Kiedy kwitną krokusy w Dolinie Chochołowskiej 2024. Krokusy w Tatrach

Każdego roku z początkiem wiosny okolice Tatr, Zakopane i w końcu sama Dolina Chochołowska przeżywają oblężenie turystów, którzy chcą zobaczyć krokusy. W 2024 roku nie będzie inaczej. Kiedy zakwitną krokusy w Tatrach w Dolinie Chochołowskiej? Gdzie są krokusy w Tatrach i Zakopanem? Jak dojechać do Doliny Chochołowskiej i jak długo kwitną kwiatki? Kiedy kwitną krokusy w Tatrach 2022?

 


Kiedy kwitną krokusy 2024?

Kwiat potocznie znany krokusem wiosennym, czyli szafran wiosenny, występuje w naturze głównie w Europie w górach takich jak Alpy, Pireneje, Tatry i Karpaty. Wyróżnia się kilka rodzajów krokusów różniących się nieco kolorami. Krokusy w Tatrach to przepiękne małe kwiatki pojawiające się na wiosnę. Te które ściągają turystów w góry to CHRONIONY podgatunek szafran spiski. Gdy polany zapełniają się fioletowo-białymi kwiatkami polskie góry przeżywają najazd turystów.

 


Kiedy kwitną krokusy w Tatrach?

Krokusy w Tatrach
 
Krokusy z gatunku szafrana spiskiego kwitną od marca do kwietnia przez kilka tygodni. Przyjęło się, że okolice świąt Wielkanocnych to ostatni termin, gdy można je obserwować. Dokładna data zakwitnięcia krokusów nigdy nie jest znana ponieważ zależy od wielu czynników pogodowych w tym od temperatury i pokrywy śnieżnej. Krokusy w 2023 roku powinny pojawić się nieco później niż zwykle.
 
By dowiedzieć się kiedy jechać zobaczyć krokusy trzeba śledzić doniesienia lokalnych mediów i mediów małopolskich. Krokusy najpierw pojawiają się we wsiach w okolicy Zakopanego. W Tatry najlepiej przyjechać w terminie od poniedziałku do czwartku. W piątki, soboty i niedziele jest czarno od tłumów, ciężko z miejscem parkingowym, ciężko o obcowanie naturą w spokoju i ciężko o dobry kadr.

 


Gdzie są krokusy w Tatrach?

Szafran Spiski w Polsce pojawia się w Tatrach, na Gubałówce, Pilisku, w Beskidzie Żywieckim, w Korcach i w Beskidzie Małym. Nas interesują oczywiście najbardziej krokusy koło Zakopanego. Gdzie są krokusy w Tatrach?
 
Najwięcej turystów ściąga najładniejsza Polana Chochołowska oraz położone w pobliżu Siwa Polana i Polana Biały Potok. Krokusy z przepięknym widokiem na góry można zobaczyć też na Polanie Kalatówki. Polana Kalatówki jest nieco dalej i dostanie się do niej jest nieco trudniejsze. Krokusy można zobaczyć również na Polanie Olczyskiej.

 


Co wolno, a czego nie wolno oglądając krokusy

krokusy zakopane
 
Należy jednak pamiętać, że krokusy w Tatrach są pod ścisłą ochroną. Nie wolno ich deptać, zrywać i niszczyć. To uwaga zwłaszcza dla tych, którzy na oglądanie kwiatków wybierają się z dziećmi. To głównie dzieci odpowiadają za demolowanie chronionych kwiatów. Każdego roku Tatrzański Park Narodowy przypomina, że krokusów nie wolno niszczyć, jednak zawsze znajdą się idioci, którzy to robią.
 
W Tatrach nie wolno schodzić ze szlaku czy łazić po polu kwiatów. Jeśli chcecie sobie sfotografować dziecko w kwiatkach zróbcie to na trawniku w parku, a nie w obszarze chronionym. Gdy do demolujących przyrodę nie trafiają normalne argumenty to na szczęście są też argumenty bardziej przemawiające – finansowe. Zrywanie krokusów grozi mandatem w wysokości od 200 do 500 złotych. W parku narodowym nie wolno śmiecić, spożywać alkoholu, palić papierosów i latać dronem bez stosownego pozwolenia.

 


Dojazd do Doliny Chochołowskiej 2024

Jeśli wybieracie się samochodem (a raczej wybieracie się samochodem, bo czym by innym) to warto pamiętać o tym, że owszem – do samej Doliny Chochołowskiej wjechać się nie da ale da się zjechać z DW958 na drogę prowadzącą w kierunku szlabanu ograniczającego wjazd do doliny.
 
Przed wjazdem znajduje się wiele parkingów ale należy kierować się na ten ostatni najbliżej szlabanu. Po pierwsze – stamtąd jest najbliżej i nie trzeba tracić czasu na chodzenie piechotą, po drugie jest to parking w normalnej cenie. Koszt parkingu przy szlabanie to 10 złotych (cena aktualna na 2022 rok), a tych bardziej oddalonych od doliny to aż 20 złotych. Cena jak w Europie Zachodniej, a odległość dalsza. Dojazd do Doliny Chochołowskiej to więc DW958 i parking, który w Google znajdziecie wpisując Parking Witów-Siwa Polana.
 
Niestety jeśli chcecie zobaczyć krokusy to i tak trzeba przejść znaczny kawał drogi. Najwięcej krokusów i najpiękniejsze zdjęcia krokusów z Doliny Chochołowskiej to zdjęcia na Polanie Chochołowskiej. Z parkingu to aż 7 kilometrów piechotą w jedną stronę i przewyższenie 204 metrów. Na szczęście da się zobaczyć krokusy nieco szybciej. Z parkingu jest 450 metrów do Siwej Polany, 2,2 km do Polany Biały Potok.
 
Dojazd do Polany Biały Potok jest łatwiejszy bowiem w okolicy można można zatrzymać się bliżej w niedaleko jednego z zajazdów przy drodze.

 

Polecamy również: