Czy w Niemczech aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja w Niemczech?

Po nowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej w Polsce sprawa aborcji w różnych krajach w Europie stała się popularnym tematem w Polsce. Wiele osób zastanawia się czy w Niemczech aborcja jest legalna. Jak wygląda aborcja w Niemczech? Czy w Niemczech wolno mieć aborcje?

 
Polskie przepisy aborcyjne należą do jednych z najbardziej restrykcyjnych nie tyle w Europie co na świecie ale niemieckie przepisy też nie są jakoś super luźne, przynajmniej nie w teorii.

 
Aborcja w Niemczech legalna jest w przypadku gdy ciąża zagraża życiu matki lub jej zdrowiu psychicznego. Aborcja jest legalna w Niemczech również jeśli pochodzi z gwałtu, czynu pedofilskiego lub kazirodczego. W pozostałych przypadkach aborcja jest nielegalna ale w niemieckim prawie aborcyjnym są jednak pewne furtki.

 
Niemcy robią pewien fikołek prawny. Aborcja jest nielegalna ale… wykonanie aborcji w pierwszych 12 tygodniach ciąży nie jest w żaden sposób karana. Zakaz aborcji to tak zwane lex imperfecta. W praktyce więc w ciągu pierwszych tygodni ciąży można ją usunąć w Niemczech z dowolnych powodów.

 
Tego typu aborcja w Niemczech ma pewne obostrzenia. Może zostać wykonana po 3 dniach od konsultacji lekarskiej (aborcja we Włoszech dopiero po 7 dniach) i od poczęcia nie może minąć więcej, niż 12 tygodni. Przed wykonaniem aborcji należy udać się do lekarza na konsultacje zwaną Schwangerschaftskonfliktberatung. Aborcja jest bardzo popularna w Niemczech. Tylko w 2019 roku wykonano 100 893 aborcje czyli zdecydowanie więcej niż aborcje na Ukrainie czy w Czechach.

 
Ile kosztuje aborcja w Niemczech? Aborcja to nie zabawa i nie powinna być kaprysem więc w większości przypadków aborcja w Niemczech jest płatna. Tylko w przypadkach skrajnie biednych osób jest darmowa. Wyjątkiem jest oczywiście aborcja w przypadku zagrożenia życia ciężarnej lub płodu i wyjątkowych przypadkach takich jak gwałt czy kazirodztwo. Ile kosztuje aborcja na życzenie w Niemczech?

 
Koszt aborcji w Niemczech różni się w zależności od tego czy to aborcja farmakologiczna czy mechaniczna. Ogólnie trzeba przyjąć widełki w zakresie od 300 do 600 EUR lub nawet nieco więcej.

 
Polecamy również: