Czy w Wielkiej Brytanii sklepy w niedziele są otwarte? Czy jest zakaz handlu?

Wiele osób lecących do Wielkiej Brytanii zastanawia się czy będzie można normalnie zrobić zakupy przez cały tydzień. Sprawdźmy więc czy w Anglii i Wielkiej Brytanii jest zakaz handlu w niedziele.

 


Zakaz handlu w Anglii i Walii

Kwestię zakazu handlu na Wyspach najlepiej podzielić bowiem przepisy są różne. W Anglii i Walii przepisy dotyczące zakazu handlu lub jego braku zostały ostatecznie ustanowione dość dawno, zdecydowanie wcześniej niż w Polsce wprowadzono ograniczenia w wolności wyboru tego czy chcemy sobie iść do sklepu czy nie.
 
Kwestia uregulowania handlu w niedziele została rozwiązana w 1994 roku. Ustalono, że duże sklepy wielkopowierzchniowe mogą być otwarte tylko od 10 rano do 6 wieczorem, a małe sklepy mają pełną dowolność w operowaniu w niedziele.

 


Zakaz handlu w Szkocji

Czy jest zakaz handlu w Szkocji? W Szkocji jest całkowicie normalnie i decyzja o tym czy ktoś chce sobie otworzyć sklep czy chce go sobie zamknąć uzależniona jest od konkretnego przedsiębiorcy. W Szkocji sklepy są czynne w niedziele. Zwykle w niedziele sklepy są czynne krócej niż w pozostałe dni tygodnia.

 


Zakaz handlu w Irlandii Północnej

Jeśli wybieracie się do Irlandii Północnej możecie mieć więcej problemów niż chociażby w Londynie. Tu sprawa z zakazem handlu jest bardziej oderwana od rzeczywistości, chociaż oczywiście nie tak bardzo absurdalna jak w Polsce. W Irlandii Północnej istnieją regulacje dotyczące handlu w niedziele. Jakie?
 
Zakazu handlu nie ma ale ultrakatolickie środowiska wymogły, by w niedziele sklepy otwierać dopiero po 13. Regulacje uargumentowano tym, że późniejsze otwarcie zapewnić ma większą frekwencję na mszach świętych. Jak widać podobnie jak nad Wisłą obawiano się, że wierni mający do wyboru kościół i centrum handlowe mogliby wybierać to drugie, więc wybór im odebrano. Na szczęście w Belfaście da się znaleźć mniejsze sklepy działające non stop przez wszystkie dni tygodnia.

 
Podsumowując: w Wielkiej Brytanii nie ma zakazu handlu ale w niektórych miejscach obowiązują upierdliwe ograniczenia.

 
Polecamy również: