19 najbrzydszych kościołów w Krakowie. Który najgorszy?

Wielu turystów kojarzy Kraków z ogromną liczbą najróżniejszych kościołów. Pod Wawelem mamy słynne przykłady zapierającej dech w piersiach architektury gotyku, baroku czy neogotyku. Kraków to nie tylko perły architektury Starego Miasta, Kazimierza czy Podgórza. Mamy w mieście również bardziej dyskusyjne kościoły nie zawsze będące przykładami architektury fotografowanej przez tłumy przyjezdnych. Oto zestawienie najbardziej dyskusyjnych, kontrowersyjnych, a czasem i najbrzydszych kościołów Krakowa. Które kościoły w Krakowie są według Was najbrzydsze, a które najładniejsze?

 


Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego
 
Jeśli mielibyśmy brać pod uwagę tylko historię danego miejsca to historia tego kościoła jest historią walki z komuną pod przewodnictwem księdza Józefa Kurzei, historią uporu wiernych zamieszkujących okolice nowych osiedli, dumy epoki Gierka. Ale to nie zestawienie kościołów najbardziej zasłużonych w historii miasta i walki z komuną, tylko największych potworków architektonicznych. Jednym fasada frontowa kojarzy się z pająkiem, innym z przeciwnikami z kultowej gry Contra, jeszcze inni widzą w nim przeciwnika godnego Power Rangersów.

 

 
Wierni narzekają na długie msze ale chwalą możliwość wrzucania na tace przy użyciu płatności zbliżeniowych. Kościół znajduje się pod adresem osiedle Tysiąclecia 86.

 


Kościół św. Jana Kantego


 
Początek zestawienia raczej bez dalszego zaskoczenia. Kościół położony przy ul. Jabłonkowskiej 18 przypomina niektórym spodek kosmitów, innym czołg bez lufy. Postmodernistyczny budynek wznoszono w latach 1984-1992 i wykańczano przez kilka następnych lat. Podobnie jak w przypadku kościoła o którym zaraz przeczytacie w zamyśle architekta bryła budynku miała przypominać biblijną arkę i upodabniać krakowski kościół do kaplicy Notre-Dame du Haut.
 


Arka Pana, kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski


 
Symbol wiary bezbożnej według władz Nowej Huty, pierwszy nowo-wybudowany kościół w socjalistycznej dzielnicy powstały w latach 1967-1977. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał 18 maja 1969 roku sam kardynał Karol Wojtyła. W zamyśle bryła kościoła ma upodabniać go do Arki. Nad bryłą budynku góruje wznoszący się na 70 metrów maszt z krzyżem. Charakterystyczną jest strasząca niektóre dzieci rzeźba słynnego Bronisława Chromego (tu zobaczycie jego inne dzieło) Z życia do życia przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego ale bez krzyża.
 

 
Elewacja kościoła pokryta jest modnym za komuny wykończeniem w postaci kamieni otoczaków. W kaplicy pod kościołem figura Matki Bożej Pancernej. Kościół uhonorowany dwiema nagrodami za architekturę wśród zwykłych odbiorców jest jednym z bardziej kontrowersyjnych kościołów w Krakowie, niektórym bardziej kojarzy się z bryłą krematorium w Kijowie niż kaplicą Notre Dame du Haut. Nam się nie podoba.

 


Kościół św. Jadwigi Królowej


 
Gdy zapytaliśmy znajomych o to z czym kojarzy im się bryła kościoła położonego na Prądniku Białym najczęstszą odpowiedzią był silos zbożowy, chociaż od frontu budynek nie wygląda już aż tak źle. Zezwolenie na budowę kościoła św. Jadwigi Królowej wydano jesienią 1977 roku. W 1979 roku zaakceptowano projekt budynku i ruszono z budową. Ukończony gmach w 1988 roku poświęcił kardynał Franciszek Macharski. Konsekracja odbyła się w czerwcu 1990 roku. W 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II.

 


Kościół Matki Boskiej Fatimskiej

 
Na osiedlu Podwawelskim przy ul. Komandosów znajduje się kolejne ciekawe dzieło architektoniczne – kościół Matki Bożej Fatimskiej. Budowę poświęcił kardynał Franciszek Macharski w dniu 21 maja 1982 roku, kamień węgielny pod budowę świątyni poświecił w 1983 roku papież Jan Paweł II. Świątynia wzniesiona została według projektu zespołu architektów z Politechniki Krakowskiej. Do charakterystycznych elementów konstrukcji zaliczyć można 35 metrowy krzyż, klatka schodowa i kładki prowadzące do wejść do kościoła. Wnętrze określić można minimalistycznym. Adres: ul. Komandosów 18. W bliskiej odległości kościoła nieco zapuszczony kompleks garaży blaszaków.

 


 


Bazylika Bożego Miłosierdzia


 
Kolejne dzieło projektu Witolda Cęckiewicza na naszej liście to bazylika Bożego Miłosierdzia znajdująca się w kompleksie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Budynek powstał na fali przygotowań do kanonizacji Siostry Faustyny, już w latach 1997-2002. Dwupoziomowa elipsoidalna konstrukcja zwieńczona jest 77-metrową wieżą widokową widoczną ze znacznej odległości. Poza samym budynkiem bazyliki warto zwrócić uwagę na postmodernistyczną Kaplicę Wiecznej Adoracji.
 

 
Według zamysłu autorów bazylika przypominać ma statek i – jak czytamy na stronie sanktuarium – kojarzyć się ze współczesną arką. To właśnie w tej okazałej świątyni drugi ślub kościelny wziął prezes zarządu TVP uważany przez niektórych za jednego z najlepszych prezesów zarządu TVP w historii wszystkich prezesów zarządu TVP.

 


Kościół Chrystusa Odkupiciela Człowieka


 
Od wielu lat, niezależnie czy to się nam podoba czy nie, Kraków wzbogaca się o nowe osiedla zawzięcie krytykowane przez blogerów z bloga ochrzczonego od nazwy jednej z ważniejszych ulic Starego Miasta. Przy skupisku jednych z nowszych osiedli na północy Krakowa powstał jeden z nowszych kościołów w Krakowie – kościół Chrystusa Odkupiciela Człowieka znany też pod nazwą Redemptor Hominis. Budowę kościoła w okolicach Galerii Bronowice i osiedli Stelmachów Park, Bronowice Residence i Bronowice Residence Domy rozpoczęto w 2003 i ukończono w 2005 roku. Kościół Chrystusa Odkupiciela Człowieka wygląda gorzej na zdjęciach niż w rzeczywistości. Może i nie należy do najbrzydszych ale zdecydowanie jest konstrukcją dość kontrowersyjną. Postmodernistyczna bryła budynku przy Stelmachów 137 nie każdemu przypada do gustu.

 


Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

 
Dzisiejsze osiedle Szklane Domy to jedno z pierwszych, które powstawało w Nowej Hucie. Pod numerem siódmym na osiedlu znajduje się kościół Matki Bożej Częstochowskiej. O budowę kościoła starano się od drugiej połowy lat 70-tych ubiegłego wieku. Zgodę uzyskano dopiero wiosną 1981 roku, a w marcu 1982 roku dokonano poświęcenia placu na którym stoi dzisiejsza świątynia, a jesienią 1983 roku zatwierdzono projekt kościoła przygotowany przez zespół złożony z dwóch warszawskich architektów.
 

 
Pierwotny projekt zakładał zbudowanie żelbetonowej konstrukcji dachu, ale projekt porzucono na rzecz stali i przeprojektowano w czasie budowy. Kościół wznoszono od 22 sierpnia 1984 roku właściwie przez kolejnych 10 lat. Największą operacją było ustawienie, przypominającej nieco namiot, stalowej konstrukcji dachowej. Kościół “na Szklanych Domach” konsekrowano w 1995 roku. Budynki otaczające kościół, a zwłaszcza widok na gmach od strony parkingu nie należą do najładniejszych w Krakowie ale trzeba przyznać, że fantazyjna stalowa konstrukcja dachu tworzy ciekawe wrażenie we wnętrzu świątyni. To jeden z najjaśniejszych kościołów w mieście.

 


Kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie Nowym Prokocimiu


 
To jeden z bardziej niekonwencjonalnych kościołów na tej liście, widok od frontu niektórym może przypominać zabudowę szeregową z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Parafia na Bieżanowie powstała tu zdecydowanie wcześniej, niż sam kościół, którego budowa trwała tak właściwie od 1987 do 1993 roku, chociaż budynek katechetyczny zbudowano już w pierwszej połowie lat 80. tych. Konsekracja kościoła parafii Miłosierdzia Bożego odbyła się w grudniu 1999 roku. Warto dodać też, że Kościół Miłosierdzia Bożego, ten znajdujący się na Wzgórzach Krzesławickich, też by pasował do zestawienia.

 


Kościół bł. Anieli Salawy


 
Kościół bł. Anieli Salawy w dzielnicy Krowodrza na terenie unikatowego parku Młynówka Królewska na pierwszy rzut oka może wyglądać jak bajkowy zameczek. Podobno budynek wzorowano na katedrze oliwskiej w Gdańsku. Kościół z Krowodrzy to również konstrukcja w klimatach modnych w czasach przemiany ustrojowej. Pozwolenie na budowę świątyni według projektu Józefa Dutkiewicza wydano w 1991 roku. W 1994 roku wmurowano kamień węgielny. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał Franciszek Macharski dopiero w 2000 roku. Amatorom fantazyjnych dekoracji zapewne spodobają się umieszczone w kościele witraże. Według założeń bryła kościoła ma łączyć starodawną architekturę Krakowa z czasami współczesnymi budowie. Przypomina Wam kościół Mariacki?

 


 


Kościół Najświętszego Imienia Maryi


 
Przy ul. Dzielskiego 1 działa dzisiaj kościół i parafia prowadzona przez Pijarów, którzy pojawili się w, wówczas podkrakowskiej, okolicy z początkiem ubiegłego wieku. Przez lata rozwijano zarówno parafię, jak i kaplicę, aż w końcu kościół. Największe przebudowy to okres lat 70. ubiegłego wieku czyli czasy w których architektura nie powalała na kolana.

 


Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa


 
O słynnym sanktuarium w Łagiewnikach wiedzą nawet osoby, które nie mieszkają w Krakowie. O drugim kościele położonym niedaleko przy ul. Millana 13 wiedza nie jest już tak powszechna. Starania o parafię w Łagiewnikach podjęto jeszcze przed II wojną światową. 12 czerwca 1938 roku w ufundowanej kaplicy pierwszą mszę odprawił Adam Stefan Sapieha. Z początkiem lat 70. ubiegłego wieku wydano zgodę na przebudowę kaplicy w kościół, który 4 czerwca 1978 roku otwarł Karol Wojtyła.

 


Kościół św. Brata Alberta


 
Ponownie wracamy do Nowej Huty (tak, tak w oczach zatwardziałych miłośników Nowej Huty to oczywiście nie Nowa Huta, to Czyżyny, ale piszemy z perspektywy większości mieszkańców Krakowa). Kolejna pozycja na naszej liście to kościół św. Brata Alberta. Plac pod kościół poświęcił w 1982 roku kardynał Franciszek Macharski. Budowa świątyni wzniesionej według projektu Witolda Cęckiewicza trwała w latach 1986-1994 ale nigdy nie została tak właściwie ukończona, brakuje niewybudowanej wieżyczki. Wystrój jak i samą bryłę nazwać można minimalistyczną.
 

 
W przedsionku kościoła płyty upamiętniające polskich lotników biorących udział w II wojnie światowej, wykonane przez naszego ulubionego artystę wspomnianego już wcześniej Bronisława Chromego. Lokalni mieszkańcy krytykują noszące się po osiedlu poranne dźwięki dzwonów z kościoła ale chwalą lokalnych księży.

 


Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny


 
Z daleka od turystycznych szlaków Starego Miasta, Kazimierza i Podgórza, chociaż wciąż jeszcze w dzielnicy Podgórze, przy ulicy Półłanki 100 na Rybitwach znajduje się jeden z bardziej interesujących kościołów w Krakowie. Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Budowany w latach 1983-1985 w postmodernistycznym stylu jest niezwykłym dziełem architektonicznym. Nie ma drugiego takiego w Krakowie dlatego też niektórzy go kochają, a inni nienawidzą. Półkoliste arkady, kościelna dzwonnica kojarząca się niektórym z robotem kuchennym, charakterystyczny dach. Ten budynek może wywoływać tylko dwie skrajne emocje.
 


Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych


 
Niewielki kościółek Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie położony zaraz przy trasie spacerowej ciągnącej się wzdłuż Wisły aż do Tyńca. Gdyby nie rzucający się w oczy napis umieszczony na fasadzie moglibyśmy pomyśleć, że mamy do czynienia z budynkiem służącym raczej z budynkiem wzniesionym przez wolnomularzy. Budowa kościoła według projektu Mariana Gąsowskiego i Stanisława Filipkiewicza przy Tynieckiej 39 została rozpoczęta w 1936 roku ale modernistycznej świątyni nie udało się ukończyć. W 1938 roku kościół stał w stanie surowym już z ukończonym dachem. Budynek oddano do użytku i wykończono dopiero po II wojnie światowej. Z lat 1972-73 pochodzą zewnętrzne schody, z lat 1983-90 witraże zdobiące świątynie. W sumie to modernistyczna salezjańska świątynia sama w sobie nie jest brzydka ale ten styl zdecydowanie nie każdemu przypada do gustu.
 


 


Kościół Zesłania Ducha Świętego


 
Ruczaj to od lat jedna z większych krakowskich sypialni. Zanim jeszcze w jego okolicy zaczęły piąć się w górę najróżniejsze “prestiżowe” inwestycje wzniesiono tu kościół. W grudniu 1989 roku powstała parafia Zesłania Ducha Świętego. Budowę kościoła rozpoczęto w 1993 roku. 10 listopada 2001 roku miały miejsce uroczystości wejścia do kościoła poświęconego przez kardynała Macharskiego, konsekracja kościoła i ołtarza odbyła się w październiku 2011 roku.

 


Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny


 
Rżąka nie należy do rejonów Krakowa, które odwiedzają turyści. Zdecydowanie nie należy też do obszarów, które zbyt często odwiedzają mieszkańcy. Na potrzeby tego tekstu byliśmy tu… pierwszy i pewnie ostatni raz w życiu. Przy ul. Wyszyńskiego 6 stoi konstrukcja przypominająca niektórym skocznie narciarską albo robotnicze sanatorium. Żarty na bok. Bryła kościoła może kojarzyć się z czasami głębokiej komuny ale to tylko pozory.

 

 

Plac pod budowę kościoła w Rżące poświęcił 31 maja 2000 roku kardynał Franciszek Macharski. Konstrukcja ma więc niecałe 20 lat, a nie wygląda! Główną bryłę kościoła ukończono w 2006 roku. Uroczystego otwarcia dokonał kardynał Stanisław Dziwisz 31 maja 2010 roku. Okolica kościoła skojarzyła nam się nieco z opuszczonymi sanatoriami w Truskawcu. Wysokie krzaki w pobliżu kościoła i betonowe płyty służące za podjazd nie dodają mu uroku.

 


Kościół św. Kingi


 
Przy ul. Siemomysła 37 znajduje się jeden z dziwniejszych kościołów w Krakowie. Budowa kościoła została rozpoczęta w 2003 roku, w 2006 roku zainstalowano ogrzewanie obiektu, w 2007 roku przystąpiono do wykańczania wnętrz. 18 maja 2007 roku kościół poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz. Przez kolejne lata wciąż trwały większe lub mniejsze prace zwieńczone zakupem elektronicznych organów latem 2014 roku.
 


Kościół Boskiego Zbawiciela


 

Postmodernistyczny kościół Boskiego Zbawiciela prowadzony przez salwatorianów powstał w latach 1971-1976 według projektu Janusza Gawora. O istnieniu tej krakowskiej świątyni wie niewielu. Dość trudno tu dojechać, sam kościółek znajduje się na uboczu chociaż niedaleko stąd na uczęszczany przez wielu Zakrzówek. Mała świątynia nie należy do najładniejszych w mieście ale za to parafianie chwalą służących w niej księży. Jeśli przejedziecie się szlakiem wymienianych przez nasz kościołów to na mszę warto wpaść właśnie tu. Adres: ul. św. Jacka 16.

 
Polecamy również: