Ile alkoholu można przywieźć z Czech do Polski? Limity celne

Kiedyś, gdy jeszcze Polska i Czechy nie były w Unii Europejskiej, na granicy w stronę wjazdu do Polski stało wiele samochodów wypełnionych alkoholem z Czech. Kiedyś limity przywozu alkoholu z Czech do Polski były niskie. Zawodnicy wudżitsu uciekali się najróżniejszych sposobów na to, by ukryć dodatkową flaszkę w aucie. Jak jest dzisiaj? Ile alkoholi można przywieźć z Czech do Polski? Sprawdźmy limity przywozu alkoholu i papierosów z Czech.

 

Wewnątrz Unii Europejskiej do której należymy wraz z Czechami można przewozić sobie 10 litrów alkoholu etylowego lub 20 litrów wzmacnianego wina lub 90 litrów wina (w tym jedynie 60 litrów wina musującego) lub 110 litrów piwa, co przy przywozie produktów z Czech jest wyjątkowo interesujące. Limity można mieszać i kupić sobie w Czechach 5 litrów wódy i 55 litrów piwska.

 

Warunkiem przywiezienia aż tylu wyrobów jest to, że muszą one być przeznaczone do użytku prywatnego. Jeśli chcemy przywieść sobie więcej na przykład na rodzinną imprezę taką jak stypa to oczywiście – można, ale trzeba dopełnić formalności i udowodnić cel przywozu produktów.

 

Co z przywozem wyrobów tytoniowych z Czech czyli na przykład cygar lub papierosów? Najlepiej nie palić papierosów i nie używać tytoniu wcale bo możecie dostać raka i umrzeć. Jeśli jednak macie zamiar przywieźć sobie coś z tego rodzaju produktów to warto poznać limity. Limity przywozu z Czech to 800 sztuk papierosów lub 400 sztuk cygaretek lub 200 sztuk cygar lub kilogram tytoniu. Limity można mieszać czyli wziąć połowę dozwolonej liczby papierochów i połowę cygaretek albo cygar.

 
Limity przywozu wewnątrz Unii Europejskiej są dość liberalne, zdecydowanie wyższe niż przywóz alkoholi spoza Unii Europejskiej. Wierzymy jednak, że wśród naszych Czytelników nie ma osoby, która jest w stanie skonsumować 220 butelek piwa. Jeśli jest to czym prędzej powinna wykonać telefon pod numer 801 033 242 na infolinię Wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce, czynną w godzinach od 8 do 22:00.

 
Polecamy również: