Parkingi i parkowanie w Budapeszcie. Ile kosztują parkingi? Ceny

Wybierając się na wakacje samochodem na Węgry jeśli nie mamy zamiaru wynajmować noclegu w hotelu staniemy przed pewnym problemem. Samochód trzeba gdzieś zaparkować, a parkowanie w Budapeszcie wcale nie należy do najłatwiejszych. Ile kosztuje parkowanie w Budapeszcie? Jak parkować w Budapeszcie? O tym w dzisiejszym poradniku.

 

Jadąc do Budapesztu najlepiej poszukać mieszkania do wynajęcia na przykład na Airbnb z opcją darmowego parkingu albo wynająć hotel i po prostu zapłacić za parking w hotelu. To najłatwiejsza, najszybsza, najwygodniejsza i najbezpieczniejsza metoda.
 
Drugim sposobem jest poszukanie strzeżonych parkingów w Budapeszcie. Ogólnodostępne niehotelowe parkingi są łatwe do odszukania w internecie. Ile kosztuje strzeżony parking w Budapeszcie? To zależy. Zależy przede wszystkim od lokalizacji i stanu infrastruktury parkingowej. Im lepszy parking położony bliżej centrum Budapesztu tym drożej. Zwykle od 5000 do nawet 7000 lub w porywach do 10 000 HUF za dzień.
 

 
Niestety nie każdego stać na parking w hotelu albo parkowanie na wygodnym strzeżonym parkingu. Jeśli jedziecie tylko na weekend do Budapesztu to prawdopodobnie będzie dało się parkować za darmo na ulicy. Darmowy parking w Budapeszcie obowiązuje od piątku wieczorem do poniedziałku rano tak samo jak w większości miast w Europie.
 
Uwaga: darmowe parkowanie w weekendy w Budapeszcie obowiązuje nie w każdej dzielnicy i nie w każdej strefie. Zwykle darmowo można parkować od 20:00 do 8:00 w dni powszednie i przez cały dzień w weekendy i święta. Przed pozostawieniem auta należy sprawdzić czy parking jest darmowy na parkomacie lub wcześniej na stronie nmzrt.hu. A co jeśli jednak przyjdzie zapłacić za parking na ulicy?

 

 


Ile kosztuje parking w Budapeszcie? Jak płacić?


 

Tak jak każde duże miasto również Budapeszt podzielony jest na strefy płatnego parkowania. Płatności za parkowanie na ulicy tak jak w większości miast uiszcza się albo w parkomacie (najczęściej używając bilonu) lub za pośrednictwem telefonu komórkowego.
 
Budapeszt podzielony jest na wiele stref płatnego parkowanie w których cena za godzinę parkingu różni się. Mapa stref parkingowych w Budapeszcie dostępna jest w internecie na stronie nmzrt.hu. Ile kosztuje parkowanie w Budapeszcie? Tak samo jak w przypadki parkingów strzeżonych czy piętrowych cena zależy zwykle od tego jak daleko dana strefa znajduje się od centrum ale nie zawsze! Może okazać się, że strefa dalej od centrum będzie droższa od tej bliżej! Wszystko sprawdzicie sobie albo na stronie nmzrt.hu albo na parkomacie.
 

 
W najtańszych strefach płatnego parkowania w Budapeszcie koszt godziny to 175 HUF, strefy płatnego parkowania najbliżej największych atrakcji lub ważnych miejsc w Budapeszcie kosztują do 440 HUF za godzinę. Parking na ulicy w Budapeszcie jest więc i tak zdecydowanie tańszy niż parkowanie w centrum Krakowa. Jest tylko jedno ważne ale! Uwaga! W strefach nie można parkować przez cały dzień!
 
Cena parkowania w strefie I to 440 HUF za godzinę od 8:00 do 20:00 ale parkować można tylko 3 godziny. W strefie drugiej parking płatny jest od 8:00 do 18:00 i stać można maksymalnie 3 godziny! W najtańszej trzeciej strefie parkowanie płatne jest od 8:00 do 18:00 i stać można również tylko 3 godziny!
 
Warto pamiętać, że istnieją darmowe parkingi na ulicach w Budapeszcie. Stosunkowo niewielki obszar miasta o powierzchni 525 kilometrów kwadratowych objęty jest płatnym parkingiem. Strefy są przede wszystkim w samym centrum. Koniec strefy oznaczony jest stosownym znakiem z przekreśloną strefą parkowania.
 
Jeśli kompletnie nie stać Was na opłaty za parking to w opinii niektórych turystów samochód można za darmo zaparkować na parkingu centrum handlowego Arena Mall ale lepiej nie udawać cebulaka i jadąc na wakacje nie zajmować parkingu centrum handlowego tylko normalnie zapłacić jak uczciwy człowiek.

 


Parkowanie w Budapeszcie – porady


 

Jeśli przyjeżdżamy na długo i nie chcemy mieć problemów z parkowaniem to rozważyć można jeszcze jedną opcję: parking na lotnisku w Budapeszcie. Tak zwany “wakacyjny parking” na lotnisku im. Ferenca Liszta to koszt 3500 HUF za 24 godziny, 5300 za 48 godzin, 6500 HUF za 72 godziny i tak dalej. 7-8 dni na parkingu lotniskowym kosztują 11 900 HUF więc to naprawdę dobra opcja. Jak dojechać z lotniska w Budapeszcie do centrum już wcześniej wyjaśnialiśmy. Spis stawek na określoną liczbę dni sprawdzicie sobie na stronie lotniska.
 
Na koniec garść porad dotyczących parkowania w Budapeszcie. Przypominamy, że jeśli kończy się Wam wykupiony czas to następny bilet należy kupić w ciągu 5 lub 15 minut od wygaśnięcia ważności poprzedniej opłaty. Okres 5 minut obowiązuje jeśli wykupiona była godzina lub mniej niż godzina. 15 minut jeśli wykupiony był dłuższy czas. Bilet parkingowy z parkomatu ma być umieszczony w widocznym miejscu za przednią szybą.
 
W Budapeszcie należy parkować przodem do kierunku jazdy. Służby przy…lają się do samochodów, które zaparkowane są przodem w przeciwnym kierunku i wystawiają za to mandaty. Warto pamiętać jeszcze o istnieniu parkingów Park+Ride w Budapeszcie.

 

Warto przeczytać również: