Jest kasa na remont w Podhorcach! Na zamek zabrakło ale pójdzie na kościół!

Jest kasa na remont w Podhorcach! Na zamek zabrakło ale pójdzie na kościół!

Zespół zamkowy w Podhorcach jest jednym z najwspanialszych zabytków w okolicy Lwowa. W otoczeniu od dawna niszczejącego zamku znajduje się też kościół pw. św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego fundacji Wacława Rzewuskiego. Mamy dobre i złe wiadomości. Dobra to taka, że w Podhorcach ruszy remont. Zła jest taka, że nie obejmie zamku.

 

Lokalne media informują, że znalazły się środki w kwocie 25 milionów hrywien (około 3,6 mln zł) na remont w Podhorcach. Remontem zostanie objęta świątynia znajdująca się przy drodze do kompleksu pałacowego,
 
Stan kościoła w Podhorcach od lat był tragiczny. Zniszczona była elewacja oraz rzeźby w tym jedna zniszczona jeszcze w czasie II wojny światowej. Jeszcze w 2021 roku ma rozpocząć się remont, którym objęte będą elewacja, schody oraz dach. W planach jest również przygotowanie kopii rzeźby, która od lat jest zniszczona.
 
Władze muzeum informują, że środków zabrakło na restaurację samego pałacu. Około 15 lat temu ruszył remont kaplicy. Z braku środków nie skończono go aż po dziś dzień.
 
Zamek w Podhorcach potrzebuje remontu podziemi czy okien i systemu ogrzewania. W ramach tegorocznych remontów na Ukrainie rozpoczną się również prace na zamku hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi na które przeznaczono 51 mln hrywien (niespełna 7,5 mln zł).
 
Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat Zamku w Podhorcach, kościoła w Podhorcach oraz Zamku w Żółkwi. Tutaj zobaczycie jak przed wojną wyglądał Zamek w Podhorcach, a tu znajdują się przedwojenne zdjęcia Żółkwi.

 
Polecamy również: