Czy na Ukrainie można kupić termometr rtęciowy? Ile kosztuje termometr?

Czy na Ukrainie można kupić termometr rtęciowy? Ile kosztuje termometr?

Termometrów rtęciowych nie można legalnie kupić w większości krajów Unii Europejskiej od czasu wprowadzenia dyrektywy 2007/51/WE. Wiele osób pamięta je z dzieciństwa i do dziś uważa za zdecydowanie lepsze i dokładniejsze. Wielu turystów zastanawia się jak wygląda sprawa termometrów rtęciowych na Ukrainie. Czy na Ukrainie można kupić termometr rtęciowy? Ile kosztuje termometr rtęciowy na Ukrainie? Czy wolno przywieźć termometr z Ukrainy do Polski? Sprawdźmy to.

 
Ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej w Polsce nie można dostać wielu produktów, które w innych zakątkach świata wciąż są znane. Dostępne na Ukrainie smakowe papierosy nie są tu wyjątkiem. Kolejnym tego typu produktem są termometry rtęciowe. W Polsce właściwie zakazane i niedostępne w oficjalnej sprzedaży na Ukrainie dostępne są w każdej aptece.
 
Urzędnicy unijni od lat dążyli do wycofania termometrów rtęciowych z powodu potencjalnego zagrożenia dla środowiska naturalnego i dla człowieka. Rtęć to metal o dużej lotności, którego opary wdychane przez człowieka mogą powodować znaczne zagrożenie. W razie rozbicia termometru mamy spore problemy z utylizacją rtęci i własnym bezpieczeństwem.
 
Z tego powodu nie ma ich w Unii Europejskiej i w wielu innych miejscach na świecie. W serwisie Wikipedia dostępna jest mapa krajów Unii Europejskiej na której tylko dwa kraje – Niemcy i Czechy, podane są jako kraje nie mające rozporządzeń dotyczących sprzedaży termometrów rtęciowych.
 
W większości krajów Unii Europejskiej termometry rtęciowe zastąpione wielokrotnie droższymi termometrami elektronicznymi lub nawet urządzeniami bezdotykowymi na podczerwień, których cena grubo przekracza kwotę 100 złotych.
 
Na Ukrainie w aptekach wciąż dostępne są tanie i uważane za dość dokładne termometry rtęciowe. Są w sprzedaży również w Rosji i na Białorusi. Termometr rtęciowy na Ukrainie kosztuje w granicach od 30 do 60 UAH (ok. 4-8 zł) za mniej skomplikowane urządzenia d użytku osobistego, które kiedyś można było kupić w Polsce na bazarach i targowiskach. Na Ukrainie dostępne są też znacznie większe termometry rtęciowe na przykład okienne z zakresem do 100 stopni Celsjusza (w granicach 100-150 UAH) lub nawet wyskalowane aż do 200 stopni Celsjusza, które kupić można za około 300-400 UAH.
 
Uwaga: jeśli zastanawiacie się gdzie kupić termometr rtęciowy to przypominamy, że po zakupie go w aptece na Ukrainie możecie używać go wyłącznie w czasie wakacji jako element powrotu do czasów młodości. Przed wyjazdem do Polski należy go oddać do utylizacji w aptece. Termometrów rtęciowych nie wolno zabierać ze sobą z wakacji do domu!

 
Polecamy również: