Czy Praga leży nad Dunajem? Nad jaką rzeką leży Praga?

Mosty nad rzeką w Pradze są słynne praktycznie na cały świat. Każdego roku setki tysięcy osób przechadzają się po Moście Karola w Pradze. Jeśli wybieracie się do Pragi i zastanawiacie się nad jaką rzeką leży Praga i czy Dunaj przepływa przez czeską stolicę to dziś zajmiemy się tym tematem. Jaka rzeka płynie pod słynnym Mostem Karola? Macie takie pytanie w krzyżówce?

Widoki Pragi to wspaniała sprawa. Przejście mostem nad rzeką czy zejście na jej brzeg i dokarmianie łabędzi to jedne z największych atrakcji w mieście. Czy tak jak wiele wspaniałych stolic Europy również Praga leży nad Dunajem?

Nad Dunajem leży Budapeszt, Dunaj przepływa przez Bratysławę oraz przez Wiedeń, a także przez jeszcze jedną stolicę – Belgrad. Czy Dunaj przepływa przez Pragę?

Nie! Praga nie leży nad Dunajem. Nad jaką więc rzeką leży sobie Praga? Popatrzmy na załączoną poniżej mapę na której widać położenie Pragi oraz przepływającą przez nią główną rzekę Czech.

 

 

Jak widać z załączonej wyżej mapy Praga leży nad Wełtawą, a nie nad Dunajem. Wełtawa to najdłuższa rzeka w Czechach mająca w sumie aż 430 kilometrów długości. Wełtawa wpada do innej dużej rzeki – Łaby. Łaba zaś to rzeka przepływająca głównie przez Niemcy przez takie miasta jak chociażby Drezno (tu przeczytacie ciekawostki o Dreźnie). Łaba wpada później do Bałtyku.

Wełtawa dodaje do malowniczego uroku tego miasta, przepływając przez nie i dzieląc je na dwie części: Pragę Górną i Dolną. Rzeka pełni również ważną rolę w życiu mieszkańców i turystów, umożliwiając rejsy, spacery brzegiem rzeki oraz podziwianie widoków na słynne budowle, takie jak Zamek Praski czy Most Karola.

Podsumowanie: czy Praga leży nad Dunajem? Nie, rzeką nad którą leży Praga jest Wełtawa.

 
Polecamy również: