Komunikacja miejska we Lwowie – bilety, rozkłady, ceny

Komunikacja miejska we Lwowie – bilety, rozkłady, ceny

Temat komunikacji miejskiej we Lwowie poruszaliśmy już wiele razy w różnych materiałach. Teraz czas na zebranie wszystkich najważniejszych informacji w jeden przydatny poradnik. Jakie środki komunikacji miejskiej jeżdżą po Lwowie? Ile kosztuje bilet komunikacji miejskiej? Jakie są ceny biletów? Czy działają linie nocne? Dziś krótko o transporcie publicznym we Lwowie.

 

Ceny transportu komunikacji publicznej we Lwowie

Na ulicach we Lwowie znajdziemy autobusy, tramwaje, trolejbusy i najmniej przyjemne ze wszystkich marszrutki. Środki transportu publicznego we Lwowie działają nieco inaczej niż w Polsce. Za linie trolejbusowe i tramwajowe odpowiada spółka Lwiwełektrotrans. Autobusy obsługuje spółka ATP-1. Po ulicach jeżdżą jeszcze marszrutki – te to prywatne środki transportu działające na zasadzie porozumienia z miastem.

 

Mimo zawirowań cena przejazdu w komunikacji miejskiej we Lwowie to 7 UAH (około 1 zł). W myśl decyzji rady miejskiej za darmo podróżują inwalidzi trzeciej grupy, renciści oraz uczniowie w czasie trwania roku szkolnego. Nie ma biletu ulgowego. Jednorazowy przejazd kosztuje 7 UAH. Bilet miejskiej komunikacji nocnej we Lwowie (linie 1H-7H) kosztuje 14 UAH. W mieście jeździ jeszcze ekspresowa linia łącząca lotnisko we Lwowie z głównym dworcem kolejowym – przejazd nią to koszt 20 UAH.

 

Mandat w komunikacji miejskiej we Lwowie

Komunikacja miejska we Lwowie
 

Jeśli zdecydowaliście się przycebulić na bilecie kosztującym całą złotówkę i będziecie mieć pecha w postaci kontroli biletów w pojeździe dostaniecie mandat. Kontrolerzy wyczuleni są na obcokrajowców i turystów podróżujących z widocznymi bagażami. Kara za brak biletu we Lwowie to zawrotne 100 UAH czyli trochę więcej niż 3 jednoprzejazdowe bilety komunikacji miejskiej w Krakowie.

 

Uwaga kontrolerzy w środkach komunikacji miejskiej we Lwowie wyczuleni są na przewożony przez obcokrajowców bagaż. Za bagaż o rozmiarze przekraczającym 600x400x200 mm należy zapłacić dodatkowy bilet. W miejskiej komunikacji nie wolno przewozić przedmiotów dłuższych niż 150 cm.

 

Stan komunikacji miejskiej we Lwowie

Komunikacja miejska we Lwowie
 
 
Komunikacja miejska we Lwowie od kilku lat ulega systematycznej poprawie ale wciąż pozostawia wiele do życzenia jeśli przyzwyczajeni jesteście na przykład do MPK w Krakowie. Na lwowskich ulicach pojawia się coraz więcej nowych tramwajów i autobusów. Od pewnego czasu we wszystkich komunalnych środkach transportu publicznego działa już darmowe WiFi dla pasażerów. Położenie konkretnych pojazdów można śledzić w internecie na przykład na stronie eway.in.ua. Mimo w wielu miejscach tory tramwajowe są w złym stanie. Podobnie jak wiele dróg we Lwowie.

 

Będąc we Lwowie wykorzystujemy zbiorowy transport publiczny tylko w ramach ostateczności. Ostatnio używaliśmy jej rok temu gdy rozładował się telefon i nie można było zamówić sobie przejazdu. Ceny taksówek, przejazdów Uberem czy Boltem są we Lwowie na tyle niskie, że na autobusy, tramwaje czy trolejbusy po prostu szkoda czasu. Przejazd komunikacją miejską, a zwłaszcza nieprzyjemną marszrutką, uważamy jednak za jedną z nietypowych atrakcji Lwowa. Przejazd jednego przystanku marszrutką w zupełności wystarczy.

 

Rozkład jazdy komunikacji we Lwowie

Autobusy we Lwowie
 
Jeśli koniecznie musicie jeździć komunikacją publiczną to na większości przystanków we Lwowie bez problemu znajdziecie rozkłady jazdy. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie jednej z aplikacji na komórkę, którą warto mieć we Lwowie – Lviv Router, która zasadą działania przypomina znane z Polski jakdojade.pl.

 

Polscy turyści zwykle i tak nie zapuszczają się poza obręb starych murów miejskich i używają przejazdów komunikacją miejską jedynie dwa razy – jadąc z i na dworzec czy lotnisko. Warto wiedzieć, że linie jadące do centrum zwykle mają w swojej nazwie literę A. Więcej ciekawostek w artykule o historii komunikacji miejskiej we Lwowie.

 


 

Polecamy również: