Czy w Berlinie jest metro? Metro w Berlinie ceny i bilety

Wyjeżdżając na zwiedzanie kolejnego miasta zawsze warto używać metra, jeśli tylko istnieje. Jeśli jedziecie do Berlina to pewnie zastanawiacie się czy w Berlinie jest metro. Dla jadących do Berlina mamy dobrą informację. Odpowiadamy dziś czy w Berlinie jest metro. Jakie są linie metra w Berlinie? Jakie są ceny biletów berlińskiego metra? Sprawdźmy to!

 


Metro w Berlinie – krótka historia

Metro w Berlinie jest jednym z najstarszych systemów metra w Europie i na świecie. Pierwsze linie metra w Berlinie zostały otwarta jeszcze przed I wojną światową. Najstarszymi są linie U1, U2, U3 z 1902 roku. W 1910 roku uruchomiono linię U4. Przed I wojną światową otwarto też linie U5, U6, U7 i U8 chociaż wiadomo, że przez ten czas linie rozrosły się.

 
Obecnie system metra w Berlinie to aż 10 linii metra o łącznej długości 151,7 kilometra torw i system aż 173 stacji. Większość systemu U-Bahn w Berlinie znajduje się pod ziemią, chociaż 20% torów jest nad ziemią.

 


Metro w Berlinie – rozkład jazdy

Jeśli chodzi o rozkłady jazdy metra w Berlinie to oczywistym jest chyba że nie będziemy rozpisywać rozkładu wszystkich 10 linii metra. Ogólnie rzecz biorąc metro w Berlinie kursuje w szczycie co 2 do 5 minut, a poza szczytem od około 7 do maksymalnie 15 minut. Rozkłady jazdy warto sprawdzać na oficjalnej stronie metra w Berlinie czyli bvg.de, która jest dostępna zarówno po angielsku jak i po niemiecku więc nikt nie powinien mieć trudności z jej przeczytaniem.

 


Metro w Berlinie – ceny i bilety


 
Tym co najbardziej interesuje potencjalnych pasażerów są oczywiście ceny biletów metra w Berlinie. Metro w Berlinie czyli U-Bahn Berlin obsługiwany przez BVH nie jest tak drogi jak metro w Amsterdamie. Pojedynczy bilet w strefie AB kosztuje 2,90 EUR, w strefie BC 3,30 EUR, a w strefie ABC 3,60 EUR. W Berlinie można skorzystać ze specjalnego tańszego biletu komunikacji miejskiej zarówno na metro, jak i tramwaj i autobus. Koszt takiego biletu na 3 stacje metra lub do 6 stacji komunikacji naziemnej to 1,90 EUR.

Na metro w Berlinie można kupić pakiety biletów. 4-przejazdowy bilet AB kosztuje 9 EUR, BC 12 EUR; a ABC 13,20 EUR. Istnieje też pakiet na 4 krótkie przejazdy kosztujący 5,60 EUR. Bardziej opłacalne są dzienne bilety na metro w Berlinie. Ile kosztują i jakie są ich ceny?

 
Dzienny bilet Berlin AB to koszt 8,60 EUR, BC kosztuje 9 EUR, a ABC to koszt 9,60 EUR. UWAGA! W przeciwieństwie do większości normalnych systemów komunikacji miejskiej gdzie bilet dzienny to bilet na 24 godziny w Berlinie jest inaczej. Bilet jest ważny od momentu skasowania do 3 rano następnego dnia. Bilet tygodniowy AB kosztuje 34 EUR, BC 35,50, A ABC 41 EUR

 
Berlin podzielony jest na strefy obowiązywania biletów. Centrum Berlina to strefa to ringu S-Bahn to strefa A, strefa B to ring S-Bahn do granicy miasta, strefa C to podmiejskie regiony koło Berlina do około 15 kilometrów od miasta w tym również Poczdam.

 

Polecamy również: