Wyjazd na Ukrainę dokumenty – co potrzebne do Lwowa i Odessy?

Wiele osób wciąż nie wie jakie potrzebne są dokumenty do wyjazdu na Ukrainę. Co trzeba ze sobą zabrać? O czym trzeba pamiętać jadąc samochodem na Ukrainę. Jaka musi być ważność paszportu przy wyjeździe do Lwowa, Odessy czy Kijowa? Dziś po raz kolejny wyjaśniamy sprawę dokumentów wymaganych przy przekraczaniu polsko-ukraińskiej granicy.

 

Tematowi dokumentów potrzebnych do wyjazdu na Ukrainę poświęciliśmy już wiele materiałów dlatego w dzisiejszym wyjaśnimy temat w największym możliwym telegraficznym skrócie. Najważniejszym dokumentem, który potrzebny jest przy pobycie Polaka na Ukrainie jest paszport. Ważność paszportu musi być równa lub dłuższa od maksymalnego bezwizowego pobytu na Ukrainie. Jak długo musi być ważny? O tym więcej w poprzednim materiale.

 

Na Ukrainie nie działa polskie ubezpieczenie zdrowotne więc zalecane jest również posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na Ukrainę. W sieci pojawiają się też informacje o tym, że potrzeba posiadać 400 EUR na pierwszych pięć dni pobytu. Tak – te przepisy istnieją ale w praktyce są martwe. Więcej o ubezpieczeniu turystycznym na Ukrainę i 400 EUR w poprzednim materiale.

 
Zielona Karta

 

Teraz warto przejść do tematu wyjazdu samochodem na Ukrainę. Poza paszportem potrzebny jest dowód rejestracyjny oraz Zielona Karta (wyjaśniamy co to jest Zielona Karta). Zieloną Kartę najlepiej wyrobić sobie w towarzystwie w którym ubezpieczyliśmy samochód. Zwykle jest bezpłatna. Jadącym samochodem do Lwowa wyjaśniamy jak wygląda procedura przekraczania granicy z Ukrainą, przypominamy też o tym, że na większych przejściach tworzą się legendarne wręcz kolejki – tu odpowiadamy gdzie śledzić kolejki na granicach z Ukrainą.

 

Posiadacze samochodów w leasingu, pożyczonych lub zarejestrowanych na pozostałych członków rodziny muszą uzbroić się w notarialne potwierdzenie użyczenia samochodu do wyjazdu na Ukrainę. Bez tego zwykle nie da się przejechać polsko-ukraińskiego przejścia.

 
Ukraina dokumenty
 

Teraz czas na garść porad dotyczących wyjazdu na Ukrainę. Jeśli jedziecie autem skorzystajcie z mniejszego przejścia granicznego na przykład przejścia Krościenko Smolnica. Jeśli nie jedziecie samochodem to warto spróbować przejazdu pociągiem Przemyśl – Lwów na dworzec we Lwowie. Sposobem na przejście bez kolejki jest zwykle piesze przejście w Medyce. Nie dotyczy to jednak okresu weekendu majowego we Lwowie lub Sylwestra i Nowego Roku.

 

Najprzyjemniejszym i najbardziej racjonalnym sposobem dojazdu na Ukrainę jest oczywiście przelot samolotem. Tu więcej o dojeździe z lotniska do centrum Lwowa.

 


 
Polecamy również: