Kazimierz w Krakowie – ciekawostki, zwiedzanie, informacje

Kazimierz w Krakowie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w mieście. Jeśli poza Rynkiem Głównym i centrum Starego Miasta chcecie wybrać się również do imprezowo-kawiarnianego centrum Krakowa na Kazimierzu to zapraszamy wcześniej do przeczytania ciekawostek o Kazimierzu. Oto ciekawostki o Kazimierzu w Krakowie. Z czego słynie żydowska dzielnica?

 


Najbardziej oczywisty chociaż przez niektórych znany fakt o Kazimierzu w Krakowie to to, że obszar wchodzący w skład pierwszej dzielnicy w Krakowie kiedyś wcale nie był częścią Krakowa. Kazimierz był osobnym miastem oddzielonym od Krakowa korytem Starej Wisły. Do dziś zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miasta Kazimierz.

 


Miasto Kazimierz nosiło swoją nazwę na cześć króla Kazimierza III Wielkiego. To właśnie on 27 lutego 1335 roku lokował Kazimierz na prawie magdeburskim. Miasto nazwano Civitas Kazimieriensis. Początkowo Kazimierz nie ustępował wielkości samemu Krakowowi. Miasto powstało m.in. by chronić stolicę – Kraków.
  


Stare mury Kazimierza można zobaczyć w okolicy Starej Synagogi w centrum dzielnicy oraz przy ul. Paulińskiej nieopodal słynnego kościoła na Skałce czyli bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława.

 


Przyłączenie Kazimierza do Krakowa nastąpiło wiele lat temu. Decyzje o tym, że miasto przestanie być odrębnym bytem podjęto pod koniec XVIII wieku. Ostatecznie Kazimierz włączono do Krakowa już w czasie austriackiej okupacji Polski w 1800 roku.

 


Słynna bazylika położona na Kazimierzu powstała w miejscu w którym według podań Wincentego Kadłubka został zamordowany krakowski biskup święty Stanisław. Stanisław ze Szczepanowa zginął męczeńską śmiercią 11 kwietnia 1079 roku.

 


Każdy turysta wie o istnieniu kościoła Mariackiego przy Rynku w Krakowie ale na Kazimierzu też znajduje się kilka przepięknych przykładów gotyckiej architektury sakralnej. Na Kazimierzu stoi bazylika Bożego Ciała budowana w latach 1340 – 1348 i 1369-1401 oraz kolejny duży gotycki zabytek – kościół św. Katarzyny z lat 1342-1378.

 


Skoro Kazimierz był osobnym miastem to co z Rynkiem na Kazimierzu zapytacie pewnie. Odpowiadamy. Kazimierz miał swój Rynek i miał swój ratusz, który w przeciwieństwie do ratusza na Rynku Głównym, uchował się przed zniszczeniem. Rynkiem miasta Kazimierz był obecny pl. Wolnica na którym stoi XIV-wieczny ratusz kazimierski w którym obecnie działa muzeum etnograficzne. Rynek w Kazimierzu był prawie tak duży jak Rynek w Krakowie.

 


 
Wiecie już co było Rynkiem Kazimierza ale w dzisiejszych czasach pl. Wolnica wcale nie jest najbardziej charakterystycznym i centralnym punktem Kazimierza. Imprezowo-restauracyjno-kawiarniano-gastronomicznym centrum Kazimierza jest współcześnie plac Nowy zwany przez niektórych przysłowiowym “żydem”.

 

 


Najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnym punktem Kazimierza jest tak zwany okrąglak. To budowla z 1900 roku składająca się z hali i otaczających ją punktów handlowych. Dziś działają tu punkty gastronomiczne w tym m.in. placówka lodziarni Good Lood czy okienka z zapiekankami.

 


Kazimierz słynie z zapiekanek na Kazimierzu sprzedawanych z wspomnianego wyżej okrąglaka. Jeśli wybieracie się do Krakowa i macie zamiar zjeść zapiekanki to przemyślcie to dwa razy. Jako Krakowianie polecamy zjeść w Krakowie co innego.

 


Kraków słynie z Plant otaczających Stare Miasto ale Planty powstałe po zniszczeniu zabytkowych średniowiecznych murów miasta. Jak już wspomnieliśmy wcześniej Kraków od Kazimierza oddzielało koryto Wisły. Koryto zostało zasypane czego pomysłodawcą był prezydent Krakowa Józef Dietl. W latach 1878-1880 koryto zasypano a górą puszczono ulicę z Plantami Dietlowskimi po środku. Niestety w 1970 roku komuchy środkiem parku puściły tramwaj.

 


Kolejną ciekawostką na Kazimierzu w Krakowie jest istnienie tak zwanego kwartału św. Wawrzyńca. To tu przed I wojną światową znajdowały się przemysłowe obiekty o strategicznym znaczeniu dla Krakowa – elektrownia, gazownia i zajezdnia tramwajowa. Elektrownia (ul. św. Wawrzyńca 26), gazownia (ul. Gazowa 16) i zajezdnia (ul. Wawrzyńca 12, 13, 15 i 17) zachowały się do dziś.

  


Podczas Potopu Szwedzkiego zniszczony został jeden z największych zabytków Wawelu, Krakowa i Polski – Ołtarz św. Stanisława. O miejscu ukrycia drogocennego zabytku szwedzkich najeźdźców poinformowali Żydzi z Kazimierza. Zrabowany przez Szwedów zabytek kupił Żyd Pinkus który ołtarz przetopił na srebro. Sprawców udało się ukarać. Karą za zniszczenie zabytku w 1659 roku była grzywna w wysokości 10 000 złotych.

 


Na Kazimierzu mieszkało wielu obywateli Polski wyznania żydowskiego. Pozostałością po nich są liczne synagogi. Do dziś przetrwały: Stara Synagoga, Synagoga Remu, Synagoga Poppera, Synagoga Kupa, Synagoga Izaaka, Synagoga Tempel i Wysoka Synagoga. Za Remu znajduje się stary cmentarz żydowski.

 

 


Przechadzając się uliczkami Kazimierza nie trudno zauważyć, że większość stojących tu budynków nie znajduje się w zbyt dobrym stanie. Przez lata ta część miasta uważana była przez mieszkańców Krakowa za slumsy. Sytuacja zaczęła zmieniać się w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku gdy otwarto tu popularne knajpy, kluby i kawiarnie. Dopiero od niedawna powstają tu nowocześniejsze budynki takie jak choćby ten pod adresem pl. Nowy 1.

  


Do najsłynniejszych lokali na Kazimierzu zaliczyć można m.in. Moment, Alchemię, Mleczarnię i Singera oraz nowocześniejszą klubokawiarnię Plac Nowy 1.

 


Na Kazimierzu swoją działalność prowadzą również kluby kojarzone z homoseksualistami.

 


Na Kazimierzu w domu przy ul. Szerokiej 14 w 1870 roku przyszła na świat słynna buisinesswoman związana m.in. z branżą kosmetyczną – Helena Rubinstein.

 


Jeśli szykujecie się do zwiedzania Kazimierza w Krakowie to polecamy nasz przewodnik co zobaczyć na Kazimierzu.

 


Przy ul. Krakowskiej 27 zobaczyć można jeden z najstarszych budynków na Kazimierzu – Dom Norymberski.

 


Polecamy również przeczytać ciekawostki o Krakowie, ciekawostki o Rynku w Krakowie oraz zapoznać się z zestawieniem 15 atrakcji na Rynku w Krakowie.

 

Polecamy również: