Czas na Ukrainie Lwów. Czy warto przestawiać zegarek?

Wielu turystów jadących do Lwowa po raz pierwszy w życiu nie zdaje sobie sprawy z tego, że niespełna 100 kilometrów od Przemyśla czas na zegarku jest taki, jak w odległym o 540 kilometrów Kijowie. Która godzina jest we Lwowie? Która godzina jest na Ukrainie? Jaki jest czas na Ukrainie?

 

Ukraina znajduje się w strefie czasowej Eastern European Time (EET). Zimą do UTC należy dodać 2 godziny, a latem 3. Czas ten obowiązywał też kiedyś w Polsce- w latach 1918 – 1922. Jadąc do Lwowa po przekroczeniu granicy by poznać aktualny czas we Lwowie teoretycznie trzeba więc przestawić zegarki o godzinę do przodu. O 10 jest 11, o 20 – 21. Współcześnie większość urządzeń takich jak smartfony czy tablety automatycznie przestawia czas.

 

Czy warto to robić? Wielokrotnie jeździmy do Lwowa na dłuższe wyjazdy i po kilku wyjazdach podczas których zegarki przestawialiśmy przestaliśmy to robić i we Lwowie żyjemy według czasu warszawskiego. O różnicy czasu warto pamiętać jedynie w sytuacjach w których wybieracie się na przykład na spektakl do opery we Lwowie, wracacie samolotem, pociągiem lub autobusem do domu albo umówiliście się do fryzjera. Lwowski czas trzeba mieć w pamięci jeśli macie nietypowe hobby i zamiast taksówek lub Ubera do poruszania się w mieście wybieracie komunikację miejską.

 

Wielokrotnie umawiając się na wizyty u dentysty, zamawiając taksówkę mającą pojechać ze Lwowa do Szegini czy uzgadniając odbiór kluczy do mieszkania rozmówca po usłyszeniu godziny dopytywał się o który czas chodzi.

 

Według oficjalnych danych opublikowanych niedawno przez lokalną izbę turystyczną Polacy do Lwowa przyjeżdżają średnio na około 3 dni z czego ponad 60% to turyści, którzy przyjechali do Lwowa po raz pierwszy w życiu (dane z 2017 roku). Jeśli macie zamiar spędzić we Lwowie tylko weekend lub kilka dni to przestawianie zegarków jest zabiegiem całkowicie zbytecznym. Niektórzy turyści wracają do Polski nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że znajdowali się “w innej strefie czasowej”. Dlatego też na naszej stronie czasy otwarcia atrakcji, restauracji czy kawiarni podawane są zwykle według czasu warszawskiego. Pamiętajmy także o zmianie czasu na Ukrainie.

 

Polecamy również: