Podróż na Ukrainę – czy potrzebne 400 euro i ubezpieczenie turystyczne?

Podróż na Ukrainę – czy potrzebne 400 euro i ubezpieczenie turystyczne?

Poza irytującym pytaniem o konieczność posiadania paszportu na Ukrainę wiele osób pyta również o konieczność posiadania ponad 400 EUR na pierwsze 5 dni pobytu na Ukrainie. Czy kwota ta jest wymagana? Czy na Ukrainę potrzebne jest turystyczne ubezpieczenie zdrowotne? Czy bez tych rzeczy da się przekroczyć granicę czy nie?
 
Na wielu stronach internetowych przeczytać można o konieczności posiadania na Ukrainie kwoty powyżej 400 euro na pierwszych 5 dni pobytu lub na pobyt krótszy. Oczywiście przepis ten istnieje. W teorii każdy jadący na Ukrainę powinien posiadać przy sobie przynajmniej te 400 EUR, chociaż jest to kwota za jaką na Ukrainie spokojnie można przeżyć 2 miesiące albo nawet więcej. Czy koniecznie trzeba mieć przy sobie gotówkę na przejściu granicznym?
 
Jeśli chcecie być w zgodzie z przepisami – oczywiście tak. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze i nie wszędzie sprawdzane jest to czy turysta ma przy sobie 400 EUR czy nie. To że nie jest to sprawdzane za każdym razem i u każdego nie oznacza to, że strażnicy na granicy nie mogą tego wymagać. Mają pełne prawo do skontrolowania funduszy wjeżdżającego do kraju. Jeśli będą chcieli się przyczepić to mogą się przyczepić o posiadania odpowiedniej gotówki przy sobie i bez niej nie uda się wjechać. Są to jednak dość rzadkie przypadki. Oczywiście trzeba mieć ze sobą 400 EUR jadąc na Ukrainę.
 
Podobnie sprawa ma się z ubezpieczeniem turystycznym na Ukrainę. Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę według przepisów jest konieczne ale rzadko kiedy jego posiadanie jest sprawdzane i z tego co słyszeliśmy większość turystów jeździ bez ubezpieczenia. Jeśli coś Wam się stanie we Lwowie to zamiast iść do lekarza na miejscu i tak lepiej wrócić jak najszybciej do Polski i iść do lekarza w Polsce. Oczywiście ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę jest wymagane i każdy musi je ze sobą zabrać!
 
Podobnie sytuacja ma się w przypadku ubezpieczenia samochodowego w postaci Zielonej Karty. Średnio tylko raz na 10 przejazdów Zielonej Karty na granicy nam nie sprawdzano. O ile w przypadku posiadania 400 EUR czy ubezpieczenia zdrowotnego realia pokazują, że są turyści przekraczający bez niego o tyle jadąc samochodem na Ukrainę ubezpieczenie dla auta trzeba ze sobą mieć zawsze i na tym polu nie można nic kombinować. Przypominamy jeszcze raz również o konieczności posiadania paszportu na Ukrainę.
 


 
Polecamy również:

Powiązane wpisy