Czy na Litwie aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja legalna na Litwie?

Od czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce aborcja to bardzo modny temat. Na aborcyjnej fali wiele osób interesuje jak wyglądają przepisy aborcyjne w różnych miejscach w Europie. Jeśli zastanawiacie się czy aborcja na Litwie jest legalna i ile kosztuje aborcja na Litwie to dziś to sprawdzimy. Jakie są przepisy aborcyjne na Litwie? Czy można dowolnie wykonywać aborcje na Litwie?

 

Polska jest jednym z wyjątków na aborcyjnej mapie Europy. Prawo nad Wisłą jest zdecydowanie bardziej restrykcyjne, niż w większości krajów świata. Litwa nie jest wyjątkiem. Czy aborcja na Litwie jest legalna? Tak jak w większości miejsc – tak, jest legalna. Dowolnie i na życzenie można abortować ciążę do 12 tygodnia. Po tej dacie sprawa się komplikuje.
 
Od 12. do 22. tygodnia można przerywać ciąże na Litwie z różnych powodów medycznych takich jak zagrożenie życia ciężarnej albo dziecko z poważnymi wadami wykluczającymi przeżycie.
 
Czy na Litwie przygotowywane są plany zaostrzenia prawa aborcyjnego? Podobnie jak Polska również i Litwa jest krajem wierzącym i katolickim więc nikogo nie powinny dziwić cykliczne próby zaostrzenia prawa aborcyjnego. Do tej pory ostatecznie prawa nie zmieniono ale nie wiadomo jak to będzie w przyszłości. Według niektórych sondaży tylko 36,3% Litwinów popiera aborcje na życzenie.
 
Warto dodać, że liczba wykonywanych aborcji na Litwie systematycznie spada.
 
Ile kosztuje aborcja na Litwie? Aborcja w sytuacjach zagrażających życiu wykonywana jest oczywiście na ubezpieczenie i za darmo. W wypadku aborcji na życzenie ceny wahają się od tego w jaki sposób ma być zakończona ciąża, a także od prestiżu kliniki. Ceny to od około 150 do nawet 800 EUR w droższych klinikach w przypadku szerokich procedur.

 
Polecamy również: