Czy na Szwajcarii sklepy są otwarte w niedziele? Czy jest zakaz handlu?

Od kiedy miłościwie nam panujący zabronili nam chodzić na zakupy w niedziele w Polsce wiele osób zastanawia się czy podobne ograniczenia obowiązują w innych krajach Europy. Nie inaczej jest w przypadku jadących do Szwajcarii. Jeśli jedziecie do Szwajcarii na wczasy to pewnie zastanawiacie się jak to jest ze sklepami w niedziele. Czy w Szwajcarii jest zakaz handlu?

 

Niestety w Szwajcarii istnieje zakaz handlu ale sprawa nie wygląda aż tak źle jak w Polsce. Teoretycznie prawo szwajcarskie zakazuje niedzielnego handlu ale wyjątkami są niewielkie sklepy oraz sklepy w turystycznych regionach Szwajcarii. Jeśli jedziemy na narty do Szwajcarii to raczej problemu z zakupami w niedziele nie powinniśmy mieć.
 
Dodatkowo nie każda niedziela w Szwajcarii to niedziela niehandlowa. Poszczególne kantony mogą ustalać handlowe niedziele, niestety tylko cztery handlowe niedziele w roku.
 
Co więcej istnieją kolejne wyjątki od zakazu niedzielnego handlu w Szwajcarii. Na szczęście sprawa nie jest tak straszna jak w Polsce i sklepy przy dworcach i lotniskach mogą działać bez ograniczeń. W sumie handluje się przy 29 stacjach kolejowych i na sześciu szwajcarskich lotniskach czyli na lotnisku St. Gallen Altenrhein, w Zurichu, Lugano, Sion i w Genewie.

 
Polecamy również: