Epidemia odry na Ukrainie. Zachorowania na odrę we Lwowie

Epidemia odry na Ukrainie. Zachorowania na odrę we Lwowie

W ciągu pierwszych kilkunastu dni 2018 roku na Ukrainie odnotowano ponad 1200 przypadków odry. Na odrę zmarło już siedem osób. Odra na Ukrainie powoli może być traktowana jak epidemia. Jak wygląda sytuacja z zachorowaniami na odrę we Lwowie? Czy z powodu odry lepiej odwołać wyjazd do Lwowa?

 

Według oficjalnych danych ukraińskich w 2017 roku odnotowano 3382 przypadki zachorowania na odrę. Początek 2018 roku to dalsze rozprzestrzenianie się choroby po kraju. Ukraińskie media informowały o 1285 przypadkach zachorowań na odrę od początku 2018 roku. Choroba zaczyna już zbierać śmiertelne żniwo, a sytuacji przygląda się Światowa Organizacja Zdrowia. Czy z powodu zachorowań na odrę we Lwowie jest niebezpiecznie?

 

Główne ogniska odry na Ukrainie znajdują się na wschód od granicy z Polską. To głównie Kijów i Odessa, aczkolwiek również w Stanisławowie z powodu choroby przedłużono ferie szkolne. Ogniskami z największą zapadalnością na odrę są również Czerniowce i obszar Zakarpacia. Wyjazd do Lwowa lepiej przemyśleć i dobrze, by na wycieczkę wybierały się tylko osoby szczepione. Rejon Lwowa znajduje w czołówce zapadalności na odrę. Dziennie odnotowywanych jest nawet 11 nowych zachorowań.

 

Lokalne lwowskie media informują o 237 przypadkach odry w okolicach Lwowa. Mowa o zarażeniach od początku 2018 roku. Według najnowszych danych opublikowanych wczoraj (29 stycznia) u części chorych choroba już ustąpiła. W tej chwili we Lwowie chorych na odrę jest 159 osób w tym 125 dzieci.

 

Przedstawiciele regionalnego centrum laboratoryjnego prognozują dalszy wzrost zachorowań na odrę, który utrzymać się może aż do nadejścia lata. Warto dodać, że w całym 2017 roku we Lwowie zanotowano jedynie pięć przypadków zapadnięcia na odrę. Warto uważać – powikłania po odrze dotyczą głównie dzieci. Wśród najczęstszych wymienia się zapalenie płuc, ucha środkowego czy nawet mięśnia sercowego i zapalenie rogówki. Skuteczną metodą walki z odrą są szczepienia oraz izolacja chorych.

 


 

Powiązane wpisy

2 komentarze do wpisu „Epidemia odry na Ukrainie. Zachorowania na odrę we Lwowie

  1. Jeśli wierzyć lokalnym mediom to wygląda na to, że sytuacja zarówno z odrą jak i grypą się uspokoiła.

Co robić w Budapeszcie? 11 nietypowych atrakcji z których warto skorzystać

Polskie pomniki we Lwowie
Słynne lwowskie pomniki, których już nie ma. TOP lista

Zamek w Podhorcach
Zamek w Podhorcach. Tak niszczeje polski Wersal Wschodu – historia, zwiedzanie

Zamknij