych z najpiękniejszych piosenek ze Lwowa i o Lwowie. Ciężko wybrać najlepszą.

 

[nextpage title=”BUTON” ]

Renata Bogdańska – Sen o Lwowie


 
Irena Anders znana pod pseudonimem artystycznym Renata Bogdańska. Urodzona w maju 1920 roku artystka zmarła w 2010 roku w Londynie. Kapitan Wojska Polskiego dzieciństwo spędziła we lwowskiej dzielnicy Kulparków. Studiowała w Wyższym Instytucie Muzycznym we Lwowie. Po wojnie działała na rzecz Polonii w Wielkiej Brytanii. Współpracowała m.in. ze słynnymi Marianem Hemarem i Feliksem Konarskim, wykonując chociażby nostalgiczne piosenki patriotyczne takie jak “Kto nad Wisłą się urodził“. Polskę odwiedziła po raz ostatni na krótko przed swoją śmiercią w 2010 roku.
 
[/nextpage]
[nextpage title=”BUTON 2” ]

Zofia Terne – Tyle jest miast


 
Wiera Chajter urodziła się 3 lutego 1909 roku w Równem na Wołyniu. Artystka występowała pod pseudonimem Zofia Terne. Przed szeroką publicznością zadebiutowała w 1926 roku słuchanym właśnie przez Was utworem. Tekst utworu “Tyle jest miast” znanego także pod tytułem “Piosenka o Lwowie” napisany został przez słynnego Mariana Hemara specjalnie dla młodej wówczas artystki. Wpadająca w ucho melodia nie jest jednak autorstwa polskich twórców. Pożyczono ją sobie z niezwykle popularnego utworu końca lat 20-tych i początku lat 30-tych – “A Bundle of Old Love Letters“.
 
Chajter uczyła się w lwowskim Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego. Krótko przed wojną występowała w Warszawie. W październiku 1939 roku naziści aresztowali artystkę i nakazali jej powrót do Równego. W czasie II wojny światowej dołączyła do 2 Korpusu Polskiego generała Andersa. Od powojennego ustroju wolała Londyn w Wielkiej Brytanii. Pracowała dla polskiej sekcji BBC i Radia Wolna Europa. Artystka zmarła w Londynie w 1987 roku.
 
[/nextpage]

[nextpage title=”BUTON3” ]

Tango Łyczakowskie


 
Kolejny bardzo ciekawy lwowski utwór to “Tango Łyczakowskie” napisane przez Leopolda Haara (wł. Chaskiel Springer) urodzonego w 1910 roku w Tarnowie i starszego o rok Zygmunta Haara (wł. Zygmunt Springer). Tytuł odwołuje się oczywiście do nazwy dzielnicy Łyczaków. Jest to prawdopodobnie najsłynniejsza dzielnica Lwowa. Przed wojną siedlisko wiary i konserwatyzmu oraz również miejsce zamieszkania typów spod ciemnej gwiazdy. Do dziś króluje tu niska zabudowa.
 
Utwór szybko stał się prawdziwym lwowskim szlagierem i wykonywany był przez wielu przedwojennych artystów. “Tango” śpiewali członkowie założonego w 1928 roku Chóru Dana z Warszawy, Chór Juranda, a także dobrze znany wszystkim lwowianin Henryk Vogelfanger, a po wojnie m.in. Jan Ciżyński.
[/nextpage]

[nextpage title=”BUTON 2″ ]

Włada Majewska – Piosenka o cmentarzu na Łyczakowie


 
Kolejna wielka artystka prosto ze Lwowa. Włada Majewska (wł. Włodzimira Władysława Majewska) urodziła się jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Studiowała prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza, była dziennikarką i śpiewaczką. Występowała na falach słynnego Polskiego Radia Lwów w “Wesołej Lwowskiej Fali”.
 
W trakcie wojny śpiewała w “Fali” dla żołnierzy będąc członkiem słynnej grupy teatralnej dywizji generała Maczka. Po II wojnie światowej jak większość artystów pozostała w Wielkiej Brytanii. Prowadziła londyńskie biuro Radia Wolna Europa. Artystka zmarła w 18 maja 2011 roku w Domu Kombatanta w Chislehurst. Autorem tekstu i muzyki do prezentowanego utworu będącego hołdem dla Orląt lwowskich był słynny Marian Hemar.
[/nextpage]

[nextpage title=”BUTON 2″ ]

Wesoła Czwórka Lotników – Ta joj! Ta Lwów


 
Nostalgiczne tango kojarzone jest głównie z zespołem artystycznym Wesoła Czwórka Lotników, który po wojnie składał się – jak łatwo zgadnąć – z byłych lotników polskich. Oczywiście tych, którym udało się uciec przed komunizmem.

[/nextpage]
[nextpage title=”BUTON 2″ ]

Tam na rogu, na Janowskiej


 
Pora wrócić w czasy przedwojenne. Kolejna ciekawa piosenka przedwojenna. Dla odmiany – polka lwowska. Prezentowane nagranie nie jest niestety z czasów przedwojennych. Stylizowane wykonanie przypomina jednak chociażby inną starą melodię lwowską – Zabawa.
 
https://youtu.be/9pBd-i4Zj90

[/nextpage]
[nextpage title=”BUTON 2″ ]

Włada Majewska – Rozmowa z księżycem


 
Po wysłuchaniu wesołych taktów czas na kolejną piosenkę “lwowską”, która napisana została już po wojnie przez artystów, którzy przedwojenny Lwów wciąż pamiętali. To “Rozmowa z księżycem”. Powstała dla Włady Majewskiej. Autorem tekstu i muzyki jest Marian Hemar. Utwór napisał w 1956 roku. Melodia odtwarzana była wielokrotnie na falach Radia Wolna Europa.

[/nextpage]
[nextpage title=”BUTON 2″ ]

Włada Majewska – Sen o Lwowie


 
Następna nostalgiczna powojenna piosenka Mariana Hemara. Śpiewała ją także Renata Bogdańska. Wykonywała ją również Włada Majewska, której utworu “Chlib kulikowski” napisanego w 1955 roku przez Hemara wymieniać w tym zestawieniu nie będziemy. Wymienimy za to…

[/nextpage]
[nextpage title=”BUTON 2″ ]

Włada Majewska – Bal u Bombacha


 
Autor tekstu do lwowskiej piosenki “Bal u Bombacha” jest prawdopodobnie anonimowy. Muzykę napisał Stanisław Mar. Utwór wykonywał m.in. Stanisław Czerny, Janina Katelbach oraz Włada Majewska.
[/nextpage]

[nextpage title=”BUTON 2″ ]

Walczyk lwowski


 
Autorem tekstu do utworu “Walczyk lwowski” jest Feliks Konarski, znany też pod pseudonimem Ref-Ren. Urodzony w Kijowie poeta walczył w armii generała Andersa. Autor słynnego utworu “Czerwone maki na Monte Cassino” i wiersza “Jałta”. Po wojnie zamieszkał w Londynie. Zmarł w 1991 roku w Chicago.
 
Wykonanie, którego możecie posłuchać pochodzi z 1998 roku. Śpiewa hrabia Wojciech Dzieduszycki urodzony pod Stanisławowem w 1912 roku, więzień obozu jenieckiego w Pustkowie i obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w którym cudem uniknął śmierci. Po zajęciu majątku Dzieduszyckich przez komunistów był dyrektorem Teatru Kameralnego TUR, dyrektorem młynów, a także nauczycielem. W 2006 roku hrabia przyznał się do współpracy z komunistyczną bezpieką w latach 1949-1972. Zmarł w maju 2008 roku we Wrocławiu.
[/nextpage]

 
Wybierasz się do Lwowa? Sprawdź oferty noclegów:


Booking.com


 

1 komentarz do “Najpiękniejsze lwowskie piosenki przedwojenne i powojenne – TOP 10”

Dodaj komentarz