Jakie pieniądze są we Lwowie? Jaka waluta we Lwowie?

Jednym z popularnychpytań przed wyjazdem do Lwowa jest pytani o to jaka jest waluta na Ukrainie i jaką walutę zabrać ze sobą do Lwowa. Czy do Lwowa trzeba wziąć euro czy dolary czy może złotówki? Gdzie wymieniać złotówki na ukraińską hrywnę? Ile hrywien warto zabrać ze sobą jadąc do Lwowa? Ile kosztuje wyjazd na Ukrainę w 2024 roku? Poniżej o pieniądzach na Ukrainie.


Waluta na Ukrainie, pieniądze we Lwowie

Po rozpadzie Związku Radzieckiego na Ukrainie początkowo posługiwano się tymczasową walutą, która – podobnie jak złotówka z początku lat 90-tych w Polsce – stała się ofiarą szalejącej w kraju inflacji. Waluta na Ukrainie to hrywna utworzona dekretem prezydenta Leonida Kuczmy w sierpniu 1996 roku, który wprowadził ją na miejsce karbowańca. Nazwa ukraińskiej waluty pochodzi od grzywny – średniowiecznej miary srebra wykorzystywanej głównie w Polsce i w Czechach.

ukraina waluta

Kod walutowy ISO 4217 ukraińskiej hrywny to UAH. 1 hrywna, warta dziś około 15 groszy, dzieli się na 100 kopiejek. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25 i 50 kopiejek oraz 1 i 2 hrywien, a także banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 hrywien.

Powoli odchodzi się od używania praktycznie bezwartościowych monet więc będąc we Lwowie nie dziwcie się, jeśli nie dostaniecie reszty płacąc na przykład 3,85 UAH dwoma banknotami o nominale 2 UAH.

Nie trudno też domyślić się, że płacąc za coś kosztującego powiedzmy 20 UAH banknotem o nominale 100 lub 200 hrywien do portfela trafić może cała kupa pieniędzy o niskich nominałach. Co mamy na myśli ilustruje powyższa fotografia na której w dniu wykonania znajdowała się równowartość 36,61 PLN w 27 (!) banknotach.

Na Ukrainie najwygodniej używać karty nawet jeśli ma się to wiązać z kosztami przewalutowania. Zwłaszcza, że papierowe hrywny zazwyczaj są dość brudne co widać po zamieszczonym poniżej banknocie 20 UAH przedstawiający rzeźbę Sława autorstwa Stanisława Wójcika na tle budynku opery lwowskiej Zygmunta Gorgolewskiego.


Jakie pieniądze wziąć do Lwowa


 

O ile walutą na Ukrainie jest hrywna to wciąż na Ukrainie obowiązuje kult dolara. W dolarach często podawane są ceny samochodów wystawianych do sprzedaży w internecie, ceny domów czy mieszkań. Mniej popularne jest posługiwanie się banknotami euro. Nie oznacza to oczywiście, że do Lwowa warto zabrać dolary czy euro. We Lwowie w niektórych miejscach bez problemu da się zapłacić złotówkami.

Złotówki przyjmą taksówkarze czy przewodnicy po Lwowie. Kilkukrotnie płaciliśmy złotówkami również w restauracjach we Lwowie i to wcale nie tych najgorszych. Złotówka we Lwowie, mimo wielu antypolskich głosów płynących z miasta, jest w nim silna i poważana.

Do Lwowa najlepiej zabrać walutę w której się zarabia. Dla większości z nas są to oczywiście złotówki. Wymiana złotówek na dolary czy euro by potem wziąć je do Lwowa jest zabiegiem po prostu głupim i narażającym na dodatkowe, dwukrotne koszty przewalutowania w kantorach. W kantorach na Ukrainie złotówki są warte więcej niż wynosi oficjalny kurs wymiany złotówki na hrywny.


Kantory na Ukrainie, kantory we Lwowie

Kantorom i kursom walut we Lwowie poświęciliśmy już osobny artykuł więc tylko krótko przypomnimy najważniejsze informacje. Kantory we Lwowie znajdują się praktycznie na każdym kroku i na każdej ulicy. Wymiana złotówek na hrywny najkorzystniejsza jest we Lwowie, a nie w Polsce.

Zwykle wymieniając banknot o nominale 100 złotych po wymianie zostaniemy w rękach z równowartością 102-105 złotych w ukraińskich hrywnach. Ceny w kantorach we Lwowie owszem różnią się, lecz są to kosmetyczne różnice w wysokości 10 czy 15 UAH. Za 1,10 zł naprawdę nie warto urządzać sobie spaceru po mieście, chyba że szykujecie się do wymiany przynajmniej kilku tysięcy złotych na ukraińskie hrywny


Ile pieniędzy wziąć do Lwowa?

Kolejnym z często zadawanych pytań jest kwestia tego ile pieniędzy należy ze sobą wziąć do Lwowa. Odpowiedzi na to pytanie jest ciężka. Niektórzy twierdzą, że biorąc ze sobą 2000 zł można “kupić cały Lwów i jeszcze zostanie”. Inni, że to zdecydowanie za mało.

Pewną grupę turystów zadowolą przecież przejazdy marszrutkami, jedzenie za grosze w słabszych lokalach typu Puzata Chata i spanie w hostelu po 150 UAH za dzień. Inni wybiorą nieco bardziej eleganckie miejsca jak Mon Chef i pięciogwiazdkowy hotel w granicach 4000-7000 UAH za dzień, a do Lwowa przejadą taksówką z granicy (co z resztą zawsze gorąco polecamy). Według statystyk – średnio turysta z Polski we Lwowie wydaje dziennie około 270 złotych.

Przy niskich cenach we Lwowie bardzo łatwo stracić rachubę i wydawać znacznie więcej, niż by się chciało. Przy tej okazji warto pamiętać o tym, by nie przepłacać i nie dawać naciągać się na rzeczy takie jak wycieczki po Lwowie za 200 złotych, które Polakom wydają się tanie, a tanimi wcale nie są.

Minimalna pensja na Ukrainie to 7100 UAH (około 760 złotych). Nie warto przyzwyczajać usługodawców do tego, że Polacy mają pieniądze bo ceny we Lwowie będą rosły jeszcze szybciej, niż obecnie.

Polecamy również: