Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie – targi świąteczne na Rynku

Późną jesienią w centrum każdego szanującego się miasta w Europie ustawiany jest jarmark bożonarodzeniowy. Nie inaczej jest w Krakowie gdzie co roku kiermasz pojawia się na Rynku Głównym. Co oferują stoiska na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie? Jak kształtują się ceny i kiedy działa jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie?

 

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie odbywają się przez cały miesiąc poprzedzający święta. Ruszają zwykle w przedostatnim tygodniu listopada. Kiermasz bożonarodzeniowy w Krakowie zwijany jest drugiego dnia świąt. Trwa więc zwykle od 24.11 do 26.12 każdego roku. Targi bożonarodzeniowe to nie tylko kramy ustawione wokół pomnika Adama Mickiewicza, ale także imprezy towarzyszące takie jak chociażby koncerty muzyczne, konkurs szopek krakowskich, korowód kolędniczy czy możliwość lansu dla urzędującego prezydenta miasta podczas opłatka prezydenckiego.
 
Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków 
Wśród krakowskich kramów świątecznych spotkamy bardzo szeroki zakres wystawców. Są ozdoby świąteczne, pierniki, lizaki i ciastka, grille z dubajskimi cenami (23 zł za 200 gramów kurczaka) tak drogie, że po usłyszeniu ceny wycofują się stąd nawet turyści z Niemiec, stoiska z pierogami, cukierkami, owocami w czekoladzie, a także z chlebem, grzanym winem czy rozwodnioną gorącą czekoladą. Są stoiska z krakowskimi pamiątkami, ubraniami, czapkami i najróżniejszym badziewiem. Kupimy tu górskie oscypki, przetwory i nalewki, a także wyślemy kartkę ze stoiska Poczty Polskiej. Nie zabrakło również charakterystycznych stoisk w kształcie beczki w których sprzedawane jest popularny i dość niskiej jakości Grzaniec Galicyjski.

 

Na płycie Rynku w Krakowie rozstawianych jest około 80 stoisk. To niewiele, biorąc pod uwagę to, że jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie na znacznie mniejszym Rynku to ponad 50 kramów po stronie zachodniej, kolejne 20 po stronie wschodniej i jeszcze udało się tam wcisnąć lodowisko.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie – ceny

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków
Ceny na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie to osobna kwestia. 23 zł za szaszłyk z kurczaka, 11 zł za porcję smażonych pieczarek, golonka za 25 złotych! Kiełbasa z grilla po 11 zł (to więcej, niż najlepsza kiełbasa w Krakowie – kiełbaski z niebieskiej Nyski po 8 zł). Pajda chleba kosztuje 8 zł. Za dodatki płaci się po 3 zł za cebulę, 4 zł za ogórka, 5 zł za mięso i 6 zł za kiełbasę. 10 sztuk pierogów z budki kosztuje 15 zł (więcej, niż porcja w wielu restauracjach w centrum). Dość rozsądnymi cenami mogą pochwalić się stoiska na których serwowane są zupy. Tam płacimy po 6 zł za pomidorową, 10 za grzybową, żurek i grochówkę, 12 za kwaśnicę i 15 zł za zupę gulaszową. 5 zł płacimy za małego pierniczka na stoisku ze słodyczami. Oscypki od 15 do nawet 25 zł za sztukę + 1 zł za opakowanie. Gofry z czekoladą, śmietaną i dżemem za 21 zł. Banan zatopiony w czekoladzie za 12 zł.
 
Jedziesz do Krakowa? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com


 
Na słowa uznania zasługuje czyste wręcz złodziejstwo w postaci przelicznika euro na złotówki stosowanego na stoiskach z grillem. 1 EUR wyceniane jest na stoisku na 3,70 zł, podczas gdy po kursie bankowym 1 euro warte jest dziś 4,18 zł. Interes życia.
 
Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków
 
Ceny na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie są wyższe, niż w wielu innych europejskich miastach. Nie mówiąc już o porównaniu cen na jarmarku do zarobków w Polsce bo to zakrawa już o totalny absurd.
W Manchesterze na jarmarku smażoną niemiecką kiełbaskę zjemy za 4-5 funtów. O cenach we Lwowie gdzie za kawę na jarmarku płacimy 1,3 zł nawet nie ma co wspominać.
 
Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków
 
Kramy na Rynku Głównym bardzo łatwo zauważyć, więc nikt nie będzie miał problemów, by tam trafić. Kramy na targach bożonarodzeniowych czynne są do późnego wieczora. Na pytanie czy warto tu coś kupić musicie już odpowiedzieć sobie sami. Na Rynku Głównym w Krakowie organizowane są też Targi Wielkanocne, Festiwal Pierogów, Jarmark Kulinarny czy jarmark św. Michała.
 


 

1 komentarz do “Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie – targi świąteczne na Rynku”

Dodaj komentarz