Komunikacja miejska w Budapeszcie. Ceny biletów

Poruszanie się samochodem po Budapeszcie może być dość trudne. W mieście zbytnio nie zawsze opłaca się poruszanie się taksówkami ze względu na wysokie ceny i możliwą nieuczciwość kierowców. Pozostaje komunikacja miejska. Transport publiczny w Budapeszcie działa dość sprawnie, więc warto z niego korzystać. Jak wyglądają ceny biletów w Budapeszcie? Sprawdzamy ceny za bilety tramwajowe, metro, bilety autobusowe i tramwaje wodne.

  • Ile kosztuje metro w Budapeszcie?
  • Cenny biletów okresowych w Budapeszcie
  • Gdzie kupić bilety w Budapeszcie

Komunikacja miejska w Budapeszcie to temat na kilka osobnych wpisów więc w tym powiemy o niej jedynie w skrócie. Publiczny transport w stolicy Węgier składa się z czterech linii metra, pięciu linii kolejki naziemnej HEV, tramwajów wodnych i ponad 30 linii tramwajowych, ponad 200 linii autobusowych, 15 linii trolejbusowych, kolei zębatej, linowej i kolejki dziecięcej.

Jesienią 2010 roku w Budapeszcie powołano przedsiębiorstwo BKK (Budapesti Közlekedési Központ), które odpowiada obecnie za komunikację w obrębie granic administracyjnych miasta.


Ceny biletów komunikacji miejskiej w Budapeszcie


 
Pojedynczy przejazd komunikacją miejską w Budapeszcie kosztuje 350 HUF (4,80 zł). Bilety można kupić też u kierowców pojazdów ale kosztuje to 450 HUF – o 100 więcej (6,20 zł). W Budapeszcie kupić można paczkę 10 biletów. Kosztuje to 4000 HUF (41,30 zł) czyli oszczędność wynosi całe 500 HUF. 2200 HUF kosztuje pojedynczy bilet na linię 100E pozwalającą na dojazd z lotniska. 170 HUF płaci się za bilet na tramwaj wodny linii D14.

Ceny komunikacji miejskiej w Budapeszcie nie są zachęcające dlatego warto korzystać z biletów długoterminowych pozwalających na nielimitowane przejazdy w danym okresie czasu. 24-godzinny bilet na komunikację miejską w Budapeszcie – Budapest Card to koszt 11 990, na 2 dni to 17 990 HUF, na 3 dni to koszt 22 990 HUF. Bilet na 4 dni kosztuje 28 990 HUF, a bilet na komunikację miejską na pięć dni to 33 990.

W Budapeszcie są też normalne bilety miesięczne. Podstawowy bilet na jedną linię to koszt 9500 HUF, miesięczny na dni robocze to koszt 10 500 HUF, na 15 dni kosztuje 6300 HUF

Kara za jazdę na gapę w Budapeszcie to 12 000 HUF jeśli zapłacicie mandat na miejscu. Mandat kredytowany to już 25 000 HUF. (220 zł).

Jeśli nie przepadacie za jazdą w tłoku i w tłumie lepszym wyborem jest taksówka, ale te nie są tanie. W Budapeszcie trzeba uważać na nieuczciwych taksówkarzy. Najtaniej zamawiać taksówki przez telefon lub aplikacje przygotowane przez korporacje taksówkowe. Od 2013 roku obowiązuje jeden kolor taksówek w Budapeszcie – żółty. Każdy inny samochód to auto kierowane przez oszusta.


Zakup biletów w Budapeszcie

Bilety na komunikację miejską w Budapeszcie można kupić w automatach i punktach wyszczególnionych na interaktywnej mapie Budapesztu znajdującej się pod adresem bkk.hu/pontkereso lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej BudapestGO dostępnej na systemy iOS oraz Android.

Komunikacja miejska w Budapeszcie jest przygotowana w dość profesjonalny sposób. W poruszaniu się po mieście pomagają mapy komunikacji w poszczególnych dzielnicach opublikowane na stronach BKK. Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie sobie aplikacji przygotowanych przez przedsiębiorstwo. W aplikacji BKK Futar możliwe jest planowanie tras przejazdu komunikacją miejską w Budapeszcie. Warta uwagi jest też informacyjna aplikacja BKK Info. Osobom, które pierwszy raz jadą do Budapesztu polecamy poradnik Co warto zjeść w Budapeszcie.

Polecamy również: