Czy w Budapeszcie jest drogo? Ile kosztuje weekend?

Węgierska stolica jest jednym z ładniejszych miast naszego regionu. Bliskość polskich granic i możliwość wykupienia tanich lotów sprawia, że do Budapesztu warto pojechać. Ile to kosztuje? Czy Budapeszt nadaje się również dla biedniejszych turystów? Dziś sprawdzamy czy w Budapeszcie jest drogo czy tanio. Ile kosztuje taki wyjazd?

 


Czy Budapeszt jest drogi?

 
Bez zbędnego owijania w bawełnę należy przyznać sobie jasno – Budapeszt jest jedną z najtańszych stolic państw Unii Europejskiej, które warto odwiedzić. Ceny w Budapeszcie dla turystów są niższe niż nawet w Krakowie czy Warszawie. Budapesztu nie ma co porównywać z innymi stolicami. W porównaniu Amsterdamem, Paryżem, Rzymem czy nawet Pragą, w Budapeszcie jest niesamowicie wręcz tanio.

 

Oczywiście nie znaczy to, że na weekend w Budapeszcie wydacie 250 zł jak próbują wcisnąć Wam różne blogi turystyczne ale za krótki wyjazd odbywający się w przyzwoitych warunkach nie godzących ludzkiej godności nie trzeba wcale dużo zapłacić.

 
Lot do Budapesztu da się wyhaczyć już za kilkadziesiąt złotych. Dojazd z lotniska do centrum Budapesztu to od 900 do 8000 HUF (11,50-100 zł) w zależności od tego jak bardzo szanujemy swój czas. Apartament na Airbnb w rozsądnej odległości od centrum wynajmiemy w granicach od 120 do 250 złotych. Za noc w 4-gwiazdkowym hotelu za pokój dla 2 osób wydamy w granicach 300-500 zł. Na dzienny bilet komunikacji miejskiej wydamy w granicach 22 złotych.

 


Ceny atrakcji w Budapeszcie

 

Budapeszt słynie z wielu wspaniałych miejsc do zwiedzania w tym z jednego z największych na świecie parlamentów. Zwiedzanie parlamentu w Budapeszcie to koszt 2400 HUF, kolejka funicular na wzgórze zamkowe kosztuje 1400 za wjazd w jedną stronę lub 2000 HUF za bilet w dwie strony. Przejazd na słynnym diabelskim młynie Budapest Eye to koszt 3000 HUF. Zwiedzanie Muzeum Historycznego Budapesztu w kompleksie zamkowym kosztuje 2400 HUF. Jak widać ceny atrakcji w Budapeszcie nie należą do najwyższych w Europie. Oczywiście należy być czujnym i nie przepłacać. Ceny na przykład na jarmarku bożonarodzeniowym albo w słynnej hali targowej Grat Market Hall bywają absurdalne.

 


Ceny w restauracjach i kawiarniach

 
Dostając kartę dań w dobrej restauracji w Budapeszcie można poczuć się zupełnie jak we Lwowie i mieć wrażenie, że to chyba żart i przez przypadek dostaliśmy menu z cenami sprzed kilku dobrych lat. Jest nadspodziewanie tanio. Jedliśmy droższe obiady we Lwowie niż ceny w restauracjach 4-gwiazdkowych hoteli w Budapeszcie.

 
Za obiad w bardzo dobrej restauracji w Budapeszcie płacimy około 300-400 złotych czyli tyle ile za obiad w takiej sobie włoskiej knajpie w Amsterdamie. Obiad w średniej klasy lokalu spokojnie zamknie się w granicach 80-150 złotych od osoby. W tańszych za 100 spokojnie zjedzą dwie osoby, a przecież można zejść jeszcze niżej i zadowolić się langoszem, burgerami czy pizzą. Pizza w popularnym lokalu w Budapeszcie nie kosztuje zwykle nawet 40 złotych w lokalu z wyższej półki i około 25-30 zł mniej popularnych miejscach. Za 2 burgery w dostawie z frytkami zapłacimy w granicach 30 złotych! Nawet Pizza Hut w Budapeszcie jest tańsza, niż w Polsce.

 
Tematowi cen w kawiarniach w Budapeszcie już wcześniej poświęciliśmy osobny wpis. Za kawę w Budapeszcie płaci się od około 500 do maksymalnie 1100 HUF czyli całe 15 złotych. Wyjątkiem jest kilka bardzo wspaniałych kawiarni uznawanych za najlepsze na świecie ale i tu ceny dalekie są od Cafe Florian z Wenecji czy Central z Wiednia.

 


Podsumowanie

 
Jeśli chcemy wypocząć na godziwym poziomie, zwiedzić jedne z najpopularniejszych atrakcji w Europie, zobaczyć jedne z najsłynniejszych budowli naszego kontynentu i skosztować naprawdę dobrej kuchni węgierskiej to wcale nie potrzeba zbyt grubego pliku banknotów.

 

Wyjazd do Budapesztu jest wyjazdem zdecydowanie tańszym od zwiedzania Wenecji, Rzymu, Paryża, Londynu, Amsterdamu, Wiednia czy Barcelony. Weekend w Budapeszcie może być tańszy od wyjazdu do Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Wilna czy nawet bardzo taniego Lwowa.

 

Oczywiście jeśli szukacie wakacji w których za nocleg zapłacicie po 50 zł za dzień, a obiad kosztować będzie tyle co kebab w centrum małego miasteczka w Polsce to w Budapeszcie nie macie czego szukać.

 


 

Polecamy również: