Węgry Winiety 2021 online – ceny dróg płatnych na Węgrzech

Wyjazd do Budapesztu lub nad Balaton to od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych wśród Polaków. Nie każdy decyduje się na lot do Budapesztu. Jeśli jedziecie samochodem na Węgry to może okazać się, że poza kupnem winiety na Słowacji będzie trzeba zapłacić również za autostrady na Węgrzech. Ile kosztują winiety na Węgry? Ile kilometrów autostrad jest płatnych?

 


Winiety na Węgrzech cena

Opłatami za autostrady na Węgrzech objęte są zarówno motocykle jak i samochody osobowe, autobusy i inne pojazdy. W tekście zajmujemy się cywilnymi pojazdami czyli motocyklami i autami o masie do 3,5 tony i o cenach takich winiet napiszemy.

 
Istnieje kilka rodzajów winiet na Węgrzech, które różnią się ceną. Najtańsza jest winieta tygodniowa, która na Węgrzech ważna jest… przez 10 dni. Cena winiety to odpowiednio 1470 HUF dla motocykla i 3500 HUF dla samochodu osobowego. Miesięczna winieta kosztuje odpowiednio 2500 dla motocykla lub 4780 HUF dla samochodu osobowego.

 
Roczna winieta na Węgry jest niedostępna dla motocykli. Dla samochodu kosztuje 42 980 HUF. Istnieją też regionalne (wojewódzkie) winiety, raczej nie przydatne dla turystów jadących na wakacje. Roczna winieta regionalna kosztuje 5000 HUF dla samochodu osobowego.
 


 
Winiety na węgierskie drogi płatne można kupić i zarejestrować przez internet na oficjalnej stronie bez dodatkowych prowizji ale istnieje również wiele serwisów pośredniczących

 


Mandat za brak winiety na Węgrzech

Nieuprawniona jazda drogą płatną na Węgrzech może skończyć się karą. Nie ma co liczyć na to, że uda nam się przejechać płatną drogą bez winiety i nie dostać mandatu. Mandat dla kierowcy motocykla to 7500 HUF jeśli zapłacimy go w ciągu 60 dni od daty wystawienia i aż 30 000 HUF jeśli nie zapłacimy w ciągu 2 miesięcy.

 
Mandat dla samochodu osobowego poruszającego się po płatnej drodze bez winiety na Węgrzech to 14 875 HUF w razie opłaty w ciągu 60 dni oraz aż 59 900 HUF jeśli nie zapłacimy w ciągu 2 miesięcy od daty wystawienia mandatu za brak winiety. Mandat nie jest przerażającą wysoki, w porównaniu do wielu krajów można wręcz powiedzieć nawet że jest niski jednak kosztuje tyle co dobry obiad, więc lepiej wydać to na obiad, niż na mandat.

 
Uwaga! Węgierskie służby doradzają zachowanie potwierdzenia opłaty za e-winiety przez 2 lata od ostatniego dnia ważności winiety!

 
Gdzie kupić węgierską winietę? Najlepiej kupić są jeszcze przed wyjazdem na Węgry za pośrednictwem internetu na oficjalnej stronie ematrica.nemzetiutdij.hu. Strona dostępna jest w języku angielskim, węgierskim i niemieckim. Istnieją również fizyczne punkty w których można kupić winiety. Ich lista spisana jest na stronie dostępnej w języku angielskim i węgierskim stronie toll-charge.hu/sales_points/index/. Ważne by wybierając się do fizycznego punktu nie pojechać do niego przez fragment płatnej drogi.

 


Drogi bezpłatne na Węgrzech

Istnieje całkiem spora liczba dróg wyłączonych z opłat. Drogi bezpłatne na Węgrzech najlepiej sprawdzić przed podróżą na oficjalnej stronie toll-charge.hu ponieważ lista może się zmienić. W chwili powstawania tekstu bezpłatne drogi to części autostrad M0 od drogi nr 1 do autostrady M5, część między drogą M4 a M3 oraz odcinek mostu Megyeri między drogą nr 2 a 11, droga M31, fragment Pécs Southwest od M60 między drogami 58 i 5826, droga M8, część drogi M25 między drogą 252 a 2502, część M4 między Vecsés a lotniskiem Ferenc Liszt International Airport, część M4 między Üllő a Cegléd, droga M44, część drogi M9 między drogą 5 a 51, oraz obwodnica miasta Kaposvár w ciągu M9.

 
Da się jeździć po Węgrzech bez płacenia za autostrady ale winiety na Węgrzech są tak tanie, że nie warto kluczyć, nadkładać drogi i kombinować.

 

Polecamy również: