Podróż na Ukrainę – czy potrzebne 400 euro i ubezpieczenie turystyczne?

Podróż na Ukrainę – czy potrzebne 400 euro i ubezpieczenie turystyczne?

Poza irytującym pytaniem o konieczność posiadania paszportu na Ukrainę wiele osób pyta również o konieczność posiadania ponad 400 EUR na pierwsze 5 dni pobytu na Ukrainie. Czy kwota ta jest wymagana? Czy na Ukrainę potrzebne jest turystyczne ubezpieczenie zdrowotne? Czy bez tych rzeczy da się przekroczyć granicę czy nie?

 
Aktualizacja 2021: obecnie ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę jest już niestety sprawdzane przez pograniczników i wymagane do wjazdu. Najtańsze są ukraińskie ubezpieczenia dostępne do kupienia na oficjalnej ukraińskiej stronie.

 
Na wielu stronach internetowych przeczytać można o konieczności posiadania na Ukrainie kwoty powyżej 400 euro na pierwszych 5 dni pobytu lub na pobyt krótszy. Oczywiście przepis ten istnieje. W teorii każdy jadący na Ukrainę powinien posiadać przy sobie przynajmniej te 400 EUR, chociaż jest to kwota za jaką na Ukrainie spokojnie można przeżyć 2 miesiące albo nawet więcej. Czy koniecznie trzeba mieć przy sobie gotówkę na przejściu granicznym?
 
Jeśli chcecie być w zgodzie z przepisami – oczywiście tak. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze i nie wszędzie sprawdzane jest to czy turysta ma przy sobie 400 EUR czy nie. To że nie jest to sprawdzane za każdym razem i u każdego nie oznacza to, że strażnicy na granicy nie mogą tego wymagać. Mają pełne prawo do skontrolowania funduszy wjeżdżającego do kraju. Jeśli będą chcieli się przyczepić to mogą się przyczepić o posiadania odpowiedniej gotówki przy sobie i bez niej nie uda się wjechać. Są to jednak dość rzadkie przypadki. Oczywiście trzeba mieć ze sobą 400 EUR jadąc na Ukrainę.
 
Podobnie sprawa ma się z ubezpieczeniem turystycznym na Ukrainę. Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę według przepisów jest konieczne ale rzadko kiedy jego posiadanie jest sprawdzane i z tego co słyszeliśmy większość turystów jeździ bez ubezpieczenia. Jeśli coś Wam się stanie we Lwowie to zamiast iść do lekarza na miejscu i tak lepiej wrócić jak najszybciej do Polski i iść do lekarza w Polsce. Oczywiście ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę jest wymagane i każdy musi je ze sobą zabrać!
 
Podobnie sytuacja ma się w przypadku ubezpieczenia samochodowego w postaci Zielonej Karty. Średnio tylko raz na 10 przejazdów Zielonej Karty na granicy nam nie sprawdzano. O ile w przypadku posiadania 400 EUR czy ubezpieczenia zdrowotnego realia pokazują, że są turyści przekraczający bez niego o tyle jadąc samochodem na Ukrainę ubezpieczenie dla auta trzeba ze sobą mieć zawsze i na tym polu nie można nic kombinować. Przypominamy jeszcze raz również o konieczności posiadania paszportu na Ukrainę.

 
Polecamy również: