15 rzeczy z Berlina, Drezna i Niemiec. Co warto kupić i przywieźć?

Niewielu jest Polaków jeżdżących na wakacje do Niemiec ale jednak są. Jeśli do nich należycie to pewnie zastanawiacie się co przywieźć z Bawarii, Berlina albo wyjazdu do Drezna czy Monachium. Dziś sprawdzamy co warto kupić w Niemczech. Jakie słodycze? Jakie alkohole? Jakie jedzenie i chemię? Co jest tańsze w Niemczech niż w Polsce? Popatrzmy na listę produktów, które warto kupić i przywieźć do Polski na przykład z jarmarku?

 


Fritz-Kola


 

W 2002 roku w Hamburgu powstała firma założona przez Lorenza Hampla i Mirco Wolfa Wiegerta produkująca napój będący w założeniu kopią napoju dobrze znanego na całym świecie – po prostu colę. Niemiecka cola szybko stała się przebojem w wielu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. U nas napój, a właściwie napoje w różnych smakach, dostępne są po dosyć wygórowanych cenach. W Niemczech? Zdecydowanie taniej. Cola sprzedawana jest za nieco ponad 1 EUR w charakterystycznych szklanych butelkach. Jedną z cech charakterystycznych napoju jest zawartość kofeiny prawie dwukrotnie wyższa niż w popularnym amerykańskim napoju oraz nieco inny smak samego produktu. Do dostania praktycznie w każdym sklepie.

 


Żelki Haribo


 
Tego wyrobu nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Dobry (bo tani) pomysł na prezent dla znajomych z biura oraz wyrób mający fanów na całym świecie – najzwyklejsze żelki. Popularne “złote misie” Goldbären dostępne są praktycznie w każdym miejscu w Polsce ale za Odrą kupimy więcej rodzajów żelków, więcej smaków, a ich cena w sklepach w Niemczech jest zwykle… zdecydowanie niższa niż w sklepach Polsce. W Niemczech dostępne są najróżniejsze smaki i wielkości opakowań żelków pochodzących z Nadrenii Północnej Westfalii w tym nawet duże paczki o wadze kilograma.

 


Kawa Dallmayr

 
W Wiedniu warto kupić kawę Julius Meinl ale również w Niemczech warto kupić kawę, tylko inną. Jako tani prezent lub pamiątkę z wyjazdu do Drezna lub Berlina polecamy zaopatrzyć się w kawę niemieckiej firmy Dallmayr. Historia producenta sięga 1700 roku, wtedy firma powstała w Monachium. Rodzinne przedsiębiorstwo wciąż znajduje się w rękach założycieli. Firma zajmuje się sprzedażą kawy i herbaty, prowadzeniem kawiarenek, posiada też dobrze ocenianą restaurację przy Dienerstrasse 15 w Monachium. W Monachium wciąż działa również sklep w którym rozpoczęła się ponad 300. letnia historia marki. Kawy Dallmayr kupimy prawie w każdym sklepie w Niemczech. Ceny – jak to zwykle bywa – nieco niższe niż u nas.

 


Herbata Eilles

 
W 1873 roku w Monachium Joseph Eilles założył skład towarów kolonialnych w którym sprzedawano m.in. kawy, herbaty i wino. Przez lata firma mieszcząca się pierwotnie przy Residenzstrasse w Monachium znajduje się obecnie w portfolio J.J. Darboven czyli innego producenta i sprzedawcy kaw i herbat. Herbaty Eilles dostępne są w różnych smakak i wariantach od zielonej przez czarną, aż po owocową. Koszt w granicach 8 EUR za 10 sztuk.

 


Eierlikör


 
Niektórzy jadąc do nowego kraju stawiają na poznawanie jego kultury od strony napojów alkoholowych. Jadąc do Niemiec warto zaintersować się zakupem klasycznego produktu jakim jest po prostu likier jajeczny. Czym jest likier jajeczny nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. W niemieckich supermarketach eierlikör jest szeroko dostępny w różnych kształtach i rozmiarach zarówno od tańszych nieco bardziej “sztucznych” likierów aż po te lepsze jakościowo produkty. Najtańsze likiery kosztują zaledwie około 3-4 EUR za butelkę 0,7 litra. Lepszy to Verpoorten Eierlikör to koszt około 12-13 EUR za taką samą pojemność.

 


Czekolada Ritter Sport

 
Czekolady Ritter Sport to kolejny produkt, który warto kupić w Niemczech mimo, że bez trudu dostępne są w Polsce. Podobnie jak w przypadku Haribo również Ritter Sport dostępne są w Niemczech w zdecydowanie większej liczbie smaków i rozmiarów, a także… taniej. Cena tabliczki to w granicach 1,20 EUR, w Polsce ceny osiągają nawet i 1,80 EUR, a zarabiamy mniej. Za wyrób odpowiada założona w 1912 roku firma Alfred Ritter GmbH. Ideą powstania czekolady było sformowanie tabliczki o konwencjonalnej wadze 100 gramów ale rozmiarze, który można spokojnie zmieścić do kieszeni kurtki. Tak powstały charakterystyczne kwadratowe tabliczki dzielone na 16 kawałków czekolady. Osoby z mniejszym budżetem mogą kupić sobie czekolady Schogetten. Przy okazji polecamy też zestawienie słodyczy, które warto kupić w Niemczech.

 


Wino Riesling


 
Z produkcją wina kojarzą się takie kraje jak Portugalia, Włochy czy Francja ale w Niemczech również robi się wino. Nad Renem hodowane są białe winogrona odmiany Riesling wykorzystywane do produkcji wina o tej samej nazwie. Zwykle rieslingi to wytrawne lub półsłodkie wina, czasem zdarzają się również w wersjach musujących, nie mylić z szampanem z Szampanii. Najtańsze gorsze jakościowo wina z odmiany riesling kupimy już za koło 3 EUR za butelkę o pojemności 0,5 litra.

 

 


Schnaps i likiery

 

Chcącym spróbować lokalnych destylatów polecamy zainteresować się jeszcze jednym procentowym specjałem – schnappsem. Nie jest to typowo niemiecki wynalazek ale półsłodka wódka z ziemniaków, korzeni i owoców sprzedawana jest praktycznie w każdym sklepie w najróżniejszych odmianach smakowych. Za litrowego schnappsa smakowego płaci się w granicach 13-15 EUR za butelkę. Cena zależy od woltażu – są specjały mające zaledwie 10%, 16%, są takie mające 20%, a w sklepach są też droższe o mocy 38%. Rodzajów trunku jest naprawdę bardzo dużo, smaków też. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 


Likier Luft


 
Atrakcyjnie wyglądająca etykietka i dość spory woltaż do zalety kolejnego produktu, który warto kupić w Niemczech. Na naszej liście Berliner Luft czyli klasyczny niemiecki likier miętowy. Nadaje się do spożycia samodzielnego spożycia jeśli bardzo lubicie mięte i likier oraz jako dodatek do najróżniejszego rodzaju drinków. Za butelkę o pojemności 0,7 litra w sklepach Edeka zapłacimy w granicach 7 EUR.

 


Piwo

 
Z piwa słyną Czechy ale również Niemcy. To przecież tu odbywa się najsłynniejszy na świecie festiwal piwny Oktoberfest. W Niemczech alkohol nie jest drogi więc warto zainteresować się piwem, zwłaszcza że możemy go przywieźć z Niemiec całkiem sporo. Z koncerniaków polecić można m.in. Erdinger, Paulaner, Beck’s czy Hasseröder. Puszka piwa w Niemczech kosztuje około 1 EUR za 0,5 litra. Najpopularniejszym jest Krombacher ale zdecydowanie bardziej polecamy spróbowanie lokalnych kraftów najróżniejszych producentów. Przed zakupem warto sprawdzić od ilu lat można kupić alkohol w Niemczech.

 


Currywurst


 
Belgia ma frytki, Polska ma zapiekanki, na Węgrzech warto spróbować langosza, a w Niemczech? Na stoiskach z fast foodami w Niemczech kupić można currywursty. Currywurst to kiełbasa podawana z curry w sosie na bazie pomidorów. Potrawa została wymyślona w 1949 roku i na dobre zadomowiła się w niemieckiej kuchni na tyle, że w sklepach bez problemu kupicie różnego rodzaju currywursty – zarówno gotowe przetworzone kiełbasy spakowane w bułkę, jak i wszystkie produkty konieczne do przygotowania swojego własnego currywursta. W sprzedaży nawet fixy do przygotowania currywursta po jakieś 0,89 EUR.

 


Chemia z Niemiec

 
Ostatnią rzeczą o której myśli się wyjeżdżając na wakacje jest kupowanie płynu do mycia naczyń, kostek do kibla czy proszku do prania. Są jednak tacy wczasowicze, którzy miast zwiedzić niemieckie parki narodowe wybierają się zwiedzać dyskonty w poszukiwaniu jak największych opakowań proszku. Oczywiście szanujemy ich. Jeśli wciąż wierzycie w legendy o proszkach piorących wszystko i pastach do zębów wybielających tak dobrze, że Wasze zęby będą bielsze od zębów jednego z polskich polityków to droga wolna. Półki w Niemczech pełne są chemii z Niemiec!

 

 


Elektronika


 
Ceny sprzętu elektronicznego w Niemczech są generalnie niższe. W kraju sprzedaje się więcej “drogich” sprzętów więc marże w sklepach nad Renem i Łabą są nieznacznie niższe, niż nad Wisłą. Dla porównania wzięliśmy czarnego iPhone’a 11 o pojemności 64 GB w wiodącej sieci sklepów elektronicznych mającej swoje oddziały tak w Polsce, jak i w Niemczech. W Polsce w chwili powstawania tego materiału za telefon trzeba było zapłacić 3599 złotych. W oddziałach tego samego sklepu w Niemczech urządzenie wyceniono na 749 EUR czyli, w chwili powstawania tekstu, w przeliczeniu 3222 zł. Różnica w cenie nie powala na kolana więc nikt o zdrowych zmysłach (poza mieszkańcami obszarów przygranicznych) nie będzie specjalnie jechać do Niemiec po telefon czy laptopa, ale jeśli wybieramy się na weekend w Dreźnie albo Berlinie lub pośmigać na Nurburgringu i jesteśmy akurat “na kupnie” elektroniki to warto się zainteresować.

 


Perfumy, kosmetyki


 

Podobne jak w wypadku elektroniki również w perfumeriach rzeczy w Polsce uchodzące za “ekskluzywne” są po pierwsze zwykłymi produktami dostępnymi na kieszeń normalnych obywateli, po drugie wcale nie uchodzą za dobra wyjątkowo “luksusowe”. Dlatego też ceny perfum, podkładów, lakierów dobrych producentów i innych najróżniejszych kosmetyków są w Niemczech zwykle niższe niż w drogeriach w Polsce. Dla porównania – 100 ml perfum wiodącej marki na A kosztujących w Polsce 496 PLN, a w niemieckim sklepie tej samej marki wyceniane są na zaledwie 64 EUR. Oczywiście przed podjęciem decyzji o zakupie warto dobrze sprawdzić ceny, by nie okazało się, że w Niemczech jest zdecydowanie drożej, niż nad Wisłą. Osoby z małym budżetem mogą przejść się do drogerii sieciowej Rossman, która w Niemczech bywa lepiej wyposażona niż w placówkach znajdujących się w Polsce.

 


Obuwie, torebki, ubrania

 
Tak samo jak w dwóch punktach powyżej. Warto wybrać się na zakupy odzieżowe nie tylko do tańszych Primarków w Niemczech ale również do normalnych sklepów. Bywa taniej. Praktyka ta sprawdza się na przykład w tańszych sklepach typu Calvin Klein czy Converse, jednak warto pamiętać, że nie w każdej sieci będzie podobnie. Już na przykład torebki Michael Kors można kupić nieznacznie taniej w Polsce, więc przed podjęciem decyzji o zakupie na wyjeździe w Niemczech warto dokładnie przeanalizować ceny.

Polecamy również: